V pátek 11. července v podvečer objevili lidé na severním Plzeňsku zhruba dvanáct kilometrů od Plzně v odlehlé lokalitě poblíž Hromnic vyhozené větší množství chemikálií, které pochopitelně budily značné obavy.
Na místo vyjeli nejen policisté, ale také specialisté hasičů z chemické laboratoře v Třemošné.

Ukázalo se, že s největší pravděpodobností šlo o odpad z varny pervitinu. Na místo tedy dorazili i kriminalisté a policejní technik a na jejich žádost o události informujeme až dnes, abychom nenarušili probíhající šetření. "Mohu potvrdit, že se od pátku 11. července zabýváme případem černé skládky, která byla založena nedaleko obce Hromnice. Věci ze skládky, kdy se jednalo převážně o nádoby od chemikálií, jsme zajistili," uvedla nám dnes mluvčí policie.

Samozřejmě jsme se zajímali o to, o jaké látky šlo i jak nebezpečné mohly být pro osoby, které by s nimi manipulovaly, či pro životní prostředí a s tímto dotazem oslovili jednoho z nejpovolanějších, tedy bývalého operativce z Národní protidrogové centrály kriminální policie. "Při nelegální výrobě pervitinu vzniká značné množství toxického odpadu. Na půl kilogramu vyrobené drogy připadá přibližně dva a půl kilogramu toxického odpadu. Jde o látky jako aceton, toluen, zbytky kyselin nebo zásad, červený fosfor, jód, ale také takzvaný „matečák“, tedy odpadní směs vznikající při výrobě této drogy.
Tyto chemikálie představují významné riziko nejen pro osoby, které s nimi přijdou do přímého kontaktu, ale i pro volně žijící zvířata a životní prostředí.
Například červený fosfor je extrémně reaktivní a při nesprávné manipulaci se může samovolně vznítit. Toluenu stačí velmi malé množství k poškození centrální nervové soustavy, přičemž jeho výpary mohou vyvolat závratě, halucinace nebo dokonce ztrátu vědomí. Stejně nebezpečný je i aceton, který se rychle odpařuje, je vysoce hořlavý a při dlouhodobém působení škodí zdraví.
Zbytky těchto látek se navíc mohou vsakovat do půdy, kontaminovat podzemní i povrchové vody a poškodit celé okolní ekosystémy. Ohroženi tak nejsou pouze lidé, ale i zvířata a životní prostředí jako celek."
V případě podobného nálezu je vhodné na předměty nesahat, nijak s nimi nemanipulovat, lokalitu si přesně zaznamenat a okamžitě kontaktovat Policii České republiky na lince 158.
