Foto Video

V Plzeňském kraji byla zřízena funkce Velitel policie

Pojďte se společně s námi podívat, co to znamená Velitel policie i jaké má poslání na místě mimořádné události

Autor: Karel Aleš středa 16. dubna 14:26 , aktualizace 14:27

Složky PČR


     Víte o tom, že na místě větších mimořádných událostí mají hasiči Velitele zásahu HZS, záchranáři Inspektora provozu ZZS a policisté Velitele policie?

     O Inspektorech provozu ZZS či Velitelích zásahu HZS jsme již v minulosti psali, ale pojem Velitel policie je dosud našim čtenářům neznámý, a to dnes chceme napravit.

     V loňském roce byla v Plzeňském kraji na zkoušku zřízena funkce Velitel policie, a protože se ve zkušebním období trvajícím do konce roku osvědčila, byla do výkonu služby zařazena na trvalo. Nyní, když je již tato funkce dostatečně zaběhlá, bychom vám rádi vysvětlili, o co se jedná, kdo tuto funkci zastává a proč je tato novinka takovým přínosem.

     Abychom vám poskytli co nejpřesnější odpovědi, rozhodli jsme se jednoho z těchto velitelů trošku vyzpovídat:


Tak nám prosím vysvětli, kdo je to Velitel policie?

     Obecně lze říci, že Velitel policie je jedním z policistů dvoučlenné hlídky, přičemž druhý kolega je pak jeho zástupcem. Taková hlídka má kromě plnění běžných úkolů prvosledové hlídky navíc na starost koordinaci sil i prostředků policie a spolupracuje na společných nasazeních s hasiči a záchranáři.

Co tato funkce obnáší a jaká je tvoje úloha?

     Primárním úkolem je koordinace sil a prostředků policie na místech mimořádných událostí, kde je potřeba nasazení většího počtu policistů a jejich techniky. V případě společného nasazení s dalšími složkami IZS je Velitel policie protějškem pro Velitele zásahu HZS a Inspektora provozu ZZS.

     Mým hlavním úkolem je vnést pořádek do zpočátku živelných zásahů a postupy jednotlivých zasahujících zkoordinovat tak, aby veškeré úkony a postupy na místě byly co nejvíce efektivní a přehledné. Dříve tento úkol připadal první hlídce, která na místo události přijela, nicméně praxe ukázala, že tento model nebyl zcela ideální. 

Disponuje Velitel policie nějakým zvláštním vybavením nebo technikou?

     Ano. Kromě vybavení běžné prvosledové hlídky je vozidlo Velitele policie vybavené navíc prostředky důležitými pro organizaci na místě mimořádné události. Jsou to například světelné blikače a kužely pro označení míst dopravních nehod či pozorovací technika.
     Další podstatnou součástí je bezesporu rozšířené zdravotnické vybavení, které se podařilo zakoupit z daru Krajského úřadu Plzeňského kraje. Vybavení se postupně doplňuje a upravuje tak, aby bylo poplatné době i službě Velitele policie.

Podstupuje se nějaký speciální výcvik?

     S uvedenou funkcí jsou spojeny i větší nároky na vědomosti a jejich následná praktická aplikace. K tomu slouží metodická zaměstnání, která jsou zaměřena na předávání zkušeností od kolegů z jiných krajů, aplikaci legislativy a v neposlední řadě se setkáváme s kolegy z ostatních služeb policie či s kolegy z IZS, se kterými řešíme praktické záležitosti.

     Dalším krokem je praktický nácvik, který se provádí při cvičeních, ať již u nás na jednotce nebo na celokrajské úrovni, kde si většinou vyzkoušíme i spolupráci s ostatními složkami integrovaného záchranného systému a i městskou policií.

     V letošním roce byl spuštěn vzdělávací program pod záštitou Policejního prezidia ČR, kde máme možnost se potkat s kolegy i z jiných krajských ředitelství a probrat tak různé události s jejich přímými aktéry.

Jak se policista může stát velitelem policie?

     Každý kraj to má nastavené trošku jinak. Co se týká našeho krajského ředitelství, vykonává službu Velitele policie policista zařazený na speciální pořádkové jednotce. Konkrétně se pak jedná o policisty ve funkci velitele družstva a zástupce velitele družstva. Takto je to nastaveno především z toho důvodu, že stálá pořádková jednotka má celokrajskou působnost a ve své základní struktuře má velitelské pozice v přímém výkonu služby nepřetržitě, tedy čtyřiadvacet hodin každý den v týdnu. Nebylo tak třeba nijak upravovat zavedený systém služeb.

Jak velitele policie na místě zásahu poznáme?

     Velitel policie je na místě vždy označen červenou rozlišovací vestou s nápisem Velitel policie, popř. zeleným světlem. Tím se označuje za snížené viditelnosti on, jeho zástupce i vozidlo, kde je možnost vybavit zasahující hlídky dalším materiálem potřebným pro zákrok.
     Zástupce je označen červeným nárameníkem, aby obě funkce byly rozlišitelné. Jde o to, že každý na místě řeší trošku jiné úkoly a každý, kdo přijede na místo, by měl vědět, na koho se má a může obrátit.

Jak dlouho tato funkce funguje a jak vznikla?

     Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje bylo čtvrté v řadě, kde byl institut Velitele policie zaveden. První, kde jste se mohl s Velitelem policie setkat, byla pohotovostní motorizovaná jednotka Krajského ředitelství Hlavního města Prahy. Následovali je pak kolegové ze středních Čech a poté z Pardubického kraje.

     V minulém roce došlo k etablování Velitele policie i u nás, v Plzeňském kraji, kdy byl spuštěn takzvaný zkušební provoz, který probíhal do konce roku. Během tohoto provozu se ověřila potřebnost a především přínosnost uvedené funkce. A nyní jsme již v plném provozu.


Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.