Foto

Gambrinus omylem vybombardovali, ale na Prazdroji si pochutnali

Velká soutěž o pivu nejen pro čtenáře Krimi Plzeň - Rádi dobře jíte a máte rádi zbraně? Pokud ano, čtěte dál.

4. května 2018 12:16

Alkohol

     Pokud se cizince, který přijede do Čech, zeptáte jaká města u nás zná, rozhodně vám hned po Praze odpoví Plzeň a to samozřejmě hlavně díky našemu pivu, které máme nejlepší na světě.

Alkohol u armády

     Americká armáda jako jediná z armád v druhé světové válce nefasovala alkohol v denních dávkách. Na rozdíl od Rusů nebo Němců, kteří dostávali alkohol před každým útokem, protože voják pod vlivem pozbývá strach a také rozum, bude tedy mnohem snáze bojovat a zabíjet.
     Americká generalita ovšem rozhodla, že vojáci lihoviny dostávat nebudou, a to nejspíše proto, že střízlivý voják bude v Evropě lépe reprezentovat. Vojáci ovšem lačnili po alkoholu, který evropští obyvatelé používali jako směnidlo za konzervy, čokoládu nebo cigarety, ale také jako dárek osvoboditelům.

Plzeň, květen 1945

     Jinak na tom nebyla ani Plzeň, kde ihned po příjezdu americké armády do města nosili Plzeňáci k tankům tupláky a zanedlouho se na náměstí narážely i sudy, které nadšení pivovarští dělníci váleli přímo z brány pivovaru na náměstí.
     Pro zajímavost, málokdo dnes už ví, že se pil pouze Pilsner Urquell. Gambrinus tehdy již nebyl, protože jeho stáčírny byly při posledním bombardování zcela zničeny.
     Bombardovat pivovar samozřejmě nebyl záměr, ale šlo o omyl. Cílem byla Škodovka, která byla součástí koncernu Reichswerke Hermann Göring, patřila k nejdůležitějším článkům nacistické válečné mašinerie. Stále ještě, jako již jediná, vyráběla děla, dělostřeleckou munici a hlavně obávané stíhače tanku Hetzer. Rozložení budov pivovaru bylo samozřejmě podobné objektům ve Škodovce.
     Pivo které vojáci pili nemělo takové množství alkoholu, jako má dnes, protože Němci svými nařízeními během války neustále snižovali povolenou hladinu alkoholu. I přesto se do chuti plzeňského piva Američané ihned zamilovali a nazývali ho nejlepším pivem války. Nechutnalo totiž jen chmelem a sladem, ale svobodou a koncem války. Veteráni dodnes vzpomínají na první doušky pravého plzeňského zlata.  

Soutěž

     Soutěž pro Vás připravil Plzeňský Prazdroj, Střelnice Leiko a ACW Saloon.

     Otázka se také bude pojit s plzeňským pivem a jeho konzumací a ptáme se Vás:

     Kolik plzeňských piv (Pilsner Urquell i Gambrinus dohromady) se vytočí během Oslav svobody na stage Plaza?

     Své tipy nám můžete zasílat emailem na info@krimi-plzen.cz nebo vhazovat do připravených sběrných nádob u stánku s pivem nebo na pódiu v Plaze. 

     Nejpřesnější odpověď vyhraje večeři snů v ACW Saloonu s neomezenou konzumací pro dvě osoby a hlavně střelecký výcvik na střelnici Leiko Plzeň, kde budou následně oba výherci moci vyzkoušet různé zbraně, a dokonce střílet i z autentických zbraní z 2. světové války.


        

A.C.W. Saloon

Jediná opravdu Westernová hospoda v Plzni. Pravý, staroamerický Country Saloon, s otevřenou kuchyní a vlastním Armádním klubem s trvalou výstavou zbraní a vojenským barem.