Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Peklo do Wenzigovky paradoxně přinesla Charita

"Dobrý den, prosíme o pomoc, jsme bezradní a zoufalí!"

29. září 2020 16:03 , aktualizace 16:19

Bezdomovci Městská policie

"Dobrý den,
     prosíme o pomoc, jsme bezradní a zoufalí. Náš problém se týká Wenzigovy ulice, kde bydlíme a bohužel zde také sídlí Domov sv. Františka patřící pod Městskou charitu Plzeň..."

"Dobrý den,
     naše firma sídlí v ulici Lindauerova už 19 let a víme, jak se to zde všechno změnilo, když se zde začali shlukovat lidé bez domova kvůli charitě, která je za rohem..."

     Toto jsou ukázky ze dvou mailů, které k nám do redakce dorazily. Obsah mailů je dál již zhruba stejný, slušní, pracující, netrestaní a daně platící občané jsou každodenně omezováni opakem, tedy bezdomovci, narkomany či alkoholiky. Nejsmutnější na tom všem je, že tento živý odpad společnosti přilákává před byty či firmy slušných lidí organizace města Plzeň, která má naopak lidem pomáhat. Podle místních lidí tak paradoxně nárok na pomoc mají jen ti špatní, slušní lidé již ne.
     Sešli jsme se s místními obyvateli i s firmami z nejbližšího okolí a zjistili jsme, že to téměř všichni to vidí stejně, dokonce i včetně Zdravotní záchranné služby, která tu má stanoviště: "Bezdomovci se zde na ulici velmi rádi zdržují i v mezičase mezi svačinami nebo před přespáním. Dochází zde ke znečišťování veřejného prostranství, na ulici se běžně povalují odpadky včetně injekčních stříkaček či lidských výkalů, u kterých se často povaluje oblečení darované charitou, které bezdomovci použili místo toaletního papíru. 
     O děti se tady bojíme všichni, jak taky může být jakémukoli rodiči, když ví, že se jeho dítě cestou domů vrací kolem party narkomanů.
     Neúnosný je také hluk způsobený jejich pokřikováním, nejde o běžný hluk ulice, oni jsou často pod vlivem alkoholu a drog, takže se často jedná o šílené skřeky na které si zvyknout nelze," uvedli nám místní lidé. "Už se bojím i vycházet ven, oni totiž pravidelně sedí nebo leží na schodech u vchodových dveří našeho domu, když je požádám aby se zvedli, nadávky nejsou výjimkou," doplnila pak ještě žena, která nám psala jako první.
    Majitelé firem navíc pozorují přibývající počet zákazníků, kteří si stěžují, že cestou do provozovny byli obtěžováni vyhrožujícími žebráky.

Nebojte se, bude hůř!

     Pro obyvatele této lokality letos přišla nová zpráva, kterou ve svém zoufalství už berou jako útok na sebe. Město se nechalo slyšet, že ve Wenzigově ulici nejenom navýší kapacitu Domova sv. Františka, ale také zde postaví azylové zařízení se speciálním režimem, které bude určeno lidem, kteří zatím nejsou schopni se vzdát pití alkoholu. Očekává se tak výrazné zvýšení počtu osob využívajících zdejší zařízení a počet lůžek pro potřebné stoupne ze 40 na 80.

Budeme bojovat

     Není divu, že po této poslední zprávě, se místní lidé rozhodli, že se nevzdají a budou bojovat. Například připravili petici, která již začala kolovat a je jí možno podepsat v Lindauerově 8 ve firmě EL-Signal a nebo ve sportbaru Dallas v Lindauerově 11.

Město chce lokalitě pomoci

     My jsme se samozřejmě na situaci zeptali i druhé strany a s dotazem na plány úprav Wenzigovy ulice a Domova sv. Františka jsme se obrátili na radního města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem, Bc. Davida Šloufa, MBA.
     Radní Šlouf nám vysvětlil, že největším problém ve Wenzigově ulici a okolí spočívá v nastaveném režimu v Domově sv. Františka, kdy je zařízení v průběhu dne otevřeno přerušovaně a v několika časových úsecích musí klienti z důvodu úklidu a dalších provozních úkonů zařízení opustit. Většina z nich právě tuto dobu, než budou znovu vpuštěni dovnitř tráví ve Wenzigově ulici a okolí pospáváním a popíjením, což pochopitelně místním obyvatelům a podnikatelům vadí.
     Podle radního Šloufa by právě tento problém mělo nové řešení zmírnit. "Při navýšení kapacity Domova sv. Františka je počítáno i s rozšířením denních prostor a dvora s venkovním posezením tak, aby pro provozní úkony domova nebylo nutné jeho vyklizení," řekl nám s tím, že o této změně režimu se s vedením domova jedná. Lidé bez domova by se tak podle něj zdržovali více uvnitř objektu, který by byl okolí i více uzavřený, než nyní a tak by nemělo docházet k takovému rušení obyvatel. 

     Ředitel Domova sv. Františka Mgr. Džemal Gërbani nám ale vysvětlil, že rozšíření prostor bude mít vliv pouze v otevírací době a přerušení mezi jednotlivými službami je dané zákonem o sociálních službách. "My provozujeme čtyři sociální služby, které se řídí zákonem. Jedna je terénní, druhá pobytová, tedy azylový dům, a zbylé dvě jsou ambulantní. To je právě nízkoprahové centrum a noclehárna. Kdybychom tyto ambulantní služby nastavili tak, aby na sebe navazovaly, nesplňovaly by již zákonem danou definici," vysvětlil nám s tím, že ambulantní služby jsou zákonem o sociálních službách definovány tak, že klient přijde a odejde. Není proto možné, aby například z nízkoprahového denního centra klienti přecházeli rovnou do noclehárny. Tím by se kategorie služeb změnila na azylový dům, který má zcela jiné podmínky.
     V rozšíření ale ředitel Gërbani vidí pozitivum i pro obyvatele okolních domů. Počet osob bez domova, které sv. Františka využívají se podle něj nijak rapidně nezvýší, ale sníží se možnost, že na ulici budou na uvolněné místo čekat ti, kteří se nevešli. 

Proč nejdou na periferii?

    Stejně jako obyvatele Wenzigovy ulice nás zajímalo, proč podobné zařízení musí být tak blízko centra a ne někde na periferii. Radní Šlouf vysvětlil, že se s týmem odborníků byli podívat v několika evropských městech, kde podobná zařízení fungují, například v Amsterdamu. Zkušenosti z těchto měst podle něj potvrzují, že lidé bez domova se převážně zdržují v širších centrech měst a do zařízení na periferii města by necestovali.
     To nám potvrdil i ředitel Gërbani: "Velká část lidí bez domova by na periferii za našimi službami necestovala a ta část, která ano, by opět vzbuzovala nevoli občanů města. Vznikaly by stížnosti na velký pohyb osob bez domova v MHD i ulicích na trase z centra města, kde se tito lidé pravidelně zdržují," popsal. 

Bude v ulici takzvaný mokrý dům pro alkoholiky?

     Součástí projektu je i nový azylový dům, který by měla provozovat Armáda spásy. Podle projektu, do kterého jsme měli možnost nahlédnout, je účelem tohoto domu poskytovat lidem bez přístřeší ubytování na přechodnou dobu, prostřednictvím individuální sociální práce pomáhat při jejich začlenění zpět do společnosti a podporovat jejich nezávislost na sociálních službách.
     Kapacita je navržena pro 24 osob, které budou bydlet ve třech na sobě nezávislých komunitách v jednolůžkových pokojích. Cílem je minimalizovat rizika a podporovat uživatele v aktivitách pro zmírnění nepříznivé sociální situace i vytvářet podmínky, aby se postupně mohli začleňovat do společnosti a tím je směrovat k fungování v běžném životě.

    Podmínkou pro umístění v tomto domě by mělo být dodržování jeho vnitřních pravidel, včetně aktivního zapojení se do pracovního procesu. Resocializace by pak mělo být dosaženo pod dohledem pracovníků Armády spásy, kteří by klientům pomohli:

  • adaptovat se na nové prostředí, tedy naučit se zajistit si stravu a hygienu, naučit se jak platit za služby, respektovat určitou strukturu dne
  • při vyřizováni dokladů, sociálních dávek, důchodů
  • při vytváření základních pracovních návyků
  • při získání nebo udržení si stávajícího zaměstnání a pracovních návyků
  • při přípravě na samostatné bydlení, tedy aby se klienti naučili základy péče o domácnost, hospodaření a soužití s ostatními
  • při kontaktu s blízkými osobami a přirozeným prostředím
  • při zajištění lékařské péče 
  • při řešení závislostí
  • při plnění závazků a povinností vůči jiným osobám a institucím, například dluhů

      Po osvědčení se a resocializaci by měli klienti z tohoto domu mít šanci se za podpory města Plzně zapojit do normálního života, což by podle zkušeností z jiných podobných zařízení mohlo být motivací pro lidi v podobné situaci.

Nová stanice městské policie

     Aby vyšlo město vstříc i obyvatelům Wenzigovy ulice a okolí, rozhodlo se do projektu zapracovat i novou služebnu městské policie, která by tak byla přímou součástí nové budovy. 
     K tomuto nám více informací podal radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký: „Velkou pomocí pro obyvatele zmíněných ulic by mělo být přesunutí služebny strážníků Stanice územně strážní služby přímo do tohoto zařízení. Jak sami víte, SÚSS sídlí v Divadelní ulici a mají na starosti především monitoring pohybu asociálních osob a osob bez přístřeší, které výrazným způsobem narušují veřejný pořádek ve městě.
     Myslím, že jejich trvalá přítomnost v tomto zařízení vydatně pomůže k trvalému zajištění pořádku zde.“

     Vývoj situace ve Wenzigově ulici budeme samozřejmě nadále sledovat.

Foto: obyvatelé lokality
Vizualizace: projekt

 


Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.