Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Za vymyšlené přepadení hrozí muži až tříletý trest

Bohužel se nejedná o ojedinělý případ

3. února 2018 06:05

Loupež

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Kriminalisté na počátku října loňského roku přijali oznámení pětačtyřicetiletého muže, že byl ve Kdyni ve večerních hodinách napaden neznámým mužem.
     V době, kdy močil, ho měl útočník chytit za rameno, udeřit do obličeje a ze zadní kapsy kalhot vyndat peněženku, ze které pak měl odcizit tři sta korun a zahodit ji na zem.
     Kriminalisté tehdy ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu loupež a po pachateli intenzivně pátrali. Nakonec však po mnoha úkonech a hodinách mravenčí práce prokázali, že poškozený si vše vymyslel a že k uvedenému skutku vůbec nedošlo.
     Případ loupeže byl následně odložen a pětačtyřicetiletý muž se tak dopustil trestného činu křivá výpověď. Kriminalisté mu již sdělili podezření a muži hrozí až tři roky odnětí svobody.

     Nejde bohužel o nijak neobvyklý případ, mnoho lidí si báchorkou o přepadení snaží zastřít například ztrátu peněz. Již v minulosti jsme na toto téma přinesli rozhovor se zkušeným plzeňským kriminalistou a my rozhovor s ním znovu vydáváme, jako varovaní pro další, kteří by případně toto „dobrodružství“ chtěli sami vyzkoušet.

     „Asi vás to překvapí, ale jde o poměrně častý jev, kdy si většinou mladí lidé z různých důvodů vymyslí loupežné přepadení. Často to bývá strach z dluhu, či z prozrazení utracení nebo prohry peněz. Také jsem často zažil, že mladí mají strach z pozdního návratu domů a raději zavolají, že je někdo přepadl, neuvědomují si ale, co tím spustí za lavinu. 

     Náš trestní řád považuje loupež za jeden z nejzávažnějších trestných činů, dnes říkáme zločinů a na místo vždy vyjíždí celý tým odborníků. Tito policisté mají za sebou desítky nebo i stovky vyřešených, skutečných loupeží a tedy ví, jak se skutečná oběť chová, jak vypadá například po útoku a hlavně jaké mají být stopy na místě. Proti nim stojí amatér vykládající víceméně pečlivě připravený příběh a výjezd většinou u druhé až třetí věty poznal, že tohle by mohlo být smyšlené. Pak už jen záleželo, kdy to údajný přepadený vzdá a přestane kecat. 

     Právní postih mu v tomto případě sice nehrozí, ale pořádná ostuda už ano. Nejhorší na tom je, že na podobné věci nám v noci stáli všichni, dosah SKPV, technik, obvoďáci, někdy psovod a okolí pak pročesávali péjáci. Někde jinde se pak mohlo dít něco doopravdy a kvůli takové pitomosti mohl skutečný pachatel opravdové trestné činnosti unikat."

     Nemusí však jít jen o případy přepadení, tento týden jsme informovali i o případu vymyšleného znásilnění.

"Dal mi facku, svlékl mě a vykonal soulož!"

"Dal mi facku, svlékl mě a vykonal soulož!"

31. 01. 2018, 18:40, aktualizace 31. 01. 2018, 19:08

Dvacetiletá dívka se bála své babičky a tak si vymyslela znásilnění

Foto ilustrační


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.