Foto Video

Zásadu míchal s kyselinou lopatou – zabil sebe i dva další muže

Kriminalisté odložili tragický případ z Plzně, kdy prudce jedovatý plyn zasáhl sedm lidí a tři z nich zemřeli

středa 2. března 16:11 , aktualizace 16:55

Hasiči Smrt Záchranáři Záchrana života

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Policie nyní odložila případ, na který v Plzni jen málokdo zapomene. Loni v červnu unikl v areálu firmy Suez v Plzni Skvrňanech silně koncentrovaný siřičitan a sirovodík. Plyn zasáhl sedm lidí, čtyři z nich museli záchranáři resuscitovat, dva z nich bohužel ale byli zasaženi tak, že neměli šanci na přežití a zemřeli krátce na to. Třetí muž odlehl otravě o den později v nemocnici.

      Kriminalisté se případu samozřejmě velmi intenzivně věnovali a zjistili, že viníkem je jeden z mužů, který zemřel mezi prvními a únik způsobila jeho hrubá chyba. Vzhledem k tomu, že tedy není koho stíhat, musela policie případ odložit. 

    Podle zdroje obeznámeného s vyšetřováním měl zaměstnanec za úkol zlikvidovat přivezenou kyselinu pomocí automatické neutralizační linky, která do ní postupně přidává zásadité činidlo. Celá operace musí probíhat pomalu, aby nedošlo k prudké reakci a uvolnění nebezpečného plynu.
     Muž ale spěchal, dokonce víme i z jakého důvodu, ale s ohledem na pozůstalé ho zveřejňovat nebudeme, celý automatický cyklus proto obešel a zásadité činidlo do nádrže házel doslova lopatou, což vedlo právě k prudké chemické reakci a vytvoření prudce jedovatého plynu.

Čtyři hrdinové

     V tomto případu je třeba zmínit obrovské hrdinství dvou posádek zdravotnických záchranářů, kteří na místo dojeli pouhé čtyři minuty od oznámení o nálezu mužů v bezvědomí. Dva řidiči záchranáři a dvě záchranářky nejprve nevěděli, že jen pár metrů od nich do ovzduší uniká velmi jedovatý plyn ve vysoké koncentraci a ihned zahájili resuscitaci dvou mužů ležících před vchodem do budovy.

     Krátce nato se záchranáři dozvěděli, v jak velikém jsou nebezpečí a ačkoli měli plné právo zůstat ve vozech, vyčkat na hasiče s dýchací technikou a teprve poté jít zasaženým na pomoc, ani jeden z nich necouvl, v oživování pokračovali, a když se od zaměstnance dozvěděli, že jen kousek za dveřmi leží ještě další tělo, se zadrženým dechem společně s mužem dokonce vstoupili do místnosti, vynesli jeho bezvládného kolegu ven a zahájili i jeho resuscitaci.

     Hasiči mezitím díky svému vybavení zjistili, o jaký plyn se jedná i že vzhledem k jeho koncentraci je pobyt v těchto místech bez kyslíkových masek životu nebezpečný.
     Čtyři záchranáři bojující o život tří mužů měli zatím obrovské štěstí, že vítr foukal opačným směrem a jed tak odnášel na druhou stranu, vše se samozřejmě ale mohlo během chvíle změnit a stateční záchranáři mohli být kdykoli zasaženi plnou dávkou.
     Hasiči zahájili průzkum budovy a po chvíli nalezli čtvrtého muže, kterého okamžitě vynesli a zahájili i jeho resuscitaci.

     Záchranáři v resuscitaci společně s hasiči pokračovali, dokud nebylo možné všechny čtyři zasažené muže naložit do sanitek a převézt je za bránu do hasiči vytyčené bezpečné zóny, kde již netrpělivě čekali lékaři a další záchranáři záchranné služby. Ti pacienty od k smrti vyčerpaných kolegů převzali, zajistili jejich životní funkce a následně mohli být intoxikovaní muži transportováni do nemocnice.

Původní článek:

Děsivý konečný účet - tři mrtví

      V pátek 18. června 2021 deset minut před jedenáctou hodinou dopoledne vyjížděly všechny záchranné složky na oznámení o několika osobách v bezvědomí v prostoru firmy Suez CZ, místním známém spíše jako čistírna odpadních vod, ležící v předních Skvrňanech v Plzni.

     Podle prvotní zprávy mělo být zasaženo asi deset lidí, několika se podařilo z místa utéct, čtyři to bohužel nestihli a otrávili se.
     Z kontaminované oblasti je evakuovali hasiči v ochranných oblecích a byla okamžitě zahájena jejich resuscitace a transport do nemocnice.
     Policisté a strážníci mezitím uzavřeli okolní prostor, tedy silnici od křižovatky Vejprnická x Křimická až po Vejprnická x Domažlická a také stezky pro pěší vedoucí od Vejprnické k Domažlické ulici. Samozřejmě byla zastavena i MHD.

     Podle svědků došlo ve firmě, kde právě probíhala oprava, k další havárii a jedovatý plyn se ve velmi vysoké koncentraci začal valit ven v podobě hustého kouře, takže si svědci mysleli, že se jedná o požár. Poté z budovy začali vybíhat přiotrávení lidé.

     První na místě byli společně s hasiči i policisté, kteří s evakuací pomáhali, po chvíli se v okolí již dalo pracovat pouze v protichemických oblecích. Na místo proto byli povoláni krom hasičů ze všech tří plzeňských základen i hasiči z laboratoře Třemošná.
      Záchranáři z místa transportovali celkem čtyři osoby. „Událost jsme řešili jako hromadné postižení osob, na místě zasahovalo osm pozemních prostředků, tři lékaři a pět vozů RZP. Zasaženi byli všichni muži ve věku 40 až 60 let a byli ve velmi vážném stavu transportováni na Emergency Fakultní nemocnice Lochotín,“ uvedla nám tisková mluvčí záchranářů. Bohužel poté dorazila zpráva, že dva muži krátce po přijetí zemřeli v nemocnici a později zemřel i třetí. Jediná dobrá zpráva je, že stav posledního muže se mírně zlepšil.

      „Hasiči na místě s technology momentálně řeší danou situaci, jakým způsobem zamezit dalšímu vývinu nebezpečných látek i jak nebezpečný odpad zlikvidovat. Souběžně s tím probíhá propátrávání budovy a snažíme se otevřít ty dveře, do kterých jsme se před tím nedostali, abychom zjistili, zda se v budově nenachází ještě další lidé,“ doplnil později tiskový mluvčí hasičů s tím, že hasiči samozřejmě měří i koncentrace jedovatého plynu v okolí a obyvatelům okolních domů bylo doporučeno nevětrat.

      Před druhou hodinou odpoledne bylo zjištěno, že obyvatelům v okolí již nehrozí žádné nebezpečí, uzavření komunikací bylo zrušeno a průjezd Vejprnickou byl povolen. Od 14.40 hodin ale opět došlo k úplné uzavírce Vejprnické ulice ve stejném úseku pro pěší, vozidla i MHD. Důvodem této uzavírky je zajištění bezpečnosti při vyklízení zbytků nebezpečného odpadu z prostor firmy.

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.