Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Dcera připravila stařičké rodiče o střechu nad hlavou

Více než osmdesátiletým manželům Kastnerovým hrozí v pátek exekuční vystěhování z domku, ve kterém se paní narodila

Autor: Karel Aleš středa 3. dubna 17:13 , aktualizace 20:59

Právo

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     O neuvěřitelně smutném případu více než osmdesátiletých manželů Kastnerových, kteří více než šedesát let žili v domku v malé vesničce Těchlovice na Tachovsku, již asi od nás či jiných médií víte, ale dnes se na jejich příběh podíváme trochu jinak.

     V domku, o kterém budeme psát, se paní Kastnerová narodila, více než šedesát let v něm žila s manželem a vychovali tam svoji dceru. Právě této dceři se před několika lety manželé Kastnerovi rozhodli domek věnovat s podmínkou, že zde budou moci dožít. K jejich velkému překvapení však v roce 2017 zjistili, že domek má nového majitele, naprosto cizího člověka, respektive společnost, který ho koupil v dražbě a chce ho využívat.

     Až poté stařečci zjistili, že dcera s manželem se dostali do finančních potíží a domek použili jako zástavu proti půjčce, kterou ale nespláceli a dům byl proto v aukci prodán. 

     Manželé se samozřejmě snažili bránit darovací smlouvou, ve které dcera souhlasila s jejich dožitím, bohužel se ale dozvěděli, že aby dcera mohla domek jako zástavu použít, nezapsala při převodu tuto podmínku jako věcné břemeno do katastru nemovitostí. Tím se ale povinnost nechat stařečky v domě dožít samozřejmě na nového majitele nevztahuje.

     Staří manželé bohužel situaci naprosto nechápou a odmítají se s ní smířit, takže v domku dále žijí i přes to, že ho nový majitel chce používat. Společnost, která domek v aukci koupila, manželům nabídla, že jim sežene byt a uhradí první nájem, později dokonce navrhli, že manžele v domku nechá dožít za nájemné. Kastnerovi jsou však přesvědčeni, že domek je stále jejich a odmítají jakkoli komunikovat.

     Pomoc formou poskytnutí městského bytu či domu s pečovatelskou službou nabídlo i vedení Stříbra, pod které Těchlovice spadají, jenže i tuto možnost staří manželé odmítají.

     Věc tak musel začít řešit soud, který v loňském roce oba manžele odsoudil k osmnáctiměsíčnímu podmíněnému trestu za neoprávněné užívání cizího domu. Ani to však manžele nepřimělo začít situaci řešit, takže soud nyní musel přistoupit ke krajnímu řešení, tedy exekučnímu vystěhování a k tomu má dojít již tento pátek.

Je možná pomoc?

     Tato situace je pochopitelně naprosto strašná, a na to, zda má nějaké řešení i jak takovéto situaci předcházet, jsme se zeptali našeho partnera, JUDr. Ing. Pavla Cinka z advokátní kanceláře CINK a partneři.

Dá se manželům Kastnerovým podle Vás nějak pomoci?

     Pokud nezačnou s novým majitelem domu jednat, tak ne a obávám se, že i kdyby nyní začali, tak již ale bude zřejmě pozdě. Nový majitel se k manželům zachoval velkoryse a nabídl jim víc než musel, bohužel manželé to zřejmě vzhledem ke svému věku nechápou.

Nešlo by třeba darovací smlouvu doplnit o věcné břemeno dožití nebo vrátit darovanou nemovitost rodičům?

    Bohužel ve stávajícím stavu již takovýto postup není možný, v okamžiku, kdy je dům postižen exekucí, již tyto kroky možné nejsou. Řešením je exekuce zaplatit, pak by bylo možné s nemovitostí opět disponovat. Jinak pokud dcera nebude schopna dluhy uhradit může podat návrh na oddlužení, v rámci kterého se dluhy vyřeší, bohužel to však nezachrání rodičům dům, ve kterém žijí. 

A jak takovýmto situacím předcházet?

     Darování nemovitosti dětem je běžným krokem, který za života realizuje velká část rodičů (důvodů je celá řada, např. se uspoří nemalé poplatky za dědictví, zjednoduší se dědické řízení i spory o něj, usnadní se přepis energií apod.)

V tomto konkrétním případě však vidím několik zásadních chyb, které rodiče dostaly do této situace.

  1. V prvé řadě nesvěřili přípravu darovací smlouvy odborníkům, kteří by je na tyto nedostatky upozornili a připravili smlouvu tak, aby rodiče jako dárce dostatečným způsobem chránila.
  2. Nezřídili v rámci darování věcné břemeno dožití, což se v naprosté většině případů dělá, a to právě za účelem ochrany dárců.
  3. Žádným způsobem nesjednali si možnost odstoupení od smlouvy v případě, že bude ze strany dcery docházet k závadnému jednání. Byť takovéto ujednání nevyřeší všechny problémy dává dárcům řadu možností reagovat na situaci, kdy obdarovaný se po darování začne k dárcům chovat nevhodně nebo tak, že jeho jednání dárce ohrožuje.

      Jako advokátní kancelář která se hodně věnuje nemovitostem a přípravu darovací smlouvy řeší několikrát do týdne jsme často překvapeni, že takto zásadní krok řada lidí nekonzultuje a přijdou se zeptat na řešení až v situaci, kdy nastane problém. Více informací k přípravě bezchybné darovací smlouvy je možno najít například na našich www stránkách, kde je možno se k tomuto tématu i nezávazně zeptat. Určitě ale doporučuji její vypracování zkušeným odborníkem, který ručí za bezchybnost a dárce dostatečně poučí o tom, jak při darování takovéto situaci předejít.

Foto CNN Prima NEWS

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.