Agresivní senior na fotbale napadl a zranil dvě záchranářky

Chtěly pomoci zraněnému muži, nakonec ale rány schytaly samy

středa 24. srpna 17:29 , aktualizace 17:57

Fanoušci Městská policie Napadení Záchranáři

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Opravdu nepochopitelně a neomluvitelně se včera na fotbalovém utkání mezi FC Viktoria a mužstvem Karabachu zachoval senior narozený v roce 1948, který si při pádu rozbil hlavu. Když mu totiž na pomoc vyrazila záchranářka zajišťující v Doosan aréně dohled, agresivně a vulgárně se na ní obořil a dokonce jí i fyzicky napadl a zranil.
     "Muž záchranářku nejprve slovně napadal a odstrkoval ji od sebe. Agresivita u zraněného stoupala i v přítomnosti strážníků, kteří byli požádáni záchranáři o nezbytnou součinnost. Muž se také nechtěl ani přes opakované výzvy podrobit dechové zkoušce na alkohol.   
     Ve chvíli, kdy se mu záchranáři snažili domluvit, aby se nechal ošetřit, napadl nejprve záchranářku a vzápětí se pokusil uhodit i jejího kolegu, který měl snahu zabránit útokům agresivního muže na svou kolegyni,"
popsala nám událost tisková mluvčí strážníků.

     Agresivní muž se neuklidnil se ani poté, co dorazili i policisté z oddělení hlídkové služby. Muž tak nakonec musel být zpacifikován a byla mu přiložena pouta. Teprve poté bylo možné muže za doprovodu policistů transportovat k ošetření do nemocnice.
     Bohužel ani cesta do nemocnice neproběhla v klidu a přímo v sanitním voze se spoutanému muži podařilo další záchranářku alespoň pokopat nohama.

      Podle mluvčí záchranné služby obě záchranářky při mužových útocích utrpěly zranění, která ale naštěstí nevyžadovala jejich hospitalizaci. Mužovým jednáním se nyní bude zabývat přestupková komise. "Přestupky, kterých se muž dopustil, budou postoupeny k dořešení komisi pro projednávání přestupků ÚMO 3 Plzeň," ukončila tisková mluvčí městské policie.

Ochrana záchranářů je dlouhodobě nedostatečná

      Záchranář i policista mají jedno společné, musí jít i tam, kde jim může hrozit riziko. Policista je ale více chráněn zákonem, když by byl totiž napaden stejně jako záchranářky ve článku výše, již by se jednalo trestný čin § 325 Násilí proti úřední osobě a pachateli by hrozily až čtyři roky vězení.

     Záchranáři jsou sice chráněni, ale až v případě, že by ke zranění skutečně došlo. V tomto případě by byl uplatněn § 146 Ublížení na zdraví, který uvádí, že pokud někdo jinému úmyslně ublíží na zdraví, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta, ale pokud by šlo o zdravotnického pracovníka při výkonu služby, trest může být až pět let.

     Naše zákony sice ještě i v jiných paragrafech poskytují záchranářům vyšší právní ochranu, ale ta bohužel velmi často není našimi orgány činnými v trestním řízení dostatečně využívána. 

Foto ilustrační

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.