Foto Video

Výbuch u Čepra by znamenal obrovskou katastrofu

Ostrý granát velké ráže ohrožoval Třemošnou i Bolevec

3. března 2017 18:51 , aktualizace neděle 5. března 19:06

     Dnes odpoledne našel hledač pokladů s detektorem kovu dělostřelecký granát větší ráže a když na svůj nález upozornil policisty, rozjelo se okamžitě velké policejní opatření. Granát byl totiž v zemi asi 15 metrů od Čepra, kde jsou ohromné zásoby paliv jako automobilové benziny, motorové nafty, letecký petrolej, TOL a mazací oleje, a mimo jiné také zásoby paliv Správy státních hmotných rezerv ČR.
     Není snad tedy nutné nijak obšírně vysvětlovat, co by mohlo následovat po výbuchu dělostřeleckého granátu velké ráže s účinným okruhem 150 metrů na dohled od soustavy potrubí plného paliva.
     Policisté okamžitě uzavřeli široké okolí a na místo povolali pyrotechnika z teplické expozitury.
     Pyrotechnik na místě nález označil jako funkční, dělostřelecký, tříštivotrhavý projektil ráže 105 mm. S maximální opatrností pak pyrotechnik projektil vyprostil z kořenů stromu a odvezl k následné likvidaci.

Bolevecká katastrofa

     Nalezený granát s největší pravděpodobností pochází z takzvané Bolevecké katastrofy, kdy zde v roce 1917 fungovala zkušební střílna děl Škodových závodů.
     Dne 25. května 1917 se zde odehrála jedna z největších válečných tragédií v Plzeňském kraji. Po poledni došlo nejprve k výbuchu v oddělení granátových zapalovačů, který odstartoval sérii dalších výbuchů, včetně hlavního skladiště trhavin.
     Vzniklá tlaková vlna byla tak silná, že způsobila značné škody nejen v blízkém okolí, tedy v Třemošné, Boleveci a Zruči-Senci, ale i v centru Plzně, vzdáleném více než 6 km, kde porážela lidi a rozbíjela okna domů.
     Mrtvých ten den bylo 202 a zraněných více než 1000. Munici výbuch rozházel na tři kilometry daleko.