Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

„Babička má jít na očkování a já se o ní bojím!“

Co na to krajský koordinátor očkovaní Plzeňského kraje, příbuzní i sama pacientka

11. března 2021 16:22 , aktualizace 16:47

Speciály

     Minulý týden nás oslovil čtenář Jakub Š. se zajímavým dotazem. Jeho babička bydlící v malé vesnici nedaleko Stříbra má díky svému věku nárok na očkování, její obvodní lékařka jí ho doporučila, ale on díky tomu, co vše četl na internetu, má strach, jestli jí vakcína nemůže náhodou ublížit.

     Samozřejmě, na rozdíl od internetových diskutérů, se necítíme oprávněni se k tomuto vyjadřovat, a tak jsme o názor poprosili MUDr. Ing. Robina Šína, Ph.D., MBA, lékaře Fakultní nemocnice Plzeň a zároveň krajského koordinátora očkovaní Plzeňského kraje. „Já určitě mohu doporučit, vakcíny proti covid-19 určitě neublíží, ale naopak zachrání život. Po kompletním očkování mRNA vakcínou je prokazována účinnost 95 %, a zbytku pak může onemocnění proběhnout lehce.
Ve velkých studiích se ukazuje, že pak člověku opravdu nehrozí těžší průběh, nebo dokonce smrt. Mezi běžné nežádoucí účinky po očkování patří třeba lokální reakce a bolestivost v místě aplikace, přechodná bolest hlavy nebo třeba zvýšená teplota.“
     Jakubovi jsem informace poslali a on nám odpověděl, že je považuje za dostatečné, s babičkou na očkování tedy vyrazí jako její doprovod a prý, pokud chceme, můžeme jít s nimi.

Jdeme babičku nechat očkovat

     Pozvání jsme přijali a v pondělí s nimi do stříbrského očkovacího centra vyrazili. U vchodu nás uvítal mladý muž, který je zaměstnancem města Stříbra. Informoval čekající občany, co si mají připravit a organizoval příchozí tak, aby se neshlukovali na místě.
     Dále jsme postoupili do hlavního sálu kulturního domu, kde na židlích sedělo asi dvacet seniorů, uprostřed byly dva spojené stoly, kde seděly dvě administrativní pracovnice, za nimi byl paraván, za kterým seděla další sestra a lékař, a dále následoval stůl s poslední sestřičkou, kde byla i lednička s vakcínami.

     Administrátorky u prvního stolu nám vysvětlily, jak to zde bude probíhat. Ony nejprve každého příchozího zkontrolují podle občanského průkazu a kartičky pojištěnce, zda je v seznamu, který který je vygenerován z centrálního registru očkovaných, tzv. Reservatic, a poté ho zaevidují.
     Pacient poté vyčká, až ho zavolají k lékaři za paraván, zde absolvuje krátký pohovor o svých onemocněních, případně alergiích a dalších rizicích s lékařem a následuje aplikace vakcíny do té ruky, kterou nepíše, tedy většinou do levé. Vpich se provádí stříkačkou s velmi tenkou jehličkou přímo do deltového svalu na paži.
     Podle zde přítomných pacientů prakticky nebyl cítit. Samozřejmě, jsem se zajímali o jaké vakcíny šlo a jednalo se o Pfizer. Po očkování, zde v části sálu, které sestřičky říkají „odpočívárna“, kde z preventivních důvodů sedí očkovaní ještě půl hodiny. „Přeci jenom jde o seniory, takže to bereme jako prevenci, aby se jim neudělalo špatně, což se zde zatím ještě nestalo,“ >vysvětlily nám sestřičky. Pokud se pacientovi špatně neudělá, sestřičky pacientovi vydají kartičku s termínem druhého očkování a může jít domů.

Jsme holky z Lázní

     Samozřejmě jsme se zajímali, zda jsou sestřičky a lékař ze Stříbra, ale dozvěděli jsme se, že ne, že jsou všichni včetně lékaře zaměstnanci Léčebných lázní Konstantinových lázní a.s. Lázně mají v tuto chvíli přerušen provoz, a tak se nabídli Plzeňskému kraji, že pomohou s očkováním.

Tři dny poté

     Samozřejmě jsme se zajímali jak se Jakubova babička po očkování cítí. Dnes, tedy po uplynutí tří dnů od očkování, jsme ho tedy kontaktovali, zda by se jí pro nás mohl zeptat. Babička nám v odpovědi vzkázala: „Je mi dvaasedmdesát a už si ani nepamatuju, kolik různých očkování na kolik různých nemocí jsem za život dostala či kolik dostaly mé děti a vnoučata. Tohle očkování bylo stejné jako všechny před tím, vlastně o tom ani nevím.“

Vzhledem k tomu, že babička Jakuba Š. je z malé vesnice, na její přání neuvádíme její jméno ani fotografie.

Workpress Aviation

Dynamická česká výrobní společnost se zaměřením na letecký průmysl.