Vzpouru zkrotil arabsky hovořící policista

Odpovědi na to, co se dělo včera večer v Zařízení pro zajištění cizinců

středa 29. června 10:38 , aktualizace 10:38

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

      Včera večer jsme informovali vzpouře v Zařízení pro zajištění cizinců Bálková a dnes jsme samozřejmě zjišťovali k čemu přesně došlo, zda byl někdo zraněn, zda vznikly nějaké škody, kdo byli útočníci i jak byla vzpoura potlačena a zda k tomu bylo použito násilí.

Na všechny naše dotazy odpověděla mluvčí cizinecké policie
     V tomto zařízení jsou v tuto chvíli umístěni cizinci z Afghánistánu, Libye, Maroka, Vietnamu a Sýrie. Došlo k zatarasení vstupu do ubytovacích prostor a z tohoto důvodu byli povoláni policisté z pořádkových jednotek z Plzně a Prahy, zásahová jednotka a policisté Inspektorátu cizinecké policie Praha - Ruzyně.
     Povolán byl také jeden policista hovořící arabským jazykem a právě díky jeho intervenci a komunikaci s cizinci došlo k celkovému zklidnění situace, ustoupení cizinců od protiprávního jednání a odstranění zátarasů.
     Následnou bezpečnostní prohlídkou ubytovacích prostor bylo zjištěno, že nedošlo ke zranění osob, ani škodě na majetku.
     V současné chvíli probíhá zjišťování, proč k situaci došlo a čeho chtěli cizinci svým jednáním docílit, aby bylo možné do budoucna podobným situacím předejít.Původní, včerejší článek

     Včera kolem šesté hodiny odpoledne došlo ke vzpouře v zařízení pro zajištění cizinců Bálková ležící nedaleko Žihle. Podle informací přímo z místa došlo k napadení ostrahy zařízení a následně i k útoku na policisty, kteří jsou v zařízení trvale přítomni. 

     "Ostraha tam byla kontrolovat jednoho cizince, který je hodně problematický. Jenže jemu na pomoc přišli další, ostrahu úplně vytlačili z patra, a když ostraze na pomoc šla policie, tak vytlačili i je. To už útočilo asi třicet nebo čtyřicet cizinců, a když přemohli policii, tak se tam zabarikádovali," popsal nám zdroj přímo ze zařízení.

     Na místo vyjíždělo větší množství policistů, nasazena je zásahová jednotka, SPJ, OHS, vyjednavač a přiletěl také policejní vrtulník. Policie uzavřela všechny příjezdové cesty k zařízení a lidé z okolí se obávají, že v zařízení může dojít k další eskalaci konfliktu.

Aktualizace:

20.00 h  Bohužel nevíme, co se v zařízení momentálně děje. Policie zcela uzavřela příjezdovou cestu k objektu a dál nikoho nepouštějí. Mluvčí cizinecké policie, pod kterou zařízení spadá, bohužel zatím nepodala žádné informace.

20.45 h  Mluvčí policie Plzeňského kraje sice potvrdila, že na místo vyjeli policisté i z Plzně, ale k tomu, co se odehrává přímo v zařízení, se bohužel vyjadřovat nemůže.

21.45 h  Z areálu vyjelo několik konvojů policejních vozidel. Část policistů se vrací do Prahy, další do Plzně a další zůstávají na místě. Policie bohužel dosud nepodala žádnou informaci, takže se pouze můžeme domnívat, že zásah byl ukončen.

22.00 h  Uzávěra k areálu zařízení byla zrušena. Podle našeho zdroje se po mohutném nájezdu desítek policistů do objektu zabarikádovaní cizinci zalekli a pokračování vzpoury téměř okamžitě vzdali.

Co je Zařízení pro zajištění cizinců?

     Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Žihle sloužící primárně k zajištění cizinců, kterým bylo vydáno rozhodnutí o správním vyhoštění a o zajištění, případně jde o osoby, které mají být předány do jiných členských států EU.
     Klientelu tvoří osoby, které vstoupily a pobývají na území ČR nelegálně, porušily tedy platné zákony.

      Dvě fotografie z roku 2017, kdy došlo v tomto zařízení k obdobné události a další dvě z převozu hlavního organizátora do plzeňské Fakultní nemocnice:


 


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.