Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Král padl, kriminálka uštědřila podsvětí dobře mířený úder

Mnohonásobný recidivista Marián G. má za sebou stovky bytů, domů či jiných prostor

15. května 2020 20:30 , aktualizace středa 3. března 12:14

Krádež Vloupání

Bytaři a majetkáři

     Specifickou sortou mezi kriminálníky jsou pachatelé, kteří se specializují na vloupání do bytů či domů, tedy „bytaři“ a s nimi bojují kriminalisté, kterým se zase říká „majetkáři“.

     Vypátrat bytaře a hlavně mu poté prokázat jeho trestnou činnost je pro kriminalisty velmi složité, protože na rozdíl od jiné trestné činnosti u nich chybí přímý kontakt s obětí a policisté tedy nemají k dispozici žádný popis. Musí tak vycházet hlavně ze stop získaných na místě činu a doslova mravenčí prací vše vyhodnocovat a prověřovat. Bohužel zkušení, dá se říci profesionální bytaři, přesně vědí jak kriminalisté pracují a jaké stopy hledají, a proto jich za sebou samozřejmě moc nezanechají.


Za králem jsou stovky bytů či domů

      Plzeňským kriminalistům se právě takovouto mravenčí prací v nedávné době podařilo dopadnout a obvinit zloděje, kterému se v plzeňském podsvětí přezdívá Král bytařů. Několikanásobný recidivista Marián G. má za svou kariéru na svědomí vloupání do stovek bytů či domů a ve výkonu trestu pobyl dohromady více než deset let.

     Marián G. se od loňského podzimu zaměřil hlavně na vloupání v bytových domech, kde vykrádal v různých denních hodinách byty svých obětí, odkud si následně odnášel především šperky, dámskou a pánskou drogerii, elektroniku i peníze, nepohrdl ale ani jídlem. Odcizené věci si převážně odnášel v taškách, které si s sebou donesl nebo je našel ve vykrádaném bytě. Lup následně rozprodal a utrženou finanční hotovost použil pro svoji potřebu.

     Policisté se v tomto případě již od počátku potýkali s nedostatkem informací o pachateli a téměř nezájmem sousedů. „Ačkoli musel zloděj při vstupu do bytů působit značný hluk, ani nikdo ze sousedů, kteří v tu chvíli byli doma, nepojal žádné podezření a na chodbu ani nenahlédl,“ popsal nám jeden z kriminalistů.   

Je to Koronavir, rozdělte se!

     Další komplikací práce kriminalistů byla samozřejmě krize ohledně onemocnění Covid-19. Zatímco zločinci si z něho příliš hlavu nedělali a naopak ho v mnoha případech využili, policisté museli přijmout taková opatření, aby zajistili neomezený výkon služby po celou dobu krize.
     Plzeňská kriminálka to vyřešila rozdělením každého oddělení na dva týmy, které sloužily obden a navzájem komunikovaly pouze elektronicky. Případné nakažení některého z kriminalistů by tak paralyzovalo vždy jen polovinu oddělení.

Král padl

     Vyloupené byty se množily, lidé se báli a po Plzni běžely fámy o cizojazyčných tlupách, které si skrytými značkami označovaly byty, které následně vyberou. Přes všechny komplikace se kriminalistům pečlivým prověřováním všech zajištěných stop a poznatků podařilo po několika měsících nejen pachatele vypátrat, ale dokonce mu prokázat zatím necelé dvě desítky vykradených bytů a dále ho obvinili z krádeže, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku.

     „Kriminalisté obvinili z majetkové trestné činnosti šestatřicetiletého muže, kterému zatím prokázali, že napáchal škody za čtvrt milionu korun. Policisté podali podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby, který soud akceptoval,“ uvedla tisková mluvčí policie s tím, že kriminálka na muži stále pracuje a je pravděpodobné, že obvinění budou ještě rozšířena. Podle našich informací totiž Marián G. od posledního propuštění z vězení "udělal" asi padesát bytů a zatím mu jich prokázali sedmnáct, což samozřejmě nebude konečné číslo.

Jak vloupání předejít? 

     Koho lepšího se zeptat na radu ohledně zabezpečení bytu, než kriminalisty, který vloupání vyšetřuje. Požádali jsme ho proto o radu a dozvěděli se několik bodů:

  • Zamykejte pečlivě všechny dveře a okna. Použijte bezpečnostní prvky, jako jsou bezpečnostní folie či mříže. Pořiďte si kvalitní bezpečnostní zámek na dveře a panoramatické kukátko.
  • Nikdy nenechávejte klíče pod rohožkou nebo uschované v květináči. Jsou to většinou první místa, kam se zloději podívají. Předměty, jako žebřík nebo nářadí uskladněte. Balkon není ideální úschovna.
  • Chraňte svůj majetek elektronickým zabezpečovacím zařízením. Elektrický zabezpečovací systém (EZS) dokáže signalizovat nežádoucí vniknutí do objektu a jeho součástí bývá zvuková siréna, která může pachatele vystrašit a upozornit okolí na narušení zabezpečeného místa.
  • V době vaší nepřítomnosti se domluvte s příbuznými nebo sousedy, aby opuštěné prostory kontrolovali. Pokud vlastníte cennosti, uschovejte je důkladně, nejlépe se domluvte s rodinnými příslušníky nebo cenné věci uložte v peněžních ústavech. Doporučujeme také si udělat seznam cenností a nafotit je.  
  • Nesdělujte na sociálních sítích, kam vyrážíte a na jak dlouho.

     V případě, že se obětí vloupání stanete, je důležité se na policii obrátit co nejdříve a také zachovat co největší množství stop. „Někteří lidé mají pocit, že poté co se v jejich soukromí pohyboval cizí člověk, musí od něj obydlí očistit. Občas tak přijdeme šetřit vloupání a jsme vpuštěni do důkladně vygruntovaného bytu. Tam toho ale už moc nezjistíme,“ posteskl si kriminalista nakonec.