Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Falešnými fakturami si přišli minimálně na dvanáct milionů korun

Celníci rozkryli rozsáhlé daňové podvody, zadrženo bylo osm osob

23. srpna 2023 10:53 , aktualizace 11:52

Podvodníci

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     Celníci ze Sekce pátrání a plzeňští kriminalisté se společně podíleli na rozkrytí sofistikovaného krácení daní, při kterém za pouhé dva a půl roku škoda dosáhla minimálně dvanácti milionů korun.

     Celá věc byla nejprve prověřována policejním orgánem Generálního ředitelství cel, Odboru pátrání Plzeň, kdy operativním šetřením celníci zjistili, že v období nejméně od ledna 2021 do května 2023 se právnické osoby v rámci svých obchodních aktivit podílejí na krácení DPH formou fiktivních plnění.
     "Smyšlené faktury byly účtovány na neprovedené práce včetně prodeje a nákupů materiálů v oblasti zpracování dřeva. Hlavní podezřelý prostřednictvím takzvaných osob v pozicích bílých koní ovládal obchodní společnosti, jejichž prostřednictvím vykazoval fiktivní plnění pro koncové odběratele. Ti s vědomím, že se jedná o fiktivní plnění, je zahrnovali do svého účetnictví za účelem takzvané optimalizace DPH. Platby za tyto fakturace byly odesílány na běžné účty obchodních společností, které hlavní podezřelý ovládal a následně je vybíral v hotovosti, aniž by došlo k jejich řádnému zdanění," popsala tisková mluvčí Sekce pátrání Generálního ředitelství cel.

     K závěrečné realizaci došlo v červnu tohoto roku, kdy celníci ve spolupráci s policisty provedli 18 prohlídek. Při těch zajistili  mimo jiné hotovost ve výši 880 000 Kč, 5 000 USD, 3 000 EUR, tři osobní vozidla v hodnotě 1 225 000 Kč, pozemek s nemovitostí v hodnotě 6 500 000 Kč a celkem 600 392 Kč na účtech.

     Zadrženo bylo celkem osm osob a celá věc byla s návrhem na zahájení trestního stíhání předána odboru hospodářské kriminality Policie ČR.
     "Pět ze zadržených bylo umístěno do policejní cely. Vyšetřovatel poté zahájil trestní stíhání šesti osob, které obvinil ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Podle zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim zahájil trestní stíhání dvou právnických osob. Několik obviněných se ke spáchání stíhaných skutků doznalo. Všichni jsou stíháni na svobodě. Hrozí jim trest odnětí svobody až na osm let," doplnila mluvčí policie.

Foto GŘC

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.