Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Zásahovka zatýkala dospělé a v domě bylo i jedenáct dětí

Na nočních výpravách za kořistí se slaňovali, bourali zdi či rozbíjeli výlohy a dveře - šli po nich téměř rok

8. července 2021 11:43 , aktualizace 11:55

Krádež Vloupání Zadržení pachatele Zásahová jednotka

     Již od 12. května se nás čtenáři dotazují na případ, který se odehrál v Čerňovicích, kde proběhla rozsáhlá policejní akce, při které bylo zadrženo několik členu místní rozvětvené rodiny a policisté po celý den prohledávali jejich dům.
     O této akci i případech, které jí předcházely, jsme věděli a o několika z nich jsme dokonce již informovali v různých článcích, ale na žádost policie jsme nemohli zveřejnit celý sled událostí, abychom nenarušili probíhající vyšetřování.

Slaňovali se, šli střechou či rozbíjeli výlohy nebo dveře

     Série vloupání, při kterých se pachatelé zaměřovali hlavně na tabákové výrobky, začala na konci října loňského roku. Vše začalo případem, kdy pachatelé přes střechu vnikli do nákupního centra Globus na okraji Plzně a pomocí horolezeckého lana slanili do prodejny s tabákem Geco, kde odcizil přes sto kartonů cigaret. Při krádeži byli zloději vyrušeni ostrahou objektu, vypáčili okno kavárny a z místa utekli.

     Poté se pachatelé zaměřili na čerpací stanice. Například v noci na 14. prosince si za cíl vybrali čerpací stanici Pasoil v Tlučné, kde odřezali zámek venkovní mříže dveří a poté pomocí betonové patky mobilního oplocení rozbili jejich skleněnou výplň. V tomto případě je ale dle všeho vyrušil příjezd hlídky bezpečnostní služby Tuebor, která zareagovala na poplach EZS, takže se do budovy vůbec nedostali a z místa uprchli.

     V průběhu prosince a ledna se zloději zaměřili ještě na několik čerpacích stanic na jižním Plzeňsku, na severním Plzeňsku a pak pachatelé zamířili i do Karlovarského kraje.

     V noci na 17. února tito zloději přijeli autem na čerpací stanice Prim v Úněšově, kde první z pachatelů pákovými kleštěmi odstřihl mříž na okně, druhý přineseným kamenem rozbil okno a třetí vnikl dovnitř. Uvnitř čerpací stanice tento zloděj vypáčil pokladnu a kávovar, odcizil peníze, poté zpoza pultu bral cigarety i alkohol a vše podával komplicům oknem.

     V dubnu se pak zloději vloupali do čerpací stanice na okraji Plzně a posledním jejich skutkem bylo vloupání do prostor tabákové prodejny na jižním Plzeňsku.

     Škoda stále stoupala, dosáhla téměř tři čtvrtě milionu korun, přičemž přes půl milionu činila škoda jen na odcizených tabákových výrobcích. V té době po pachatelích šel již speciální tým kriminalistů, protože po vyhodnocení zajištěných stop, kamerových záznamů a dalších operativně pátracích prostředků bylo zjištěno, že za vším stojí dva, respektive tři muži z jedné rozvětvené rodiny z Čerňovic, což je malinká obec v okrese Plzeň-sever.

Pro pachatele si došla zásahovka

      Blížila se realizace, což ve slangu kriminalistů znamená finální zadržení pachatelů. Vzhledem k tomu, že pachatelé byli označeni jako nebezpeční a nedalo se vyloučit, že by mohli být i ozbrojení, kriminalisté si přizvali Krajskou zásahovou jednotku. 
     Ve středu 12. května brzy ráno policisté uzavřeli Čerňovice a zásahová jednotka vyrazila k domu, obývanému široce rozvětvenou rodinou. Zde zadrželi dva pachatele, načež provedli domovní prohlídku a prohlídku jiných prostor a pozemků, při kterých byly zajištěny věci, použité při páchání trestné činnosti.
      "Vlítla sem zásahovka, uzavřeli obec a pak v tom domě pozatýkali několik lidí. Policisté tam pak kopali celý den a vynášeli spoustu věcí v pytlích," popsala nám místní obyvatelka. "Je to dost velká a problémová rodina, přistěhovali se před pár lety a moc nadšení tu z nich nejsme. Tady ve vsi si nic moc nedovolí, ale objíždějí okolní obce a podle všeho dost kradou," pokračovala s tím, že prohlídka trvala od pěti ráno celý den a asi jedenáct dětí ve věku do patnácti let, které v domě s rodinou bydlí, to sledovalo z chodníku před domem.
     "Po domluvě s policisty jsem zajistil, aby děti byly v doprovodu sociální pracovnice, která je měla na starost, umístěny u nás na úřadě a nemusely tak trávit celý den na ulici," řekl nám místostarosta obce Radomír Novák. Podle našich informací však děti zcela určitě netrpěly stresem ani strachem o své rodiče, ale nedostatkem cigaret, které opakovaně po zástupci obce požadovaly a před překvapenou sociální pracovnicí chtěly kouřit.

Zlodějům hrozí až osm let

     Policisté nakonec zadrželi a obvinili dva muže. "Na základě všech nashromážděných důkazů policejní komisařka předala jednačtyřicetiletému muži usnesení o zahájení trestního stíhání ze spáchání přečinu krádeže dílem dokonaným i ve stádiu pokusu a přečinu poškození cizí věci spáchané ve formě spolupachatelství. Za stejné skutky si převzal usnesení o zahájení trestního stíhání i devatenáctiletý muž, který figuroval u jednoho z vloupání," doplnila tisková mluvčí policie. Podle našich informací by v rámci této série vloupání měly být s největší pravděpodobností obviněny i další osoby.

Foto z případů v Tlučné a Úněšově

 


TUEBOR General Service

Ostraha objektů • Služba na akcích • Střežení VIP osob • Pulty centrální ostrahy • Projekty PZTS/EZS • Výjezdová jednotka v Plzni, Rokycanech, Sušici, Klatovech, Domažlicích i Tachově • Poradenská činnost