Foto

Slavná chaloupka na pilíři včera večer shořela

Plánu na odstranění zchátralého srubu stojícího na pilíři poblíž Chotěšova využili filmaři

5. května 2022 08:35 , aktualizace 09:21

Hasiči

     Srub na žulovém pilíři na řece Radbuze poblíž Chotěšova postavili téměř před třiceti lety táborníci z letního tábora. Proč to udělali, dnes ví již jen pamětníci.
     Pilíř, na kterém byla chaloupka postavena, zbyl po železničním mostu z přelomu 19. a 20. století, který byl postaven pro vlečku z uhelných dolů Austria a Bayer a stržen v roce 1955. Táborníci z Klubu mladých turistů se během stavby neuvěřitelně nadřeli, materiál tenkrát přepravovali po vodě a nahoru na pilíř vytahovali za pomoci lanovky. 

     V současné době byla tato chaloupka cílem mnoha turistů a vodáků, z toho však, zejména kvůli zanechávanému nepořádku v okolí, nebyli příliš nadšení někteří obyvatelé Chotěšova.
     Obec se také rozhodla pilíře využít pro stavbu nové lávky navazující na cyklostezku ze Stodu, bylo tedy rozhodnuto, že již chátrající a na černo postavená chaloupka musí ustoupit.

     Plánu na odstranění chaloupky z pilíře využili filmaři, kteří v okolí Chotěšova natáčí volnou adaptaci oceňovaného románu spisovatele Jáchyma Topola Citlivý člověk. Včera v podvečer tak byla v rámci natáčení jedné ze scén chaloupka pod dohledem dobrovolných hasičů z Chotěšova a Dobřan zapálena.

     Hasiči se postarali nejen o bezpečnost řízeného požáru, ale také o vylovení odpadávajících hořících kusů z řeky.  

Foto: Hasiči Dobřany, Filip Dolejš, Jiří Vápeník

 


D.S.D. METAL plus

Požární ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.