Video

Bulharovi byl v Plzni z auta ukraden revolver a Škorpion i s municí

Kriminalisté po pachateli i po obou zbraních intenzivně pátrají

27. června 2018 15:12 , aktualizace 15:33

Cizinci Zbraně

Partner článku – Bezpečnostní služba Sany Guard


     V pondělí 11. června kolem poledne ponechal cizinec své legálně držené zbraně v autě zaparkovaném na parkovišti u obchodního centra Luna v Plzni na Borech. Jednalo se o revolver a samopal Škorpion vz. 61 v upravený na samonabíjecí verzi (pozn red: tedy již bez možnosti střelby dávkami).
      Majitel zbraní projevil značnou dávku hlouposti i tím, že obě zbraně ponechal i s náboji v tašce na notebook, která ležela volně na sedadle spolujezdce a z místa odešel. Po návratu k vozu zjistil, že auto je vykradené a taška i s oběma zbraněmi zmizela.
     Je pravděpodobné, že zloděj vůz vykradl jen proto, že v brašně čekal počítač a nález zbraní ho velice příjemně překvapil. Prodat tyto zbraně na černém trhu je samozřejmě velice snadné a zloděj snadno zinkasuje za obě dohromady i padesát tisíc.

     Okamžitě po oznámení vykradení vozu a ztráty zbraní, začali po pachateli i po zbraních intenzivně pátrat kriminalisté. Právě na žádost policie je článek vydán s časovým odstupem, abychom pátrání nemařili. Bohužel až o dnešního dne se zbraně nalézt nepodařilo.

     Majitel měl tyto zbraně legálně a dle našich informací jde o Bulhara, který má v Plzni vést personální agenturu.

Držení zbraní v ČR cizinci

     I cizinci může být v České republice vydán zbrojní průkaz a tedy pak má právo, stejně jako Čech, držet a nosit zbraň, samozřejmě pokud splní všechny podmínky dané zákonem. Tedy být občanem EU, mít místo pobytu na území ČR, předložit souhlas k držení zbraně svého domovského státu a stejně jako občan Česka být způsobilý k právním úkonům, být zdravotně a odborně způsobilý, být bezúhonný a spolehlivý.

Lze ponechat zbraň v autě?

     Ponechání zbraní v autě bez dozoru se z hlediska Zákona o zbraních považuje za vážný přestupek. Palná zbraň ponechaná ve vozidle samozřejmě není dle Zákona o střelných zbraních a střelivu řádně zabezpečená, neboť dle tohoto zákona zbraně a střelivo do nich musí být pod neustálou kontrolou držitele zbrojního průkazu.
     Za zabezpečenou zbraň se například považuje zbraň ponechaná doma (samozřejmě za podmínek specifikovaných zákonem), ale toto již neplatí pro auto. Jedinou výjimkou je uložení zbraně do speciálního trezoru pevně přidělaném ve voze, ale i v tomto případě přesné podmínky uvádí zákon či prováděcí vyhlášky.

Bezpečnostní služba Sany Guard

Ostraha objektů • Pult centralizované ochrany • Montáže EZS a EPS • Patrolovací služba • Přeprava finančních hotovostí a cenin • Pořádková služba • Poradenská služba v oblasti zabezpečení osob a majetku • Recepční a úklidové služby.