Foto

Zřícený dům v centru Plzně je obecné ohrožení

Je nařízena demolice a případ šetří plzeňští kriminalisté jako obecné ohrožení z nedbalosti

13. září 2018 16:55 , aktualizace 18:55

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Většinu Plzeňáků zajímá, kdo je odpovědný za zřícení domu i co s domem vlastně bude dál. 

     Co dál s domem je nyní na jeho majiteli, dle katastru nemovitostí dům patří Ing. Ladislavu Kovaříkovi a Aleně Kovaříkové. Od roku 2015 je na dům demoliční výměr, který je platný do roku 2019. Statik dnes nařídil okamžitou demolici poškozených částí domu, což je samozřejmě povinnost majitele objektu. 

     Policie objekt původně střežila a regulovala dopravu v okolí. Nyní ale policisté budovu již předali vlastníkovi s tím, že je jeho povinností zajistit bezpečnost v jeho bezprostředním okolí.
     Nám se podařilo zjistit, že objekt od majitele dostala na starost společnost Real Ingeniering, jejíž zaměstnanci dnes objekt střežili. "Objekt budeme v nejbližší době řešit tak, abychom stavbu zabezpečili. O přesném postupu bude rozhodnuto v průběhu zítřka. Do té doby bude vstupu do objektu zabráněno mobilními zábranami," uvedl nám zástupce společnosti Real Ingeniering.

     Tímto ale pro majitele vše zdaleka nekončí: "Případem se zabývají plzeňští kriminalisté, kteří případ v současné chvíli kvalifikovali jako trestný čin obecné ohrožení z nedbalosti," uvedla nám dnes tisková mluvčí policie. 

     Svou roli sehrálo i město Plzeň. Již od noci byli u události přítomni pracovníci Odboru bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně a na místo se dostavil i primátor Martin Zrzavecký.
     Z přilehlé ubytovny museli během noci hasiči evakuovat další lidi a právě město Plzeň zajistilo těmto šestnácti lidem náhradní přechodné bydlení ve svém objektu v Plzni na Roudné. „Všichni byli zaměstnanci jedné agentury, nyní jednáme s jejími zástupci, aby se o své pracovníky postarali,“ uvedl nám Jiří Karas, vedoucí oddělení krizového řízení.
     „Tento týden je pro nás, respektive pro náš odbor bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení a samozřejmě hlavně pro všechny složky IZS velmi náročný.
     Intenzivně pracujeme na tom, aby lidem, kterým jsme poskytli první péči a zajistili přechodné bydlení na Roudné, bylo nalezeno náhradní bydlení. Daná pracovní agentura se k tomu staví odpovědně, lze předpokládat, že během dneška minimálně polovina z těch 16 lidí najde nové bydlení,“
přiblížil vývoj situace primátor města Plzně Martin Zrzavecký. 
      Primátorova slova pak později potvrdila nová informace, že během čtvrtečního dne převzala zaměstnance pracovní agentura a zajistila jim bydlení v jiném ubytovacím zařízení. 

Vše o tomto případu zde: 

Zřícení domu v centru Plzně


     Dnes před druhou hodinou ráno došlo ke zřícení části budovy bývalého Keramontu v Mikulášské ulici číslo 1 v Plzni.

     Sesula se část obvodové zdi a propadlo se několik podlah. Podle svědků byl rachot slyšet a oblak prachu vidět ze širokého okolí.
     Na místo okamžitě vyjelo několik jednotek hasičů, kteří společně s policisty uzavřeli prostor. Hasiči následně evakuovali ubytované z vedlejší ubytovny a zároveň zahájili opatrný průzkum zřícené budovy. Přímo ve zřícené budově byl nalezen a evakuován roztřesený senior, který zde byl ubytován jako správce a hlídač. Všechny evakuované osoby transportoval evakuační autobus hasičů do náhradního ubytování, zřízeného magistrátem města Plzně.
     Ke zřícené budově byl povolán statik. Podle prvotních informací z místa byla z velké části opuštěná budova ve špatném stavu a zatékalo do ní.
     Hasiči prohledali dostupné části budovy, ale vzhledem k jejímu špatnému stavu museli být povoláni i psi, vycvičení na vyhledávání osob v sutinách, které zapůjčila Městská policie hl. m. Praha. Psovodi se psy důkladně prohledali trosky, pod kterými dle všeho naštěstí nikdo zavalen nezůstal. Celá hrůzná událost se tak zřejmě obešla bez zranění.
     V současné chvíli se rozhoduje o dalším postupu, z bezpečnostních důvodů je uzavřen most Milénia a část Mikulášské ulice.


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.