Foto

Pitva již potvrdila úmyslnou otravu mořských orlů

Podle ochránců se smyčka stahuje kolem pachatele, který měl vzácné dravce zabíjet již podruhé

9. února 2021 07:11 , aktualizace 08:21

Smrt Zvířata

Partner článku – Mraknet

    O děsivém nálezu u Velkého Boru na Klatovsku jsme informovali v neděli. Rodina na procházce zde nalezla uhynulého orla mořského a přivolaní ochranáři v blízkém okolí nalezli další tři.
     "Pocit marnosti, vztek a beznaděj. O tomto víkendu jsme našli další čtyři otrávené mořské orly. Čtyři majestátní králové nebes s rozpětím křídel přes dva metry uhynuli v nervové křeči se zatnutými pařáty, sedící na patách s poloroztaženými křídly a skloněnou hlavou," popsal nám nález Karel Makoň.

Pitva orlů

     Včera byla na Veterinární klinice Vedilab v Plzni MVDr. Otou Humlem provedena pitva všech čtyř nalezených orlů a zároveň byly odebrány vzorky na toxikologickou analýzu a určen druh otrávené potravy. "Už podle RTG snímků je patrné, že orli pozřeli velké množství zbytků jateční drůbeže, a že o předloženou otrávenou návnadu byl mezi dravci velký zájem. Propojíme-li tento fakt se stopami zajištěnými na místě činu, zcela jednoznačně se zúží okruh na lokalitě zajištěných a skladovaných zbytků z jateční výroby.
     Přesněji řečeno, čerstvé vnitřnosti z krocana, napíchané jedem a servírované na hromadě hnoje v době, kdy všude ležel sníh, byly pro orly mořské neodolatelnou potravní nabídkou. Proto se také na lokalitě našli pouze čtyři orli, jelikož u krmení byli první a nikoho jiného k němu už nepustili," 
seznámil nás s výsledky Karel Makoň s tím, že dalším velice smutným zjištěním je skutečnost, že minimálně dva otrávení ptáci jsou samice a určení pohlaví zbývajících dvou orlů bude ověřeno laboratoří.


Uživatel pozemků velmi rychle "uklízí"

     Podle dosavadního šetření ochranářů je již také jasné, že otrávená návnada musela být na místě cíleně umístěna v době zámrzu a sněhové pokrývky za bílého dne a k samotné otravě ptáků došlo odhadem před sedmi dny. 
     V tu chvíli, co začalo vyšetřování, uživatel pozemku hromady vedlejších živočišných produktů, tedy i místo, kde otrávené vnitřnosti z bílého krocana ležely, velmi rychle překryl zeminou, hnojiště změněné na kompost přeházel a dokonce celkově lokalitu i poupravil.

Vyšetřování přebírá kriminálka

     Celý případ si z místního obvodního oddělení již převzala kriminální policie a ta jej zároveň postupuje i dalším orgánům státní správy k souběžnému šetření. Policejní technici na místě zajistili veškeré dostupné stopy a vzorky, které budou podrobeny odbornému zkoumání.

Karbofuran

     Ačkoli výsledky z laboratoře zatím nejsou k dispozici, všichni odborníci se shodují, že naprosto vše ukazuje na karbofuran, což je jeden z nejjedovatějších karbamátových pesticidů. Pro člověka může být smrtelná dávka již necelá čajové lžička a orla dokáží zabít již tři nebo čtyři granule tohoto velmi prudkého jedu. Karbofuran je již patnáct let zakázaný.
     Podle Karla Makoně v tomto případě vývrhy a kůži bílého krocana někdo polil nebo injektoval rozpuštěným karbofuranem. "Ptáci, kteří zároveň v přírodě fungují i jako zdravotní policie a likvidují hlavně mršiny, se na hnojiště naučili na zbytky chodit, a právě to se jim stalo osudným. Z hromady jedovatých zbytků si každý něco odnesl a obzvláště trýznivá smrt je zkroutila hned po několika prvních soustech," doplnil Karel s tím, se v této lokalitě nejedná o první případ a podobný zde policisté řešili i v roce 2019.

Sbírka na pomoc záchranářům

     Záchranářům volají a píší stovky lidí, kteří nabízejí svou pomoc a podporu, čehož si samozřejmě velice váží, ale již zaznamenali i diskusi ohledně zakládání různých sbírek, transparentních účtů a podobně. Nic takového nezaložili a ani zakládat nebudou, jejich jediný účet je vedený u ČSOB 626222/0300 a tento konkrétní případ má variabilní symbol 4444.

Původní článek zde:

Travič zabil čtyři mořské orly

Travič zabil čtyři mořské orly

07. 02. 2021, 13:01

Ochranáři a policisté pátrají po pachateli nepochopitelného masakru

 

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.