Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Další imaginární bagr, tentokrát za 650.000 korun

Během dvou dnů naletěli již dva kupci na identický podvod

19. listopadu 2020 14:17 , aktualizace 14:18

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Včera jsme informovali o ženě z Plzně, která naivně poslala neznámé osobě sedmdesát tisíc za bagřík, který pak již samozřejmě nikdy neviděla. O pouhý den později zde máme další takový případ, tentokrát z Klatov.
     Policisté na oddělení hospodářské kriminality přijali oznámení o dalším podvodu. Prostřednictvím internetu s nabídkou věcí i motorových prostředků, se neznámý pachatel vydával za cizince a na inzertním portálu nabízel k prodeji mini bagr. "Podle pokynů prodejce oznamovatel z Klatovska, zaslal z účtu svého zaměstnance vedeném v peněžním ústavu, na účet prodejce finanční částku 648 310 Kč. Po bezhotovostním převodu požadované částky podezřelý zaslal na e-mail muže fakturu i s termínem dodání bagru, ale následně přestal komunikovat, bagr nepředal, finanční obnos nevrátil a tímto jednáním způsobil škodu," popsala podvod mluvčí policie s tím, že kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod.

Doporučení policie:

     Poškození občané oznamují na policii různé podvody. V posledních letech  je mnoho podvedených občanů při nákupu zboží a věcí prostřednictvím internetových obchodů. Občané objednávají a nakupují zboží pohodlně z domova, ale taková forma pořizování věcí přináší i svoje rizika. Na policii přijímáme oznámení i o podvodných nabídkách, kdy objednavatel zaplatí požadovanou částku na uvedený účet, ale zboží neobdrží.
     Podvodníci nabízejí na portálech použitého zboží k prodeji různé motorové prostředky, kdy důvěřivý občan uhradí kupní cenu nebo zálohu na uvedené bankovní účty a takto objednanou věc neobdržel. V některých případech zaslali poškození ze svých účtů i částky v rozmezní od 100 až 700 tisíc korun.

Nabídky mají téměř shodný scénář:

  • reakce na nabídku, kdy zájemce si objednává zboží, použité věci či motorové prostředky
  • po dohodě s prodejcem, přes e-mail komunikaci nebo telefonicky se domluví, že k uhrazení dojde prostřednictvím bezhotovostního platebního styku z účtu poškozených
  • pachatelé komunikují i z různých zahraničních telefonních čísel a e-mail adres
  • používají nepravdivá jména, neexistující telefonní čísla nebo i údaje osob, které netuší, že jejich osobní údaje někdo zneužívá

Poučení:

  • především si prověřte obchod a recenze uživatelů a neuhrazujte platbu předem - zjišťováno zneužívání podezřelých e-shopů
  • každý obchodník na internetových stránkách musí poskytovat své identifikační údaje i nákupní řád, obchodní a reklamační podmínky
  • doporučujeme nechat si zaslat zboží na dobírku, před úhradou zásilku zkontrolovat nebo preferovat osobní převzetí
  • pokud je cena zboží podezřele nízká, může se jednat o podvod
  • před bezhotovostní platbou do zahraničí - buďte obezřetní

     Objasňování této trestné činnosti je velmi složité. Občané mnohdy podvodníkům přímo „nahrávají“, protože se chovají důvěřivě a lehkovážně.

Foto: ilustrační

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.