Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Další seniorka chtěla obchodovat s kryptoměnou

Žena podvodníkům naletěla dokonce třikrát za několik měsíců

31. května 2022 10:00 , aktualizace 10:06

Podvodníci

      O podvodech na seniorech, kteří se nechají zlákat vidinou snadného výdělku při obchodu s kryptoměnami informujeme relativně často. Stejný je i tento případ, v něm ale žena naletěla dokonce třikrát.

      Vše začalo v říjnu loňského roku, kdy žena navštívila internetové stránky nabízející obchodování s kryptoměnou a vyplnila zde svoje osobní údaje, telefonní kontakt a emailovou adresu. "Poté ji kontaktoval neznámý muž, aby na jeho mailovou adresu zaslala fotografii občanského průkazu a číslo platební karty, což žena učinila. Následně ji kontaktoval další muž, který ji navedl, jak nainstaloval do počítače aplikaci pro vzdálený přístup," popsala tisková mluvčí policie s tím, že o několik dní později z bankovního výpisu seniorka zjistila, že jí byla stržena platba kartou ve výši 13 124 korun.

      Koncem dubna byla žena opět telefonicky kontaktována neznámý mužem, který ji instruoval, aby se přihlásila do internetového bankovnictví a poté převzal ovládání jejího notebooku pomocí vzdáleného přístupu. "V tomto případě byla vyplněna transakce platební kartou, kdy poškozená zadala kód, čímž platbu potvrdila a následně jí bylo z bankovního účtu odečteno 500 euro," uvedla mluvčí policie. V tomto případě se naštěstí podařilo platbu kartou zrušit a peníze byly vráceny na účet poškozené.

       Bohužel ani poté se žena nepoučila a minulý týden stejným podvodníkům naletěla znovu. "K dalšímu telefonickému kontaktu došlo minulý týden, kdy ji vyzval neznámý muž, kterého žena poznala po hlase z minulosti, ať přes multiplatformní aplikaci pro volání a posílání zpráv zdarma zašle fotografii občanského průkazu k ověření totožnosti, což žena opět udělala. Poté byl z jejího účtu proveden převod finančních prostředků ve výši 26 622 korun," popsala mluvčí policie.

       Celkem tak jednaosmdesátiletá žena přišla o 39 746 korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvod a trestného činu neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a po pachateli pátrají.

Policisté apelují na občany, aby byli obezřetní a chránili svoje finanční prostředky:

  • nikomu po telefonu nesdělujte své osobní údaje
  • neposílejte na neznámé adresy a na neznámé internetové stránky kopie osobních dokladů, platebních karet nebo jiných písemností s osobními údaji
  • nesdělujte nikomu přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a nepotvrzujte žádné notifikace v bankovních aplikacích po telefonickém rozhovoru nebo jiné komunikaci s neznámými osobami
  • nereagujte na hovory z neznámých zahraničních telefonních čísel
  • nezasílejte finanční prostředky platebními službami jako například Western Union, WorldRemit nebo PayPal neznámým osobám
  • neinstalujte si do počítačů či mobilních telefonů aplikace pro vzdálenou podporu jako AnyDesk, Teamviewer, atd., ani aplikace pro přístup do směnáren virtuálních měn, pokud těmto aplikacím nerozumíte

Foto ilustrační

Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.