Foto Video

Useknutá hlava, ubodaní senioři a mrtvá babička pod balkonem

Další vrah zřejmě skončí v detenci místo ve vězení

úterý 14. května 13:15 , aktualizace 19:57

Vražda

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     V krátké době došlo na Plzeňsku hned ke třem případům toho nejhoršího násilí, které si lze představit a všechny tyto smutné případy mají mnoho společného. Ve všech třech případech šlo o vraždy, všichni tři vrazi si počínali velice brutálně a ani jeden ke svému činu neměl logický motiv. Ve dvou případech pachatelé zřejmě neskončí ve vězení, protože jsou schizofrenici, ve třetím případě byl naopak vrah léčený schizofrenik, který byl z uzavřeného nemocničního oddělení propuštěn pouhý jeden den před spáchanou vraždou.

Babička v hrůze vyskočila z balkonu


    Jan L. přišel již v dětství o matku a v domě v Břasích ho vychovávala teta. Okolí ho znalo jako milého a nekonfliktního chlapce, který pracoval nedaleko a podle některých místních se také často scházel s partou kamarádů na jointa.     
     V noci ze středy na čtvrtek 7. února přišel za svými prarodiči do Domu s pečovatelskou službou v Břasích třicetiletý Jan L., o kterého se měli dle tvrzení místních v minulosti prý oba hezky starat. Zde ze zatím neznámého důvodu starého muže ubodal nožem a zasadil mu asi dvě desítky ran. Nelze si ani představit, co musela prožívat stará paní, když viděla manžela umírajícího rukou rozběsněného vnuka. 
     Jisté je bohužel i to, že stará paní v nepředstavitelné hrůze vyskočila z balkonu, i když musela vědět, že si tím pravděpodobně zlomí obě nohy. Horor ale pokračoval, vnuk vyšel ven, babičku plazící se v krutých bolestech začal bodat nožem a nakonec jí ještě podřízl hrdlo.
     Po hrůzném činu Jan L. utekl ke kamarádovi, kterému se se vším svěřil. Kamarád si prý ověřil pravdivost děsivého příběhu, Jana L. odvezl na psychiatrii a zalarmoval policii. 
     Jan L. byl po vyšetření transportován do uzavřeného psychiatrické oddělení, kde je doposud a policie zřejmě ještě nějakou dobu, pokud vůbec, nebude moci zahájit jeho trestní stíhání noci.

Vrah zůstává v Dobřanech

    V pátek 10. května rozhodl Okresní soud Plzeň - Jih v detenčním řízení, že Jan L. zatím v dobřanské psychiatrické léčebně zůstane a znalci budou dále posuzovat jeho příčetnost. Až na základě tohoto posudku státní zástupce rozhodne, jestli bude případ odložen a bude navrhnuto pokračování v ústavní léčbě nebo zda bude zahájeno trestní stíhání.


Pod vlivem pervitinu téměř usekl kamarádovi hlavu

 

     V sobotu 8. prosince 2018 se v bytě v Harantově ulici v Plzni odehrávala drogová párty, které se mimo jiné účastnil i David K. a také teprve sedmnáctiletý Kevin J., chlapec, který se už po základní škole dostal do špatné společnosti, jeho průšvihy se množily a na základě soudního rozhodnutí byl nakonec svěřen do ústavní výchovy. Z tohoto zařízení však chlapec od patnácti let pravidelně utíkal a byl opakovaně v celostátním pátrání. Dokonce i nyní po něm policisté pátrali a toto poslední pátrání bylo vyhlášeno 3. září. 
     „David byl, co já vím, už sjetej jak taška, pořád si tam hrál s mačetou, tak mu ji sebrali a dali ji do skříně, pak si zase dali lajnu, on tu mačetu zase našel a pak prej David po Kevinovi sekl tak silně, že mu prakticky usekl hlavu. Hlava se mu zvrátila a visela jen na svalech,“ sdělil nám později zdroj velmi blízký případu.
     Po příjezdu policistů na místo v domě skutečně nalezli Kevina s prakticky s dekapitovanou hlavou, zranění bylo samozřejmě neslučitelné se životem a chlapec mu na místě podlehl.
     Kriminalisté Davida zadrželi, na místě zajistili zbraň, provedli ohledání místa činu, provedli dokumentaci a zajistili veškeré stopy, které předali ke znaleckému zkoumání. Kriminalisté následně Davida obvinili ze zvlášť závažného zločinu vraždy a zároveň podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby.

Drogy a lži

     Následný rozbor krve u obviněného chlapce prokázal užití pervitinu, což uváděl i náš zdroj. "V některých médiích se po vraždě psalo, jak toho těsně po vraždě David litoval a Kevinovi chtěl pomoct, romanticky mu koukal do očí a omlouval se mu. Je to naprostý nesmysl. Pravda je taková, že byl úplně mimo a pak si ještě dal zbytek perníku ze zrcátka, prý, že by ho byla škoda," doplnil ještě zdroj, jehož identitu samozřejmě tajíme.

Trestní stíhání je zastaveno

     Po nějaké době bylo Davidovo trestní stíhání pro vraždu zastaveno. Znalci totiž zjistili, že byl v době činu nepříčetný a má trpět paranoidní schizofrenií.
     Po zastavení trestního stíhání byl David transportován na uzavřené oddělení psychiatrické nemocnice, kde si počká na další rozhodnutí co s ním bude dál. Pravděpodobné ale je, že se na psychiatrii či v zabezpečovací detenci, bude dál léčit, dokud lékaři nerozhodnou, že je již zdráv a nenavrhnou soudu jeho propuštění.

Seniora ubodal více než sedmdesáti ranami

     O problematice vrahů trpících schizofrenií jsme informovali již v článku, týkajícím se loňské vraždy, při které schizofrenik brutálně zabil náhodně kolemjdoucího seniora:

Bestie zasadila desítky bodných ran

Bestie zasadila desítky bodných ran

17. 10. 2018, 12:14, aktualizace 17. 10. 2018, 12:58

Propuštěný schizofrenik Tomáš D. nedal starému muži sebemenší možnost přežít

Zabezpečovací detence

    Detence je druh ochranného opatření, které se vykonává ve zvláštních ústavech, kde jsou realizovány různé psychologické, léčebné, pedagogické a další programy pro zde umístěné osoby, které jsou nebezpečné společnosti.
     Důležité je ale vysvětlit, že zabezpečovací detence není žádné sanatorium s denními vycházkami po okolí. Tyto ústavy jsou střeženy vězeňskou službou a s pravidly velmi podobnými, ne-li horšími než ve vězení. Sami vězni z ní mají veliký respekt, mimo jiné ve vězení totiž ví kdy je mají pustit, zatímco zabezpečovací detence není nijak časově omezena a trvá tak dlouho, dokud to vyžaduje ochrana společnosti. 
     V Česku je zabezpečovací detence realizována ve Vazební věznici a Ústavu pro výkon zabezpečovací detence Brno a ve Věznici Opava.

Úvodní foto ilustrační, z jiného případu z Plzně, který také skončil smrtí napadeného

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.