Denně aktualizujeme Speciál o koronaviru pro Plzeňský kraj Odpovědi na všechny vaše dotazy: Zákaz všech návštěv nemocnic a akcí s účastí na 100 osob, uzavření škol, plošná karanténa tisíců lidí, zrušení Oslav osvobození, povinnost karantén, opatření PMDP, ale i mýty a fámy

Muž nalezl Panzerfaust

Ke dvěma nálezům munice vyjížděl policejní pyrotechnik

30. prosince 2019 12:47 , aktualizace 12:56

Zbraně

Partner článku – Alfa Tactical

     Hned dva nálezy druhoválečné munice se v posledních dnech podařily hledačům "pokladů".

     V pátek 27. prosince šestatřicetiletý muž z Radnicka při hledání kovů detektorem na poli u Bušovic nalezl dva dělostřelecké granáty z druhé světové války. Na místo vyjela hlídka obvodního oddělení, která místo nálezu zabezpečila a následně si na místo přizvala policejní pyrotechnika, který si munici převzal k bezpečné likvidaci.

     V neděli 29. prosince kolem poledne našel v lesním porostou u Pazourova mlýna nedaleko Ostrova u Bezdružic nalezl šestačtyřicetiletý muž detektorem kovu jeden Panzerfaust II a 0,5 kilogramu puškové a pistolové munice z druhé světové války. Místo nálezu zabezpečila policejní hlídka a také přizvala policejního pyrotechnika, ten si nalezenou munici převzal k bezpečné likvidaci.

KRIMI PLZEŇ doplňuje:

Panzerfaust

     Tato slavná a ve většině válečných filmů používaná zbraň se skládá z výmetné roury, obsahující hnací nálož. Na jejím konci se nacházela hlavice s kumulativní náloží, částečně zasazená užší trubicí do výmetné roury. Kumulativní nálož funguje na principu Monroe-Neumannova efektu. Výbušná náplň uvnitř kumulativní nálože má válcový tvar s dutinou na konci. Tato dutina ve tvaru trychtýře, je vyložena kumulativní vložkou. Vložka však dutinu nevyplňuje, pouze rovnoměrně potahuje její stěny.
     Exploze zapalovače na opačném konci válcové nálože způsobí detonační vlnu, která projde náloží až ke kumulativní vložce. Energie výbuchu vložku roztaví a změní prakticky v plasmu, ta pak projde prakticky čímkoli vpředu.
     Při střelbě si střelec zasunul rouru do podpaždí nebo si ji přitiskl na rameno, takže proud žhavých plynů byl usměrněn neškodně za něj, pomocí jednoduchých mířidel zamířil a s vysokou pravděpodobností zásahu vystřelil hlavici. Když granát opustil rouru, sada tenkých ocelových křidélek kolem ocasního trnu se rozvinula a let hlavice stabilizovala. Trubka byla zhotovena pouze na jedno použití, po výstřelu ji střelec zahodil.

Opět připomínáme základní pravidla při nálezu obdobných předmětů:

  •     S předmětem nijak nemanipulujte, ani v případě, že se chcete „jen podívat, zda je to ono“ – od toho je policejní specialista – ne vy!
  •     Pokud jste pyrotechniku například vydolovali ze země za pomoci techniky (traktor, bagr, pluh aj.), vypněte stroj a nechte vše tak jak je – nikam již s technikou neodjíždějte.
  •    Odstupte do bezpečné vzdálenosti tak, abyste místo nálezu měli stále na dohled, ale vy si stoupněte za ochrannou překážku – ideální je terénní nerovnost, skála, zeď apod. – osobní auto není dostatečná překážka.
  •    Spojte se s Policií ČR na telefonním čísle 158 a informujte operačního důstojníka o vašem nálezu.
  •    Do příjezdu policejní hlídky k místu nálezu nepouštějte jiné osoby, vozidla nebo zvířata.
  •    Ihned po příjezdu policistů jim vysvětlete, co jste našli a poslechněte jejich dalších příkazů. Pokud se vám bude zdát bezpečná vzdálenost, do které vás odešlou zbytečně velká, vězte, že to nedělají pro svou potěchu, ale pro vaši bezpečnost a uposlechněte bez námitek.
  • foto ilustrační z jiného nálezu

 

Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.