Foto Video

Deset let za smrt plzeňského taxikáře

Soud dnes odsoudil Mária Krtečku za umlácení starého muže v Doubravce

7. března 2019 17:31 , aktualizace 18:48

Vražda

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     V neděli 7. ledna 2018 jsme psali, že v Plzni Doubravce v Těšínské ulici došlo k zabití osmašedesátiletého taxikáře. Muž byl nalezen v chodbě ve druhém patře obytného domu vedle parkoviště Lidlu kolem druhé hodiny ráno s vážným, krvácivým poraněním hlavy. Na místo přivolaní záchranáři se sice pokoušeli muže resuscitovat, bohužel však na záchranu života již nebyla šance a muž na místě na následky velice vážných zranění zemřel.

     Místo tedy okamžitě převzali a uzavřeli policisté, a v krátké době dorazil i kompletní výjezd krajského ředitelství policie. Podle našich prvotních informací byl muž ubit teleskopickým obuškem, který měl být nalezen vedle těla. 
     Policisté na parkovišti před domem nalezli a zajistili automobil oběti Volkswagen Passat, který byl po ohledání a zapečetění odvezen odtahovou službou na policejní parkoviště.
     Na místo byl povolán také koroner a soudní znalec.
     Policisté samozřejmě po podezřelém začali okamžitě pátrat a ve velice krátké době ho dopadli a zajistili. Nebyl to velký problém, krvavé stopy vedly přímo do bytu a ten otevřel rozespalý Mário Krtička, který byl od krve a na hlavě měl čerstvou ránu.

Pitva prokázala zbití

     Asi o dva dny později jsme se dozvěděli, že policie již má výsledky pitvy osmašedesátiletého muže a podle nich smrt nastala v souvislosti s fyzickým napadením. Ukázalo se, že měl zranění na hlavě, zlomený nos a také zraněnou ruku pravděpodobně po úderu teleskopickým obuškem.
     Muže nakonec zabilo zranění břicha, konkrétně roztržení střeva, po kterém vykrvácel do břišní dutiny. Dle znalců toto zranění nastalo následkem kopů nebo úderů do břicha provedených silou velké intenzity.
     Vrchní komisař tedy dle očekávání zahájil trestní stíhání třiadvacetiletého Mária Krtečky původem ze Slovenska a obvinil ho ze spáchání trestného činu těžké ublížení na zdraví. Zároveň také kriminalisté podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby, soud návrhu státního zástupce Martina Rykla vyhověl a Krtečku do vazby poslal.

     Naší redakci později kontaktoval kamarád Mária Krtečky a tvrdil nám, že taxikář si za vše možná může sám: „S Máriem jsme pili celý večer v Jednadvacítce a na Americké. Mário přebral, tak jsem mu sehnal odvoz taxíkem a taxíkáři jsem sám zaplatil tři stovky a řekl mu, aby ho odvezl ke mně domů do Těšínské. Pak mi Mário psal několik sms, že se ho pokusil taxikář okrást nebo podvést a pak asi usnul. Právě v posteli u mě doma ho pak policie našla! Mário žádný teleskopák nenosil, ten musel patřit tomu taxikáři.“ 

Vyšetřování

     To, že teleskopický obušek patřil taxikáři, se sice potvrdilo, ale stopy na obušku ukázaly, že ho za rukojeť držel právě Krtečka. Co se v domě přesně stalo, se zjistit nepodařilo, obviněný tvrdil, že si nic nepamatuje. Vše ale ukazuje, že byl problém při placení taxíku, Krtečka šel do bytu, taxikář ho pronásledoval, před bytem došlo ke konfliktu a Krtečka zde taxikáře zbil. Smrt muže byla dle všeho zbytečná, Krtečka zde zraněného nechal ležet a šel spát. Zraněného našli až za delší dobu. Je možné, že kdyby pomoc přišla včas, taxikář by mohl přežít.
     O necelého půl roku později soud Krtečku z vazby propustil na kauci a obviněný na dnešní soud čekal na svobodě.

Soud Krtečku odsoudil na deset let

     Krajský soud v Plzni dnes čtyřiadvacetiletého Mária Krtičku odsoudil na deset let do věznice s ostrahou a pozůstalým musí zaplatit dva miliony korun. Rozsudek zatím není pravomocný, protože se Krtečka odvolal.

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.