Denně aktualizujeme Speciál o koronaviru pro Plzeňský kraj Odpovědi na všechny vaše dotazy: Zákaz všech návštěv nemocnic a akcí s účastí na 100 osob, uzavření škol, plošná karanténa tisíců lidí, zrušení Oslav osvobození, povinnost karantén, opatření PMDP, ale i mýty a fámy
Foto

Dívka narazila na lyžích do stromu a vážně se zranila

Do nemocnice mladou lyžařku ze skiareálu transportoval vrtulník

1. února 2019 10:49 , aktualizace 10:53

Horská služba Záchranáři

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Jedenadvacetiletá dívka včera před pátou hodinou odpoledne narazila při jízdě na sjezdovce ve skiareálu Špičák do stromu a vážně se zranila.
     Naštěstí zůstala při vědomí, sama si na mobilu vyhledala přes internet číslo Horské služby (1210) a zavolala o pomoc. „Uvedla, že se jí špatně dýchá a zřejmě si vyhodila rameno v kloubu. Když jsme dorazili na místo, zjistili jsme, že se pravděpodobně jedná o vážnější poranění. Po základním ošetření jsme jí umístili do fixační vakuové matrace a svezli naší technikou na služebnu HS ve skiareálu,“ popsal záchranu mladé lyžařky Petr Pospíšil ml., zasahující člen Horské služby Šumava.
     Na služebně dívku ihned prohlédl přítomný lékař šumavské Horské služby a došel k závěru, že se pravděpodobně jedná o poranění lopatkové kosti s podezřením na zlomeninu paže. „Podal dívce léky, tišící bolest a připravil jí k transportu sanitním vozem zdravotnických záchranářů. Pak se nám ale ozvala lékařka Letecké záchranné služby s tím, že dispečink linky 155 posílá na místo vrtulník. Sanitka tedy zraněnou převezla k domu Horské služby na Špičáku,“ uvedl Petr Pospíšil ml. s tím, že vrtulník poté dívku transportoval do nemocničního zařízení.
     „Důrazně upozorňuji všechny lyžaře i snowboardisty, že musí bezpodmínečně dodržovat zásady bezpečného pohybu na sjezdových tratích. Dnes jsou tzv. pololetní prázdniny a hned poté začíná první týden jarních prázdnin. Můžeme předpokládat, že sjezdové tratě budou přeplněné, a především se na nich budou pohybovat nezkušené děti,“ varoval náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura. Dodal, že největším rizikem pak budou střety dospělých s dětskými lyžaři a následná závažná zranění.

Foto: HS

Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.