Divoké prase potrhalo v lese muže

Pro muže do lesa vyrazili záchranáři a museli ho transportovat do nemocnice

15. října 2017 14:33 , aktualizace pondělí 16. října 17:47

     Dnes před druhou hodinou odpoledne napadlo divoké prase v lese u Střížova na Přešticku muže a ošklivě ho zřídilo. "Muže narozeného v roce 1969 jsme transportovali s masivním krvácením dolní končetiny na chirurgii Fakultní nemocnice Plzeň," uvedli nám záchranáři.

Ilustrační video (nepochází z dnešního případu)

Názor odborníka

     KRIMI-PLZEŇ oslovila jednoho z plzeňských odborníků na danou problematiku, myslivce Pavla Rosu. Pavel pochází ze známé plzeňské puškařské rodiny, od mala se věnuje zbraním, myslivosti a tento koníček se mu dokonce stal i obživou, vede prodejnu LOS, specializující se na prodej zbraní a mysliveckých potřeb v Plzni na Doubravce.

     Pavel nám vysvětlil, že dospělé prase je plaché a vyhne se nám. Prasata jsou nyní ale značně přemnožená, a protože se střílejí velké, staré kusy, mohou se mladé kusy pářit během celého roku a mít tak mláďata prakticky kdykoli. V tu chvíli nastévá problém, protože když bachyně vodí selata, je připravená je bránit za jakoukoli cenu. Pokud byste tedy viděli „opuštěné“ selátko, v žádném případě se ho nedotýkejte! Pravděpodobně vás z povzdálí pozoruje bachyně a pokud by myslela, že mláděti chcete ublížit, zaútočí.
     Další možností je, že při procházce spatříte stát celé stádo, prasata o vás ví, ale neutečou. Tohle znamená, že tam pravděpodobně mají cosi chutného a opět - budou schopna si to bránit. V tomto případě se vraťte odkud jste přišli a nesnažte se kolem prasat projít.
     Nejnebezpečnější je setkání se zraněným kusem, ten je velmi agresivní a napadne vás prakticky s železnou jistotou. Jediným bezpečným úkrytem je pak vylézt na strom. „Mě samotného zraněné prase napadlo už několikrát a na stromě jsem před rozzuřeným kňourem už také byl.“ vysvětlil nám Pavel Rosa.

     Samostatnou kapitolu tvoří vaši psi. Pokud ho máte na volno a pejsek spatří kance, s jistotou vyrazí na průzkum, co je to za zvíře. Počítejte s tím, že divoké prase se bude bránit, na vašeho mazlíčka zaútočí a může ho snadno rozpárat spodními špičáky zahnutými nahoru, které právě proto myslivci nazývají páráky. Je jedno, jakou máte rasu psa, divoké prase pravděpodobně vyhraje.

     Nechceme vás odradit od návštěvy oblíbeného parku, jdete do přírody a setkání s divokými zvířaty do ní prostě patří, jen buďte rozumní a pokud divoké prase spatříte, samozřejmě se mu vyhněte a zvolte jinou cestu, od zvířete tu nejvzdálenější.

Ukázka vážného zranění člověka po napadení divočákem (zdroj: zahraniční server)