Foto

Dunka nevinného seniora ubodal 74 ranami nožem

Kriminalisté při včerejší přednášce seznámili veřejnost zřejmě s nejbrutálnější vraždou, ke které v Plzni došlo

11. května 2023 11:14 , aktualizace 19:14

Drogy Napadení Vražda Zadržení pachatele

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     Včera v podvečer proběhla ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje další ze série unikátních true crime přednášek, ve kterých kapitánka Michaela Nosková a její kolega kapitán František Müller veřejnosti představují nejzávažnější kauzy, na nichž v uplynulých letech pracovala plzeňská kriminálka.

     Tématem včerejší přednášky byl případ zřejmě nejbrutálnější vraždy, ke které v Plzni došlo. Ten den byl v Plzni na životě ohrožen vlastně každý, stačilo mít jen smůlu a psychopata Tomáše Dunka potkat.

     Budoucí vrah, kterého otec vyhodil z domova, do Plzně přijel v pátek 12. října 2018 z jižních Čech. Bloumal celý den ulicemi, v krvi měl koktejl alkoholu a pervitinu, a vedly ho hlasy, které mu velely zabíjet.

Jak celý případ probíhal

     Jak jsme již uvedli, zabiják v pátek v noci bloudil plzeňskými ulicemi a vybíral si, na koho zaútočí. První mu padla do oka třiapadesátiletá žena, která šla na domluvenou brigádu ulicí U Prazdroje nedaleko čerpací stanice OMV. Tomáš Dunka na ni bez jakéhokoli důvodu zaútočil a zezadu jí nožem na koberce prořízl stehno. Rána byla dlouhá 13 centimetrů a zasahovala až do svalů.
     Poté Dunka z místa uprchl.

Neuvěřitelně brutálně usmrcený senior

     Následující den, tedy v sobotu 13. října před pátou hodinou odpoledne, byla náhodným chodcem u Těšínské ulice nalezena mrtvola muže narozeného v roce 1947. Tělo leželo pohozené v křoví u garáží mezi železničním a silničním mostem nedbale zakryté v tratolišti krve.

     Tělo bylo příšerně zdevastované, bylo jasně patrné, že vraždil psychopat. Později bylo zjištěno, že Dunka naprosto bezdůvodně zaútočil na starého pána, který byl na večerní procházce. Nejprve ho zezadu bodl do krku, srazil ho k zemi a pak mu zasadil dalších 73 ran nožem do hlavy, krku, trupu a rukou. 

     Policisté prostor uzavřeli a na místo dorazil krajský výjezd kriminální policie, tedy kriminalisté, kteří řeší ty nejvážnější trestné činy včetně vražd. Kriminalisté na místě u těla pracovali od pěti hodin odpoledne až do půl dvanácté v noci.
     Nakonec na místo přijeli ještě hasiči, kteří museli opláchnout místo nálezu těla a smýt větší množství krve.

     Kriminalisté se na místo vrátili v neděli znovu a přivezli s sebou i potápěče, kteří prohledávali řeku a hledali jak vražednou zbraň, tak i možné další důkazy.

Lov na vraha

     Okolí místa nálezu těla v Doubravce prohledávali uniformovaní policisté a zajistili několik osob, převážně bezdomovců, které odvezli k výslechu. 
     Ještě v noci vypukla obrovská bezpečnostní akce, při které policisté prohledávali nejen široké okolí a prověřovali všechny osoby bez domova. Stopy zřejmě vedly k opuštěné budově na Rokycanské třídě, kde bylo zajištěno nejvíce osob.

     Policisté opuštěnou kontroverzní stavbu Davida Housera prohledávali více než dvě hodiny a postupně odsud vyvedli asi 70 osob, část evidentně pod vlivem drog. Všechny zajištěné osoby byly shromážděny před budovou a byla zahájena podrobná lustrace. Část lidí po prověření dokladů policisté propustili ještě na místě a část odvezli k výslechům. 

Dopadení vraha

     Následující den po útocích v Plzni všehoschopný a novopečený vrah zamířil do Dýšiny, kde se vloupal do garáže, odcizil dodávku Ford Tranzit a s tou jel na Rokycansko, kde havaroval nedaleko Vitinky.
     Vesnice Vitinka ležící dva kilometry severozápadně od Oseku a zde se kolem páté hodiny odpoledne Dunka pokusil vloupat do zemědělského objektu. Rodina vůbec netušila, kdo se jim ve statku skrývá, slyšeli zařinčet sklo a muž se synem se šli podívat, co se děje, pachatele vyrušili a ten se dal na útěk. Později se ukázalo, že zde i vypáčil dveře do budovy a pokusil se ukrást auto stojící na dvoře i další vůz ve vsi.
     Na místo tedy vyrazila nejbližší volná hlídka, dva policisté z Radnic, muž a žena. Policisté ještě v tu chvíli samozřejmě netušili, že jedou zatknout velice nebezpečného vraha. Hlídka prohledávala okolí a policistka si jako první všimla schovaného ležícího muže tmavé pleti.   
     Vyzvala ho, aby opustil ukrýt, ale muž nejprve nereagoval a pak policistku dokonce napadl úderem golfovou holí. V tu chvíli na místo dorazil i psovod se svým psem a muže společně zpacifikovali a zajistili.

Dunka u soudu

     U Krajského soudu v Plzni 20. prosince 2019 se Tomáš Dunka k vraždě přiznal, ale hájil se tím, že je nemocný, prý je schizofrenik a za vše mohou hlasy v jeho hlavě. Za pervitin a alkohol prý také nemůže, to vše podle něj udělali jeho kamarádi, kteří ho bez jeho vědomí zfetovali.
     Znalci schizofrenii vyloučili a uvedli, že šlo o toxickou psychózu v důsledku dlouhodobého užívání drog.
     Soud odsoudil tehdy devětadvacetiletého Tomáše Dunku k výjimečnému trestu 22 let ve vězení se zvýšenou ostrahou a uložil mu následnou ústavní léčbu. Soud dále nařídil, aby odsouzený zaplatil pozůstalým milionové odškodné.

V roce 2020 Tomáš Dunka ve věznici Valdice spáchal sebevraždu.

 Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.