Bezpečnost v Plzni, gigatovárna v Líních i cena energií

Na naše otázky odpovídá kandidát na primátora města Plzně David Šlouf

SPOLU 9. září 2022 15:03 , aktualizace 16:02

     V souvislosti s blížícími se komunálními volbami jsme se rozhodli dát prostor kandidátům na post primátora. První je náměstek současného primátora města Plzně David Šlouf, s nímž jsme již v minulosti několikrát spolupracovali. Informovali jsme například o jeho projektu na pomoc seniorům v rámci koronavirové krize v článku Pomoc seniorům v Plzni nebo v souvislosti s pomocí osobám bez domova a jejich pejskům v článku Lidé bez domova se již nemusejí vzdávat svých čtyřnohých parťáků.
     Davidu Šloufovi jsme položili několik dotazů a nejvíc nás zajímalo to, co většinu našich čtenářů, tedy bezpečnost v Plzni.

Jak se díváte na bezpečnostní situaci v Plzni a její vývoj do budoucna?
     Jedním z klíčových bodů našeho programu je návrh, podle kterého chceme prosadit více pěších hlídek strážníků v ulicích, a to zejména v širším centru města a v okolí Americké třídy. Zároveň chceme také posílit asistenty prevence kriminality. Důležitá je také důsledná kontrola ubytoven pomocí živnostenského zákona a důsledné vymáhání vyhlášek, například kontroly dodržování zákazu pití alkoholu na veřejnosti.

Když se v Plzni vysloví slovní spojení "hlídka strážníků" určitě každého napadne, kolik bude mít hlídky členů, čímž samozřejmě narážím na tolik diskutovaný problém jednočlenných hlídek. Co vy na to?

     Věděl jsem, že se mě na to zeptáte (úsměv), jednočlenné hlídky budou nasazovány pouze v denní době a pouze v těch okrscích, kde je menší bezpečnostní riziko. Pokud se v těchto okrscích mohou bez problému pohybovat občané města Plzně, jsem přesvědčený, že to nebude problém pro ani jednočlennou hlídku městské policie. Je také důležité vědět, že jednočlenná hlídka má vždy zajištěnu možnost dostat během chvilky posilu v podobě strážníků ze specializovaných motorizovaných hlídek Útvaru celoměstských činností. Samozřejmé ale je, že v noci a nebo v rizikovějších lokalitách budou hlídky vždy dvojčlenné.

Vliv na stav bezpečnosti ve městě by určitě mohlo mít plánované vybudování „gigatovárny“ v Líních. Jaký je Váš názor?
      Ačkoli vznik "gigafactory" na baterie do elektromobilů bohužel podpořilo vedení Plzeňského kraje, my chceme i z důvodů bezpečnosti v Plzni tenhle megalomanský projekt Plzeňského kraje na přeměnu letiště Líně v průmyslovou zónu, kde by pracovalo dalších 5 000 agenturních pracovníků s nízkou kvalifikací, jednoznačně zablokovat. Uděláme proto ve vedení města naprosté maximum, protože si uvědomujeme, jaký dopad by to mělo na bezpečí Plzeňanů.

Většinu Plzeňáků používajících auta trápí špatná možnost parkování ve městě, hodláte to nějak řešit?
     Budeme pokračovat v budování záchytných parkovišť P+R, která významným způsobem snižují dopravní zatížení Plzně. Řidičům tak umožníme parkování na okraji města, přičemž dále do centra mohou pokračovat veřejnou dopravou. Naším cílem je postupně budovat v Plzni parkoviště či parkovací domy typu P+R, neboli ‚zaparkuj a jeď MHD‘. Parkoviště P+R jsme již vybudovali v blízkosti dopravního terminálu Kaplířova na Borech a nedaleko Borské věznice, další záchytná parkoviště plánujeme u centrálního autobusového nádraží v Husově ulici nebo v Bolevci u konečné tramvajové linky č. 1. V Kotkově, pod mostem generála Pattona a v Lochotínské ulici plánujeme parkoviště typu P+G, neboli "zaparkuj a jdi".

Jaké Vaše rozhodnutí podle Vás Plzeňané nejvíce ocení?
     Společně se současným primátorem Pavlem Šindelářem jsme připravili a prosadili rozhodnutí nezdražit Plzeňanům cenu tepla a vody. To je podle nás opravdová pomoc pro obyvatele Plzně i jejich peněženky v dnešní složité době. Jinde se energie zdražují, ale Plzeň je natolik ekonomicky silná, že si může dovolit tímto způsobem pomáhat. Celková sociální situace se stavem bezpečnosti v Plzni úzce souvisí. Tady si myslím, že pomůže mimo jiné právě naše rozhodnutí o nezdražení tepla a vody, protože to sníží tlak na ekonomickou situaci plzeňských rodin i rozpočty zaměstnavatelů v našem regionu.
      Důležitá je ale také výstavba dalších městských bytů pro mladé a seniory. Tyto byty stavíme jako snad jediné velké město v republice průběžně a pro další čtyři roky prosazujeme výstavbu několika stovek nových bytů. To podle mě pomůže nejenom situaci s bydlením, ale bude to mít i dobrý vliv na bezpečnost v celém našem městě.


 Plzeň SPOLU

Bezpečnost v Plzni, gigatovárna v Líních i cena energií – na naše otázky odpovídá kandidát na primátora města Plzně David Šlouf