Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Díky Enigmo a Ondřeji!

Cena Statečné psí srdce putuje fence Horské služby a jejímu psovodovi na Šumavu

5. října 2021 17:35 , aktualizace 18:26

Horská služba Záchrana života

     Fenka Enigma psovoda Ondřeje Zemana ze šumavské Horské služby dnes získala ocenění Statečné psí srdce v kategorii Záchranný čin služebních a záchranářských psů. Slavnostní předávání cen se uskutečnilo dnes v sále Starého purkrabství na pražském Vyšehradě. „Spolu s Enigmou jsme převzali cenu za záchranu ztracené ženy v zasněženém a mrazivém okolí šumavské Lenory. Když jí Enigma po delším hledání našla, paní byla v bezvědomí a silně podchlazená. Dá se říct, že jí má psí kamarádka zachránila život,“ komentoval ocenění psovod Ondra.

     O záchranné akci, za kterou byla nyní fenka Enigma se svým psovodem oceněna, jsme informovali v prosinci. Čtyřicetiletá žena se 28. prosince loňského roku vydala na vycházku kolem Lenory na Prachaticku, a protože se dlouho nevracela, bylo po ní před čtvrtou hodinou odpoledne vyhlášeno pátrání.
     „Ihned jsme vytvořili tým deseti členů s jedním záchranářským psem a potřebnou terénní technikou. Připojili jsme se pak k policistům a několika jednotkám Hasičského záchranného sboru. Po rozdělení úseků jsme začali už za tmy prohledávat okolí Lenory,“ uvedl tehdy k počátku pátrání právě psovod Ondřej Zeman, zasahující člen Horské služby Šumava.
     Vzhledem k informacím o zdravotním stavu pohřešované, které měli záchranáři od její maminky, bylo nutné, aby ženu nalezli co nejdříve. „Kolem Lenory je mnoho těžko přístupných míst v hustých lesích a kromě toho i močály a rašeliniště. Teploty jsou pod bodem mrazu a všude už je sníh. To vše mohlo znamenat, že je pohřešovaná v ohrožení zdraví či dokonce života,“ popsal situaci Ondřej Zeman.
     Přibližně v půl sedmé večer Enigma ženu našla a štěkáním přivolala záchranáře. „Paní byla v bezvědomí a silně podchlazená. Nacházela se v místě, odkud ji naši členové museli po poskytnutí tepelného komfortu a ošetření těžkým terénem nést. Pak jí přeložili do vyhřátého terénního auta a poté předali posádce sanitního vozu Rychlé zdravotnické pomoci k dalšímu ošetření,“ řekl k úspěšné pátrací akci Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

     Enigma je skvělá pomocnice a dokáže se perfektně orientovat ve složitém terénu ve dne i v noci. V každém ročním období absolvuje s dalšími psy Horské služby řadu cvičení při pátrání na rozlehlých plochách, stejně jako v lavinách. Za čtyři roky služby u HS Šumava nejednou uplatnila svoje vlohy a připravenost při pátrání. Enigma má složené zkoušky na vyhledávání v lavinách, a to doma i v zahraničí, a také zkoušky Ministerstva vnitra nezbytné pro pátrání na plochách v rámci Integrovaného záchranného systému. Dosud se podílela asi na osmnácti záchranných akcích.

Foto HS

 


Autosalon Dajbych

Plzeňský specialista na terénní vozy a jejich úpravy. Značky Toyota, INEOS Grenadier a Isuzu. Prodej off-road příslušenství ARB. Náš tým má největší zkušenosti v ČR, terénním vozům rozumíme a umíme je upravit přímo na míru pro nadšence, firmy i složky IZS. Jsme profesionálové ve 4x4.