Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Varování policie: Ve virtuálním světě číhají mnohá nebezpečí

Finty, které Vás mají okrást: Zkopírovaný účet, rychlé zbohatnutí, máte problémy v bance, byl napaden váš počítač či americký důstojník

10. února 2021 13:27 , aktualizace středa 3. března 09:32

Podvodníci Speciály

     Policisté z oddělení hospodářské kriminality po celém kraji momentálně prověřují několik druhů podvodů, které poškození oznámili v uplynulých měsících. 

Zkopírovaný účet

     Na první z nich nás upozornila čtenářka z Přeštic, která nám popsala, že na sociální síti Facebook z účtu její maminky někdo oslovuje její přátele a ona to na účtu nevidí. Po lidech pak podvodník žádal nejprve telefonní číslo a poté pod záminkou smyšlené pomoci kód zaslaný sms zprávou na toto číslo. 
     Podvodníkovi se povedlo vymámit tyto údaje minimálně z desítky poškozených, které tím okradl každého o několik tisíc korun. Tímto způsobem se totiž ověřují platby na různých zábavných a sázkových portálech. Vysvětlení je jednoduché, podvodník zkopíroval celý účet a pak z tohoto účtu začal oslovovat lidi z jejího seznamu přátel. 

Rychlé zbohatnutí

     Další případ se odehrál loni, kdy muž z obce u Nýrska zareagoval na reklamu, slibující rychlé zbohatnutí. Následně byl telefonicky kontaktován neznámou ženou, která měla dotaz, zda si chce skutečně vydělat a poté mu zavolal údajný makléř. Ten provedl registraci, ke které zájemce poslal kopii svého občanského průkazu i platební karty, prostřednictvím které také zaplatil registrační poplatek ve výši 300 euro.
     Muž v srpnu investoval a zaslal neznámé firmě dalších sedm tisíc korun, přičemž poté každý den na jeho účet přicházely menší částky, které měly být profitem z jeho investic. Makléř muže dále přesvědčoval ke zvýšení investic a nakonec ho přesvědčil k odeslání devatenácti tisíc euro, ale k vyplacení výdělku mělo dojít po třech měsících. Pochopitelně k žádnému nedošlo a když podvedený z negativních recenzí firmy zjistil, že naletěl, případ oznámil na policii.

Máte problémy v bance

     Další podvodník v loňském roce telefonoval na pevnou linku ženě, která bydlí na Kolinecku, kdy jí oslovil jménem a příjmením a varoval jí, že na jejím účtu v bance byly zjištěny spamové odečty s tím, že do patnácti minut musí problém vyřešit jinak o uložené peníze přijde.
     Poškozená neznámému muži na jeho žádost sdělila přihlašovací údaje ke vstupu do elektronického bankovnictví i potvrzovací SMS kódy a čísla i potvrzovací kód z debetní karty. Také obdržela asi tři SMS zprávy z banky, které muži též přeposlala.
     Poškozené přišla nakonec celá situace podezřelá, a tak telefonicky kontaktovala peněžní ústav, kde zjistili, že již byly provedeny dvě transakce na účet neznámého majitele, konkrétně dvakrát po 20 000 Kč. Následnou blokací účtu se pak podařilo zabránit další platbám, o které se podvodník neúspěšně pokusil ještě v ranních hodinách.

Byl napaden váš počítač

     V polovině ledna jiný podvodník telefonicky kontaktoval ženu z Klatovska a sdělil jí, že byl napaden její počítač a z jejího účtu v bance došlo k neautorizovaným platbám. Tentýž den ženě telefonoval další muž z jiného mobilního čísla a požadoval zaslání kopie platební karty, datum narození a heslo k internetovému bankovnictví, které mu naivní žena zaslala.
     Následně byla žena z dalšího telefonu požádána o sdělení informací a zjistila, že byl na její jméno zřízen a změněn účet u poskytovatele telefonních služeb, což žena okamžitě řešila v bance i na policii.

Máte problémy v bance 2

     Mladou ženu z Plzeňska telefonicky kontaktoval neznámý muž a představil se jí jako pracovník banky. Muž jí sdělil, že na jejím účtu mělo dojít k podezřelým transakcím, které potřebuje prověřit a zkontrolovat.
     Postupně z ní vylákal číslo platební karty i údaje k internetové aplikaci a zajímal ho i zůstatek na bankovním účtu. Nakonec ženu přesvědčil, aby si navýšila limit pro platbu kartou.
    Takto získané informace podvodník zneužil a prostřednictvím internetového bankovnictví provedl neoprávněnou platbu z jejího účtu, čímž jí způsobil škodu přes sedm tisíc korun. 

Důstojník americké armády

     Zatím neznámý pachatel vystupující pod identitou amerického důstojníka sloužícího v Afghanistánu kontaktoval prostřednictvím e-mailové schránky ženu z Plzeňska. Se ženou si začal dopisovat, zahrnoval ji lichotkami, časem začal tvrdit, že si ji i vezme a pak přišly prosby o zaslání peněz.
     Prvních třicet tisíc žena zaslala, aby si ji mohl důstojník registroval u armády jako svou snoubenku. Další desítky tisíc žena podvodníkovi poslala, aby si mohl vzít dovolenou a aby za něj armáda sehnala náhradu. Dohromady přišla o téměř čtyři sta tisíc korun, přičemž si část z nich půjčila.

Policie varuje

      Policisté přijímají desítky podobných oznámení o podvodech a neoprávněných přístupech k počítačovým systémům a nosičům informací. Případy se týkají zejména odcizení finančních prostředků z bankovních účtů, jejichž majitelé využívají elektronické bankovnictví.
     Často se jedná o krádež identity například pomocí tzv. phishingu, tedy podvodných technik využívaných k získávání citlivých údajů například hesel, čísel kreditních karet, rodného čísla a podobně, kdy komunikace napodobuje nebo předstírá například, že jde o technickou podporu banky, nebo poskytovatele služeb.
     Pachatelé se také často vydávají za jiné osoby a vystupují jako přátelé ze sociálních sítí, nebo například pracovníci banky. Mnohdy si zjišťují čísla mobilních telefonů na stránkách uživatelů sociálních sítí, kde je vlastníci zveřejňují, aniž by si uvědomili, že může být jejich telefon zdrojem získání peněz pro podvodníky.
     Pachatel se ve většině případech vydává za pracovníka peněžního ústavu, tvrdí, že je účet dotyčného napaden a je třeba okamžitě udělat nové zabezpečení. Následuje vylákání údajů k účtu, platební kartě, telefonu či internetovému bankovnictví, a také žádost o potvrzovací kódy.
     Následně  dochází k okamžitým převodům peněz, většinou na zahraniční účty. Dohledání pachatele je v těchto případech velmi obtížné a v případech, kdy lidé sdělí své údaje třetí osobě, banka zamítne reklamační řízení, jelikož porušili vzájemné ustanovení z obchodní smlouvy s bankou.

     K vylákání peněz dochází i jinak, když se uživatel například přes odkaz v mailu „proklikne“ na nastražené falešné stránky, které vypadají jako přihlašovací stránka služby či bankovnictví a zde vyplní údaje, které tak získá pachatel. Vždy se přesvědčte, že se nacházíte na správných stránkách peněžního ústavu. 
     Byly zaznamenány i případy zasílání dotazníků k zamezení dalších podvodů, které vypadaly jako zaslané bankou a byly i podepsané, kde bylo vyžadováno vyplnění bankovního spojení, PIN kódu i osobních údajů. Pokud podobný dotazník vyplníte, může samozřejmě dojít ke zneužití vaší platební karty nebo účtu.  
     Číslo účtu a údaje platební karty mohou podvodníci zachytit také v nezajištěných sítích wifi.

Policie radí:

  • V žádném případě nikomu, ani svým profilovým přátelům, nesdělujte čísla mobilních telefonů ani čísla platebních karet nebo kódy pro potvrzení plateb.
  • Banka nikdy nezasílá zprávy, ve kterých by klienta žádala o jeho přihlašovací údaje nebo číslo karty. 
  • V případě telefonického kontaktu, pokud si nejste jisti, že skutečně mluvíte se zástupcem banky, ukončete hovor a kontaktujte banku osobně.
  • Pro případ ztráty platební karty či podezření na podvodné jednání mějte uložený ověřený kontakt na banku.
  • Pokud obdržíte do své e-mailové schránky zprávy od neznámého adresáta či nevyžádané zprávy, nikdy neotvírejte přílohy těchto zpráv. V přílohách se může nacházet spustitelný soubor, který může obsahovat škodlivý vir či malware, který infikuje váš počítač. Podobné viry odhalí jen některé antivirové programy.

     Policie také eviduje případy, kdy se ozve zájemce o zboží, ale žádá po prodávajícím zaplatit dopravu s tím, že kupující zašle peníze za zboží i dopravu následně. Poté ale podvodníci vymýšlí výmluvy, že došlo k zachycení zboží na celnici, je třeba zaplatit celní poplatek, pojištění a podobně a platbě se vyhýbají. To vše jsou samozřejmě smyšlené legendy a je velice pravděpodobné, že přijdete jak o prodávané zboží, tak o platbu.
     Neposílejte peníze, jste-li v pozici prodávajícího.

     Velice často také podvodníci nabízejí na inzertních portálech zboží, za které požadují předem platbu na účet. Po jejím obdržení ale přestanou komunikovat a kupujícímu zaplacené zboží nezašlou.

     Snahou o podvod jsou také různé nabídky rychlého zbohatnutí, v žádném případě nereagujte na reklamy nabízející zázračné investování. Kdo nerozumí finanční problematice, měl by se obrátit na prověřeného investičního poradce a nespoléhat na neznámou osobu z internetu.


Mraknet

Společnost zaměřená na montáž, servis a poskytování internetového připojení vč. mnoha dalších služeb jako je telefon, televize, kamerové systémy, servery. Prioritou společnosti je kvalita a špičková péče o zákazníka.