Foto Video

Kriminalisté rozbili další pervitinový gang

Pro prekurzory jezdili taxíkem do Polska, pervitin vařili v Plzni a prodávali ho na Příbramsku

úterý 28. června 08:04 , aktualizace 08:04

Drogy Zadržení pachatele

Partner článku – Klimahome

     Další gang zaměřený na výrobu a následnou distribuci nejznámější české drogy metamfetaminu, známého spíše pod názvem pervitin, při akci z krycím názvem "Blatka" rozbili kriminalisté a zadrželi celkem čtyři osoby, čtyřiatřicetiletou ženu, třiapadesátiletou ženu, jednačtyřicetiletého muže a třiapadesátiletého muže.
     Odhalením provázanosti těchto osob, jejich zadržením a následně obviněním rozbili kriminalisté propracovanou a dá se říci, kompletní „distributorskou síť“ - od nákupu léků v Polsku, přes výrobu pervitinu v Plzni, tranzit vyrobené látky do Březnice i následnou distribuci na Příbramsko a Písecko. 


Akce Blatka

     Vše začalo tím, že si kriminalisté na základě operativních šetření a zjištěných informací natipovali čtyřiatřicetiletou nezaměstnanou ženu, která na různých místech na Příbramsku prodávala pervitin více než desítce uživatelů.
     Kriminalistům se dále podařilo vypátrat i zdroj, který pervitin pro výše uvedenou ženu vyráběl. Jednalo se o třiapadesátiletou ženu z Plzeňska, která pro potřebné látky na výrobu pervitinu, tedy prekurzory, jezdila taxíkem do polských lékáren. Následně pak ve svém bytě, kde měla veškeré potřebné pomůcky, chemikálie a podomácku sestavenou laboratoř, vyráběla z těchto léků a dalších k tomu potřebných látek, pervitin. Určitou část výroby omamné a psychotropní látky prováděla také v lese, na campingovém vařiči, a to aby značně nepříjemným  „odérem“ z vaření neupoutala pozornost dalších nájemníků v domě.

     "Do května 2022, kdy si pro ni přišli kriminalisté, měla tato žena vyrobit bezmála tři sta gramů pervitinu, který byl určen k další distribuci přes čtyřiatřicetiletou ženu z Příbramska, která jej kupovala jak pro sebe, tak pro další osoby závislé na této psychoaktivní látce.
     V rámci realizace zadrželi kriminalisté jak obě ženy, tak i dva muže, kteří se podíleli na distribuci pervitinu, přičemž všechny tyto osoby byly také na této psychoaktivní látce sami závislí. Zaměstnaní z této čtveřice byli pouze dva ze zadržených a následně obviněných, a to třiapadesátiletá žena, která drogu vyráběla a jednačtyřicetiletý muž, který v daném případu spolu s dalším mužem figuroval jako dealer. Kriminalisté třiapadesátileté ženě prokázali, že měla vyrobit dalších asi tři sta gramů gramů pervitinu a přijít si tak dohromady na zhruba 750 tisíc korun,"
uvedla mluvčí policie

     Všechny tyto osoby zadržely v jeden den předem sestavené týmy složené z policistů SKPV Příbram, Písek a Plzeň - venkov. Zadržení proběhlo v bytě v Plzni, v rodinném domě v obci Sedlice u Blatné, v rodinném domě v obci Mirotice a v obci Březnice. "Na zadržení a následných úkonech se podílelo bezmála pět desítek policistů, kteří provedli i domovní prohlídky. Například u třiapadesátileté ženy, která byla hlavní výrobce pervitinu, zajistili spoustu kanystrů s různými chemikáliemi, tablety, zkumavky, baňky, tedy kompletní vybavení k výrobě drog. Zajistili také větší hotovost, a to v řádech desetitisíců za prodané psychoaktivní látky," dokončila mluvčí policie.

Obvinění

     Kriminalisté již všechny čtyři osoby obvinili ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle § 283 odst. 1,2 písm. c) trestního zákoníku. V případě pravomocného odsouzení jim mohou hrozit tresty odnětí svobody od dvou do deseti let. 


Kriminalistům se v poslední době v boji s drogovou kriminalitou daří, o dvou úspěšných akcích jsme informovali i před týdnem:

Další zátah Toxi týmu - devět dealerů pervitinu zatčeno

     Tachovský Toxi tým kriminální policie ve spolupráci s dalšími policisty provedl dva větší zásahy proti osobám, které podezíral z drogové trestné činnosti.
     Na základě provedeného šetření, zjištěných skutečností a zajištěných důkazů tak mohl v minulých dnech policejní komisař sdělit obvinění ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy celkem devíti osobám.

Pět zadržených

     V prvním případě policisté zadrželi dvě ženy a tři muže, kteří prováděli nákup a prodej drog nejen v Plzeňském kraji, ale i na dalších místech západních Čech.
     "Konkrétně jde o dvaatřicetiletou ženu, která v období uplynulých dvou let nakupovala pervitin a marihuanu. Drogy pak dále prodávala nejméně 34 ustanoveným osobám. Při domovní prohlídce policisté nalezli a zajistili digitální váhu, plastovou uzavíratelnou přepravku s obsahem krystalické látky vykazující dle orientační detekce přítomnost metamfetaminu.
     Dále se zadržení týkalo pětatřicetiletého muže, u kterého kriminalisté zjistili, že opakovaně distribuoval pervitin výše uvedené ženě, a to od měsíce září roku 2021. Muž jí prodal pervitin řádově ve stovkách gramů. Na tohoto obviněného byl podán návrh na jeho vzetí do vazby, kterému soud vyhověl.
     Třetím zadrženým je devětatřicetiletý cizinec, který kromě pervitinu obchodoval i s marihuanou. Uvedené drogy distribuoval nejméně 15 osobám, a to v době od ledna 2021 do dubna 2022.
     Čtvrtou zadrženou je šestatřicetiletá žena, která prodávala pervitin od května 2021 do doby svého zadržení, kdy v místě jejího bydliště policisté v rámci domovní prohlídky nalezli a zajistili plastovou uzavíratelnou přepravku s obsahem krystalické látky.
     Posledním zadrženým je 34letý muž, který v případu figuruje jako řidič, jenž zajišťoval převoz drogy určené k distribuci. Tuto činnost vykonával nejméně v měsíci lednu a dubnu tohoto roku,"
 podrobně popsala mluvčí policie první případ s tím, že dva muže a jednu ženu obvinil policejní komisař z přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a zbývající dva ze zadržených obvinil ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. 

Čtyři zadržení

     Dalším případem se Toxi tým zabýval od února letošního roku, přičemž minulý týden v úterý postupně zadrželi tři osoby. "Trestná činnost dalšího, tedy čtvrtého muže ve věku 31 let, byla zjištěna při následných úkonech, kdy vyšlo najevo, že usnadňoval opatření drogy za účelem následné distribuce tím, že jednomu z obviněných zajišťoval odvoz se záměrem nákupu omamné a psychotropní látky a dále sám poskytl drogu dalším osobám k užívání.
     Druhý, také jednatřicetiletý pachatel, si pervitin obstarával již od poloviny roku 2021 a dále jej v nejméně třinácti případech prodával. Policejní komisař oba muže obvinil z přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.
     Další z obviněných, třiačtyřicetiletý muž, si měl nejméně v době od měsíce ledna letošního roku do doby zadržení opatřovat omamnou a psychotropní látku metamfetamin, který následně distribuoval nejméně 20 ustanoveným odběratelům. Při domovní prohlídce vydal digitální váhu určenou k vážení pervitinu.
     Poslední dvaapadesátiletý obviněný muž distribuoval drogu ve stejné době, a to i přes to, že byl v letošním roce za takový čin již odsouzen. Oba zmiňované muže obvinil policejní komisař ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy," 
popsala tento druhý případ mluvčí policie a dodala, že všichni obvinění jsou trestně stíháni na svobodě.

Foto PČR

 
Klimahome

Specialista na klimatizace a tepelná čerpadla. O klienty se postaráme od A do Z: poradíme s výběrem, zaměříme, připravíme kalkulaci projektu na míru, profesionálně nainstalujeme a postaráme se o záruční i pozáruční servis. Dokážeme pomoci i se zajištěním financování a vyřízením dotace.