Karlovarské ulice opět po roce ožily hvězdami filmového plátna, kulturním ruchem a tisíci návštěvníků z Česka i ze zahraničí. 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je nyní u konce a obě klíčové bezpečnostní složky, tedy Městská policie Karlovy Vary i Policie České republiky, hodnotí jeho průběh.
Jako každoročně velmi pomohlo zřízení stálého "mobilního komunikačního a informačního centra", kde se lidé mohli obracet se svými dotazy či podněty nejen na strážníky městské policie, ale i policisty. Zde návštěvníci nejčastěji žádali o informace k dopravě, ubytování nebo umístění služeb.
Policisté a strážníci samozřejmě nezapomněli ani na čtyřnohé návštěvníky festivalu a nabízeli zde osvěžení i pro psy.

Filmový festival pohledem městské policie
Pro strážníky představoval festivalový týden významnou bezpečnostní výzvu, na kterou se připravovali samozřejmě s velkým předstihem. Už v přípravné fázi se zaměřili na preventivní opatření, a to zejména v lokalitách, kde v minulých letech docházelo k častému porušování dopravních předpisů.V průběhu akce pak byli návštěvníkům k dispozici prostřednictvím četných hlídek. "Hlídky jsme výrazně posílili nejen v den zahájení a zakončení festivalu, ale po celou dobu konání byla v ulicích přítomna i takzvaná festivalová hlídka, která dohlížela na pořádek denně od čtyř hodin odpoledne do čtyř hodin ráno," uvedla k tomuto mluvčí městské policie.

Už během první noci museli strážníci řešit potyčku dvou mužů ve Dvořákových sadech, kde byl osmnáctiletý mladík zraněn poté, co se údajně zastal své přítelkyně.
"Můžeme potvrdit, že na místě zasahovala jedna posádka záchranářů. Do péče jsme si převzali zraněného muže narozeného v roce 2007, kterého jsme po ošetření na místě se zraněním v obličeji transportovali na Emergency nemocnice v Karlových Varech," popsal nám situaci mluvčí záchranářů.

V dalších dnech následovala celá řada výjezdů, od stížností na rušení nočního klidu přes řešení na různých nevhodných místech spících opilců až po pomoc při hledání ztracených dětí jako například v tomto případě: "V sobotu odpoledne oslovil festivalový host psovoda městské policie s informací, že ve Dvořákových sadech zahlédl malého chlapce na koloběžce bez doprovodu. Šestiletého klučinu strážník odvedl do mobilní kanceláře a vydal se hledat rodiče. Po několika minutách se sama přihlásila maminka, které se při chvilce nepozornosti její syn ztratil z dohledu. Maminka si chlapce vyzvedla a poté spolu odešli zpět do festivalového víru města," popsala nám mluvčí strážníků.

Samozřejmě nechyběly ani nálezy věcí, kterých byly desítky. Pro příklad uvádíme nalezení batohu s notebookem, který strážníci vrátili jeho patnáctiletému majiteli, nebo situace, kdy nalezli motocykl s klíčky v zapalování a bezpečně je předali roztržitému motorkáři.

Strážníci samozřejmě také zajišťovali pořádek při příjezdech významných osobností, hudebních koncertech a dalších akcích spojených s touto významnou kulturní událostí. "Každodenní konání doprovodných akcí je nedílnou součástí filmového festivalu stejně jako vyčkávání davů lidí, čekajících na příchod slavných osobností.
Ze strany městské policie vyžadují tyto události rychlé a operativní řešení. Kromě dohledu nad veřejným pořádkem se strážníci musejí vypořádat také s usměrňováním dopravy. Lidé, kteří si přicházejí poslechnout koncert oblíbené skupiny, nebo ti, co čekají na příchod filmových hvězd, totiž postávají v komunikaci a tím narušují plynulý provoz.
Přítomnost strážníků tak byla zapotřebí například v době, kdy do městského divadla měla dorazit celosvětově známá herečka, zrovna tak na koncertech hudebních skupin, které se konaly v prostoru u Vřídelní kolonády a také při společenských akcích kam dorazili pouze pozvaní hosté," podrobně popsala tuto část práce strážníků jejich mluvčí.

Pochopitelně častá byla i spolupráce s ostatními složkami IZS, opět uvádíme několik příkladů. V úterý večer strážníci vyjížděli za žádost záchranářů k nevhodně se chovajícímu podnapilému muži, který po uklidnění nadýchal 1,66 promile.
Velmi důležitá byla i první pomoc při záchvatu osmnáctiletého mladíka. V tomto případě se jednalo o epileptický záchvat a chlapec během něj utrpěl tržnou ránu na hlavě. "Strážníci osmnáctiletého mladíka ošetřili, přidržovali, aby nedošlo k dalším úderům a kontrolovali jeho zdravotní stav až do příjezdu posádky záchranné služby, která si ho převzala do péče," popsala nám perfektně odvedenou práci mluvčí.
V průběhu festivalu museli strážníci na protialkoholní záchytnou stanici eskortovat tři osoby, z toho ve dvou případech to bylo na žádost policistů.

"Poslední incident řešili strážníci dnes ráno po třetí hodině a to na žádost ostrahy Grandhotelu Pupp. Zde se měla nacházet agresivní žena a muž. Žena narozená v roce 1984 byla pod vlivem alkoholu a vůči strážníkům se začala chovat agresivně, odmítala prokázat totožnost, následně kopala do služebního auta a fyzicky atakovala strážníka," doplnila informace k závěru festivalu mluvčí strážníků s tím, že žena skončila v poutech a celou událost si převzali policisté.

"Byl to pro nás skutečně náročný týden, ale díky připravenosti a spolupráci s ostatními složkami jsme situaci zvládli. Co dodat na závěr? Věnovali jsme maximální pozornost bezpečnosti obyvatel i návštěvníků, a i přes několik incidentů nedošlo k žádným mimořádným událostem," uzavřela mluvčí městské policie s tím, že by chtěla poděkovat návštěvníkům, obyvatelům, organizátorům a samozřejmě i svým kolegům za další krásný festival.
Filmový festival pohledem Policie ČR
Z pohledu policie probíhal festival bez vážnějších komplikací. Do akce byli nasazeni uniformovaní i neuniformovaní policisté, včetně hlídek s dlouhými zbraněmi, tedy samopaly či brokovnicemi, a podpory antidronové ochrany.Policisté se zaměřili na dohled nad veřejným pořádkem, bezpečností osob i plynulostí dopravy. V rámci festivalu přijali desítky oznámení, ve kterých šlo převážně o přestupková jednání, drobné krádeže nebo slovní konflikty. Nechyběly ani případy mladistvých pod vlivem alkoholu.
Jedním z významnějších případů bylo fyzické napadení tří osob v parku, ke kterému došlo ve čtvrtek krátce po desáté hodině večer. "Policisté na místě zjistili, že třiadvacetiletý muž měl po předchozí slovní rozepři fyzicky napadnout další tři muže. Jeden z napadených musel vyhledat lékařské ošetření. Policisté třiadvacetiletého muže na místě zadrželi a provedli u něj dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu, která vyšla s pozitivním výsledkem 1,88 promile," popsal situaci policejní mluvčí s tím, že policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů ublížení na zdraví a výtržnictví a případem se nadále zabývají.

Vyšetřován je také incident, během nějž ve středu krátce po půlnoci osmnáctiletý mladík pod pohrůžkou fyzického násilí požadoval od druhého muže heslo k telefonu, který si předtím půjčil s výmluvou, že potřebuje poslat zprávu. Když toto heslo nezískal, začal být agresivním a majitele mobilu napadl. Tomu se ale povedlo agresora zpacifikovat a zadržet až do příjezdu policejní hlídky.
Událost nám potvrdil mluvčí policie a doplnil, že ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů vydírání a výtržnictví.

K závažnějším případům patřila i čtvrteční krádež hudebního vybavení, konkrétně saxofonu a mikrofonu v hodnotě přes 165 tisíc korun, kdy se zatím neznámý zloděj vloupal do zaparkovaného vozu, ve kterém byly věci uloženy.
Policisté samozřejmě řešili i další krádeže. Jako příklad můžeme uvést krádež batohu, ve kterém měl majitel fotoaparát a různé příslušenství k němu a jeho odcizením mu byla způsobena škoda přibližně 80 tisíc korun. Odcizení mobilního telefonu ponechaného bez dozoru. Krádež dalšího batohu s notebookem, peněženkou a platební kartou, kdy celková škoda dosáhla 23 tisíc korun.
Asi nejkurióznějším je případ zatím neznámého muže, který vnikl do uzamčeného auta, odcizil hotovost a následně ve voze usnul. Tohoto zloděje ve vozidle objevil a vzbudil přímo majitel, ale než stihl přivolat policii, zloděj z místa i s lupem uprchl.

"Díky rozsáhlým přípravám, vzájemné spolupráci všech zainteresovaných, koordinaci a nasazení desítek policistů se podařilo i tento rok udržet festival v klidném režimu a nedošlo k žádné mimořádné události. Dokonce bych řekl, že tento ročník patřil k těm nejklidnějším.
Pokud mohu, tak bych vašim prostřednictvím určitě chtěl poděkovat všem, kteří tento výjimečný festival navštívili, obyvatelům za trpělivost a svým kolegům za jejich mimořádné nasazení," dodal mluvčí policie na závěr.
A trochu toho bulváru na konec
Co by to bylo za velký filmový festival, kdyby tam nedošlo k nějakému incidentu známé osobnosti. O letošní se postaral známý herec Hynek Čermák, ale vzhledem k tomu, že jeho výstup policie zatím neřeší, necháváme ho na konec a v samostatné kapitole. Podle serveru Extra.cz došlo u vinárny Bokovka k incidentu, během kterého měl Hynek Čermák napadnout fotografa takzvanou hlavičkou, tedy úderem čela do obličeje, po které začal fotograf krvácet z nosu.Herec následně celý incident přiznal i webu TN.cz. Vysvětlil, že nechtěl, aby ho fotili a vyžadoval smazání fotek, což fotograf odmítl. Uvedl také, že pokud to bude nutné, je připraven za své jednání nést následky.

Foto: PČR, MP Karlovy Vary, Extra.cz