Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto Video

Závěrečná zpráva Policie ČR: "Vyhodnocení situace při bezpečnostním opatření - finále MOL cup"

Na fotbalovém utkání došlo k těmto trestným činům: Poškození cizí věci, Výtržnictví, Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, a k desítkám přestupků

Autor: Jana Holá úterý 28. května 14:15 , aktualizace 14:24

Fanoušci Napadení Zadržení pachatele

Partner článku – Toyota Dolák


     Policisté se dále zabývají děním na fotbalovém utkání, které proběhlo ve středu 23. května a nyní k němu vydali souhrnnou závěrečnou zprávu, kterou celou a v nezměněné podobě zveřejňujeme:

Vyhodnocení situace při bezpečnostním opatření - finále MOL cup

     Finálové utkání v rámci fotbalové soutěže MOL Cup mezi domácím týmem FC Viktoria Plzeň a hostujícím týmem AS Sparta Praha s sebou přineslo nejenom prohru plzeňského týmu, ale také nesportovní chování fanoušků. Několika případy, které naplnily přestupkovou či trestněprávní rovinu, se nyní zabýváme a nadále pracujeme na vyhodnocování dalších záznamů, včetně materiálů z virtuálního prostředí.

     Přestože jsme předem upozorňovali na zákaz používání pyrotechniky na stadionu i při přemisťování na něj i po cestě z něj zpět, zaznamenali jsme v průběhu finálového fotbalového zápasu její použití celkem v 11 intervalech, a to jak ze strany domácích fanoušků, tak i ze strany příznivců hostujícího týmu. Během každého úseku se použití pyrotechniky dopustilo hned několik osob najednou. Na ustanovení osob, které se tohoto protiprávního jednání dopustily, nyní pracujeme.
     Po skončení utkání jsme zajistili následně dva fanoušky, kteří v Pražské ulici v Plzni použili pyrotechnické výrobky a kteří se tak dopustili přestupkového jednání.

     Bezprostředně po ukončení zápasu, přestože pořadatel utkání opakovaně upozorňoval na zákaz vstupu na hrací plochu - před, při, a zejména po skončení utkání, vnikli postupně na hřiště fanoušci obou týmů. Nejprve se jednalo o fanoušky domácího celku a posléze i příznivce hostujícího týmu, kteří se mezi sebou začali vzájemně napadat.
     Jelikož pořadatelská služba nebyla schopna této situaci zabránit, a následně zajistit na hrací ploše veřejný pořádek, bylo po požadavku zástupce bezpečnostního manažera utkání rozhodnuto o nasazení našich sil. Úkolem několika desítek policistů z našich pořádkových jednotek i jednotek z dalších krajských ředitelství, včetně plzeňské zásahové jednotky, bylo kromě zajištění bezpečnosti osob, znovuobnovení veřejného pořádku i zmírnění eskalace nesportovního a nepřátelského chování a zabránění vzájemného fyzického napadání fanoušků.
     Za velmi krátký časový úsek se nám podařilo, aby fanoušci byli opět na tribunách a nepohybovali a nepadali se na hrací ploše, čímž se situace na stadionu uklidnila a nedocházelo zde k dalším atakům mezi příznivci obou fotbalových celků.

     S ohledem na fyzické napadení, kterého se dopustili na hrací ploše fanoušci plzeňského celku vůči příznivci z hostujícího týmu, jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví. Dále jsme bezprostředně po ukončení fotbalového utkání zajistili celkem deset fanoušků, kteří se dopustili protiprávního jednání v rovině přestupků.

     Kromě potyček, vhazovali fanoušci na hřiště po ukončení zápasu nejrůznější předměty - od nápojových kelímků počínaje, přes toaletní papír či plastové židle konče. I těmito případy se samozřejmě zabýváme,  a to včetně vhození židle do studia České televize, které bylo zřízené přímo na místě.  Došlo také k poškození vybavení stadionu, škoda byla rovněž způsobena na 28 světelných panelech, které byly povaleny na zem. V tomto případě vedeme trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci.

     Zároveň jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu  založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka v souběhu s trestným činem výtržnictví, jelikož na tričku jednoho z fanoušků, jehož totožnost nám je již známa, byla zjištěna závadová symbolika.

     Během bezpečnostního opatření jsme dále řešili 19 dopravních přestupků, přičemž se jednalo především o  překročení nejvyšší povolené rychlosti nebo nevyhovující technický stav motorových vozidel.  Zároveň se zabýváme i řešením případu na úseku omamných a psychotropních látek, kterého se měla dopustit skupinka tří mladistvých osob u hlavního vlakového nádraží.

     Jak jsme uvedli výše, nadále pokračujeme ve vyhodnocení všech materiálů, které máme k dispozici a monitorujeme i virtuální prostředí, abychom zjistili další případné projevy protiprávního jednání. Některé z případů, kterými se nyní zabýváme, mohou být následně s ohledem na zjištění nových skutečností právně překvalifikovány.

Text: Policie ČR mjr. Mgr. Pavla Burešová


O průběhu utkání jsme informovali v článku:

Policisté v souvislosti s fotbalem řeší nejen rvačky na hrací ploše, ale i v ulicích a také propagaci nacismu

     Na fotbalovém utkání finále MOL Cupu mezi domácím týmem FC Viktoria Plzeň a hostujícím AC Sparta Praha, které ve středu od šesti hodin večer proběhlo v Doosan Areně v Plzni musela zasahovat policie.

     Zatímco přesun fanoušků, kterých z tábora hostujícího týmu dorazilo do Plzně přibližně 1500, na stadion proběhl bez větších problémů, první incidenty musela policie řešit krátce po začátku zápasu.
     "Hned na počátku utkání došlo k použití pyrotechniky v prostorách tribuny stadionu. Tímto přestupkovým jednáním se zabýváme," uvedla tisková mluvčí policie.


     K výrazně horšímu incidentu pak došlo po závěrečném hvizdu, kdy na hrací plochu vtrhli fanoušci poražené Viktorky následovaní svými sparťanskými protějšky a došlo k bitce, kterou musel ukončit zásah policie. Hráči i realizační týmy tak museli z plochy utéct. Fanoušci se krom vzájemného napadání zmocnili i židlí pro fotografy, které začali po sobě i po policistech házet. Jedna z židlí zasáhla v přímém přenosu i stanoviště komentátorů.
     "S ohledem na skutečnost, že se pořadatelské službě nepodařilo zabránit vstupu fanoušků obou týmu na hrací plochu, museli jsme s ohledem na obnovení veřejného pořádku, zmírnění eskalace a zabránění vzájemného napadání fanoušků obou týmu vstoupit na hrací plochu. Několik osob, které na policisty útočily, jsme přímo na hrací ploše omezili na osobní svobodě," sdělila mluvčí policie.

     "Dění před samotným utkáním, v jeho průběhu i po jeho ukončení budeme vyhodnocovat, a to i z kamerových záznamů, abychom zjistili veškeré případy protiprávního jednání," doplnila mluvčí policie.

     Policie se dále zabývá děním v souvislosti s finále MOL Cupu, kdy krom dění na stadionu museli policisté řešit i množství potyček a rvaček v ulicích Plzně po skončení utkání.

     Mluvčí policie nám zároveň také potvrdila, že přijali oznámení na možném spáchání trestného činu podle § 403 Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka jedním z fanoušků, který se pohyboval na hrací ploše.

     Muž totiž má na tričku znak Totenkopf což znamená německy "umrlčí lebka" a během druhé světové války šlo o znak používaný nechvalně známými jednotkami Waffen SS. Dále tam má nápis Der Stürmer, což byl nacistický týdeník vydávaný Juliem Streicherem do konce druhé světové války. Po válce byl označen za mimořádně antisemitský a Streicher byl v norimberském procesu odsouzen k trestu smrti a popraven.

Foto: iDnes, čtenáři


Toyota Dolák

V současné době je společnost TOYOTA Dolák jediným autorizovaným partnerem značky TOYOTA v jihočeském a plzeňském kraji a také od Příbrami až po Prahu. Naším cílem je mít spokojené zákazníky, kteří k nám cítí důvěru a vědí, za jaké služby u nás platí. Jsme rádi, že se nám tento cíl daří naplňovat.