Foto Video

Gang v Plzni vyráběl z Ukrajinců Rumuny

NCOZ rozprášila devítičlenný gang, který měnil identity cizinců za pár set Euro

18. července 2018 10:40 , aktualizace čtvrtek 19. července 19:09

Cizinci

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Včera začal Okresní soud Plzeň - město projednávat činnost gangu, který loni v dubnu v Plzni rozbil velký zásah kriminalistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu a my jsme jako jediní novináři mohli být této realizaci přítomni.

     Tento devítičlenný gang skládající se ze sedmi Ukrajinců a dvou Čechů, vyráběl a dodával Ukrajincům falešné rumunské doklady a díky nim mohli Ukrajinci nejen pracovat, ale také se volně pohybovat co celé Evropské unii.
     Vše fungovalo tak, že Ukrajinci zaplatili zálohu a do Česka přijeli jako turisté. Na plzeňském autobusovém nádraží nebo jiném dohodnutém místě je již čekali členové gangu, kterým doplatili zbývající stovky eur a dostali rumunské doklady. Celkem za doklady platili v průměru 500 Euro.
     Tento gang dle našich informací spolupracoval s pracovními agenturami, kterým dodával takto „upravené“ zaměstnance.
     Obžalovaným nyní hrozí za padělání a pozměňování veřejné listiny až desetileté tresty.

Jak zásah probíhal?


     V dubnu roku 2017 se Plzní prohnalo velké zatýkání. V průběhu pondělí a úterý 3. a 4. dubna byli na několika místech Plzně viděni policisté v kuklách zatýkající osoby a provádějící domovní prohlídky. 

     Nám se tenkrát podařilo zjistit, že se jednalo o rozsáhlou akci Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování - NCOZ SKPV - což je útvar s celostátní působností zabývající se tou nejzávažnější trestnou činností a specializující se v rámci své působnosti na odhalování organizovaného zločinu, závažné hospodářské trestné činnosti a korupce, kybernetické kriminality, terorismu a extremismu.

     Jak probíhaly některé části akce tohoto útvaru v Plzni nám popsali svědci:
     „V tom bytě už rok a půl bydlí taková panovačná Ukrajinka s nějakým Polákem. Moc tu o nich nevíme, ale jsou dost nepříjemní. V úterý ráno najednou spousta policistů v kuklách a rouškách, ty dva sebrali a začali jim prohlížet byt. Před dveřmi si zařídili takovou jako kancelář, všechno tam sepisovali a kopírovali si tam spoustu dokumentů. Byli tam až do odpoledne, toho poláka odvezli asi v 11, ale tu ženskou až asi ve tři odpoledne. Odvezli si celou tašku dokumentů,“ popsali nám obyvatelé domu v Tovární ulici.

     „Dělali tady domovní prohlídku u jednoho mladého Ukrajince, který tam bydlí se ženou a dcerou. Jmenuje se Pukšin. Začali s tím asi v půl deváté ráno a ještě v půl páté odpoledne tu byli. O co šlo nevím. Ten kluk je slušnej a pracovitej, ale stýká se s dost zvláštními lidmi. Jeden takovej vysokej blonďák mu tu přes vánoce hlídal byt, když byl ten Pukšin za rodinou na Ukrajině. Měl od bytu i klíče. A zrovna tohohle blonďáka tu policajti měli u té prohlídky,“ uvedl obyvatel domu v Koperníkově ulici, kde část akce také proběhla.

     Pro dalšího podezřelého si policisté došli přímo do továrny na Borských polích, kde nastoupil pouhý den před tím. „Řekli nám, že je celostátně hledaný, prý za něco snad v severních Čechách. Nastoupil v pondělí do fixu do údržby, Daikin ho nahlásil na sociálku a hodinu na to si pro něj přišli. Národnost nevím, byl tu fakt jen chvíli,“ popsal nám zaměstnanec společnosti Daikin.

     K případu se nám vyjádřil i tiskový mluvčí tohoto elitního útvaru: "Policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu služby kriminální policie a vyšetřování v minulém týdnu obvinili skupinu devíti osob z trestných činů padělání a pozměnění veřejné listiny a napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky .
     K případu můžeme sdělit, že občané převážně z Ukrajiny cestovali do České republiky jako turisté, ovšem s cílem pracovat. Organizovaná skupina obviněných jim dle našich závěrů měla za úplatu od 300 do 800 Euro opatřit falešné ID karty rumunských státních příslušníků."

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.