Foto Video

Gump - pes, který naučil lidi žít

Do kin míří hvězdně obsazený film o psíkovi s pohnutým osudem a jsme velmi rádi, že můžeme být jedním z mediálních partnerů

středa 21. července 20:48 , aktualizace 20:57

Zvířata

Partner článku – Workpress Aviation

      Jak naši čtenáři jistě vědí, úzce spolupracujeme s útulkem pro opuštěná zvířata v Plzni i několika dalšími a sami jsme velcí milovníci psů. V útulcích i mimo ně se nachází hodně pejsků s pohnutým příběhem a o jednom takovém byl natočen film, který právě míří do kin. Tento film vznikl díky nemalému přispění našeho partnera, plzeňské firmy Workpress Aviation.     
     Mnozí z protagonistů tohoto filmu zkušenost právě s pejsky z útulku mají. Například Bolek Polívka, Eva Holubová nebo Patricie Pagáčová jsou jedni z těch, kteří opuštěným pejskům dali nový domov i lásku. I několik pejsků z útulků, kteří ve filmu účinkovali, po natáčení našlo své nové domovy u členů štábu i rodiny režiséra Brabce. 

Krátce o příběhu

     Snímek o bezmezné psí lásce vznikl podle stejnojmenného knižního bestselleru Filipa Rožka. Příběh je o psím tulákovi Gumpovi, který byl jako štěňátko se svými psími sourozenci vyhozen v krabici na ulici, kde ho našel bezdomovec Bedřich s dobrým srdcem a vzal si ho k sobě. Gump si svého Bedřicha pojmenoval "kozí bobek", protože mu tak voněl, a psím způsobem si ho zamiloval.
     Zvrat ale přišel ve chvíli, kdy Bedřichovo družka Dáša vzala nemocného Gumpa a zaplatila svému kumpánovi, aby ho odvezl co nejdál, protože ho neměla ráda. Gump se ale svého pána nechce vzdát a během své cesty zpět potká mnoho dalších lidí i psů, kteří ho buď zahrnou láskou, nebo se k němu zachovají špatně. Přesto se nevzdává svého jediného cíle - najít milovaného Béďu. 

Hvězdné obsazení
     Režie filmu, který ukazuje svět očima toulavého psa, se ujal F. A. Brabec, který si oproti knižní předloze prosadil několik změn, například uzavřený konec příběhu. "Knížka může končit otevřeně, ale nemůžete se dívat na film dvě hodiny a na konci se nedozvědět, kdo je v detektivce vrah nebo kdo koho miloval v romantickém snímku, tam nemůže být otevřený konec. Takhle nemůže končit ani komedie, ani detektivka, ani romantický film. Konec je samozřejmě vymyšlený tak, aby to bylo zajímavé a napínavé, tak jak jsem si to představoval," popsal F. A. Brabec.
     Ve filmu hrají nejen hvězdy českého filmu, jako Boleslav Polívka, Eva Holubová, Ivana Chýlková, Karel Roden, Jana Plodková, Richard Krajčo, Patricie Pagáčová, Marek Taclík, Zbigniew Czendlik, Hana Holišová, Olga Lounová, Karin Krajčo Babinská, Nela Boudová, Zdeněk Dušek, Ivan Trojan, ale i Anna Šulcová, Natálie Rožková, FattyPillow, kteří jsou populární mezi mladšími lidmi na sociálních sítích. Ve filmu se objeví také známý český zápasník Karlos Vémola.
      Film má především poukázat na lidské chování k našim chlupatým mazlíčkům a přimět diváky k zamyšlení. 

Projekt Gump není jen o filmu

     Sám autor knihy Filip Rožek spoluzaložil v roce 2016 organizaci Se psem mě baví svět, která pomáhá opuštěným a týraným psům najít šťastný a láskyplný domov. "Projekt Gump ale není jen o filmu nebo knížce, váže se na něj spousta dalších věcí. Mimo jiné jsme zahájili výstavbu nového psího útulku, který ponese Gumpovo jméno,“ vysvětlil. Vznik útulku je financován právě z výnosů z knihy, kalendářů, rodinných her, suvenýrů, ale i díky přispění partnerů, zejména plzeňské firmy Workpress Aviation, která po filmu i nově vznikající útulek podporuje nejen finančně, ale také pro něj vyrábí některé kovové konstrukce.
     V útulku v této době práce pomalu finišují a pokud půjde nadále vše, jak má, v září bude otevřen.

Film je určen rodinám, ale také všem, kdo mají rádi zvířata

     A komu by film, který má v Plzni premiéru 22. července, doporučil sám autor knihy, podle které byl natočen? 
     "Film bych doporučil lidem, kteří mají rádi zvířata, ale i lidem, kteří se pejskařům smějí a mají pocit, že zvíře do jejich života nepatří nebo nemusí patřit. Tento film ukáže zvířecí pravdu. To, jak jsou zvířata důležitá pro lidský život, jak člověka obohatí. Pes je hodně důležitý pro děti a jejich výchovu. Pokud se dítě na zvíře dokáže napojit, vychová ho to v člověka, který má pak vztah nejen ke zvířatům, ale i k přírodě a váží si věcí kolem sebe."

Foto:  tvůrci filmu
     Workpress Aviation

Dynamická česká výrobní společnost se zaměřením na letecký průmysl.