Foto

Hasiči i meteorologové varují před blížící se vichřicí

Byla vydána výstraha před velmi silným větrem

pátek 7. února 16:09 , aktualizace 16:31

Hasiči Počasí

Partner článku – Autosalon Dajbych


Varování - mluvčí hasičů kpt. Mgr. Petr Poncar

    Mimořádně již dnes vydal ČHMU výstrahu před silným větrem, který zasáhne velkou část České republiky. Vítr bude podle meteorologů zesilovat od nedělního večera a v průběhu pondělí a úterý by měl dosahovat rychlosti až 90 km/h, což se již blíží spodní hranici orkánu. Od neděle šesti hodin večer do úterý šesti hodin večer je pro celou republiku vyhlášen vysoký stupeň nebezpečí. 
     Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, přerušení elektrického vedení, škody na majetku a některých budovách.
     Podle meteorologů při takovémto vichru již hrozí nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Očekávány jsou i komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, a je reálná i možnost převrácení prázdných nákladních automobilů.

Jak se chránit?

     Hasiči i meteorologové doporučují sledovat vývoj situace na internetových stránkách ČHMÚ, ve sdělovacích prostředcích a v dopravním zpravodajství.
     Lidé by měli zajistit okna i dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky a podobně. Také by měli omezit pohyb venku i jízdy autem, nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Neměli by chodit do lesa a samozřejmě přibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení.
     V případě nutnosti jízdy byste měli jet s maximální opatrností a pomalu.
     Na horách by měli lidé omezit vycházení, nevydávat se na túry a dodržovat pokyny Horské služby.

Fotografie z předchozích podobných událostí v kraji

 


Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.