Foto Video

„Ukryté migranty najdeme podle tlukotu jejich srdce“

Heart-beat odhaluje ukryté osoby v dodávkách i kamionech

31. května 2018 21:06 , aktualizace pátek 1. června 10:28

Cizinci Cvičení

Partner článku – Delta Plzeň


     Dnes po páté hodině odpoledne proběhlo na parkovišti na 111. kilometru dálnice D5 u Kladrub představení přístroje Heart-beat, se kterým se seznámili policisté i zástupci médií. Tento ojedinělý přístroj je určený pro vyhledávání osob ukrytých ve vozidlech.

     V současné mezinárodní situaci je právě vyhledávání ve vozidlech ukrytých osob častým úkolem policie a přístroj Heart-beat celý proces kontroly nejen velmi zjednodušuje, ale i výrazně zrychluje.
     Standardně taková kontrola do teď probíhala za asistence Celní správy, která musela například kamiony odplombovat, členitý prostor plný nákladu prohlédnout a poté znovu zaplombovat.

     S detektorem Heart-beat policisté jen přiloží několik magnetických čidel, přístroj sám pomocí pomocných čidel vyruší vliv větru a otřesů země a poté vyhodnotí vibrace, vycházející z kontrolovaného vozidla. Přístroj, jak již jeho název napovídá, se zaměřuje hlavně na charakteristický pravidelný vzorec tlukotu lidského srdce. Přístroj sám vyhodnotí, zda je kontrola vozidla v pořádku nebo zda se ve voze někdo nachází a upozorní obsluhujícího policistu.

     Tento přístroj se ve světě již běžně používá, při kontrolách na hranicích, pomáhá například policistům v Izraeli.

     V průběhu ukázky byla kontrolována dodávka, v jejímž nákladovém prostoru se skrývali tři figuranti. Přístroj jejich přítomnost spolehlivě odhalil, policisté ze zásahové jednotky je zajistili a eskortovali do připraveného vozidla.

     V odhalování nelegálních migrantů policii pomáhá i speciálně vybavené vozidlo, tzv. Schengenbus. Je to vozidlo vybavené „laboratoří“ na odhalování padělků. Disponuje zařízeními jako jsou docutest, mikroskop, PC a nejdůležitějš přístroj – videospektrální komparátor, který umí rozkládat světlo na jednotlivé vlnové délky a ukládat do paměti originály jednotlivých částí dokladu. 

     Policisté jsou díky těmto přístrojům schopni během několika okamžiků určit zda se jedná o padělaný nebo pozměněný doklad či písemnost a určit rozsah padělání. 

     Dnešní ukázky se zúčastnil ministr vnitra Lubomír Metnar a policejní ředitel Tomáš Tuhý.

     Ihned po ukončení ukázky přístroje médiím se policisté vrhli do skutečných kontrol a během krátké chvíle díky přístroji prohlédli tři kamiony.


   Delta Plzeň

Kamerové i zabezpečovací systémy, bezpečnostní a solární fólie, protipožární systémy. Osvědčený dodavatel systémů od projektu přes realizaci až po připojení na pult centralizované ochrany bezpečnostní služby nebo hasičů.