Policie vydala varování pro houbaře

Policisté radí jak se při houbaření vyhnout "asistenci" záchranných složek

pondělí 12. září 15:37 , aktualizace úterý 13. září 12:16

Partner článku – Autosalon Dajbych

     Houbařská sezóna se již rozjela a s tím souvisí i větší návštěvnost lesů, policisté proto připravili několik rad, aby Vám nakonec při houbaření nemusely asistovat záchranné složky. 

Vaše bezpečnost

     Pokud se do lesa na houby či jiné lesní plodiny vydáte pěšky, měli byste zvážit své síly, abyste byli schopni dojít i zpět domů. S sebou byste měli určitě vzít funkční a plně nabitý mobilní telefon. Pokud se ztratíte nebo se zraníte, můžete si jím přivolat pomoc.

     Pokud jdete na delší dobu, nezapomeňte do batůžku přibalit svačinu i pití a jestliže trpíte nějakou nemocí nebo alergií, mějte u sebe potřebné léky. Důležité je i vhodné oblečení a obuv. Nikdy se nevydávejte do cizího terénu! Při své cestě si všímejte větších objektů a značení cesty kudy jdete, pokud byste zabloudili, může Vám to pomoct s orientací. 

     Kdybyste se přeci jen v lese ztratili, zachovejte klidnou hlavu, nezmatkujte a vraťte se na místo, které Vám je povědomé. Pokud si sami nevíte rady, jak z lesa ven, použijte mobilní telefon, ze kterého můžete zavolat rodině, ale také využít tísňových linek. Následně popište, kde jste a z místa již neodcházejte a vyčkejte na pomoc.

     Takovéto případy jsou bohužel častější, než by se mohlo zdát. Naposledy včera všechny záchranné složky pátraly po seniorovi, který se při houbaření ztratil v lese u Svárova na Kladensku. Muž se ráno vydal na houby, a když se z lesa ani po několika hodinách nevrátil, vydali se ho hledat desítky policistů včetně psovoda se služebním psem a situaci ze vzduchu pak monitoroval policejní vrtulník.
     Když se ani po třech hodinách pátrací akce seniora nepodařilo nalézt, přivolali policisté na pomoc ještě pět jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů.
     Poté byl senior konečně nalezen a naštěstí byl v pořádku.

Bezpečnost vašich aut

     Policisté přidali varování i návštěvníky, kteří do lesa vyrazí osobními vozidly. V tomto případě byste měli dodržovat lesní zákon a parkovat pouze na vyhrazených místech.
     Policisté také doporučují neparkovat na místech moc odlehlých, neboť pachatelům trestných činů je známa skutečnost, že se od svého vozidla vzdálíte na delší dobu, během které mají dost času se do Vašeho vozidla vloupat. Proto ve vozidle nenechávejte žádné cenné věci jako např. odložená příruční zavazadla, kabelky, tašky, batohy, ale ani navigace a další na oko cenné věci. Pachateli stačí ke krádeži vloupáním pouze pár minut a Vás pak čeká spousta starostí a trápení. 

Shodou okolností pouhý den vydání článku se ztratila další houbařka:

Devětasedmdesátiletá houbařka se ztratila

     Policisté vyhlásili pátrání po devětasedmdesátileté Janě Šebíkové trpící Alzheimerovou chorobou, která si podle všeho včera vyrazila na houby a dosud se nevrátila. Pohřešovaná byla naposledy viděna včera kolem druhé hodiny odpoledne na severním Plzeňsku na cestě z Nynic do Plané u obce Hromnice.

Jana Šebíková

Datum narození 25.10.1942
Pátrání vyhlášeno 13.9.2022
Bydliště - okres Plzeň
Státní příslušnost Česká republika 

     Žena je 155 až 160 centimetrů vysoká, drobné postavy a chodí ohnutá. Má rovné šedé vlasy a modré oči. Na sobě má pravděpodobně tmavou košili, hnědé kalhoty a je možné, že má šátek kolem ramen a proutěný košík v ruce.

     Policisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po hledané ženě a sdělení jakýchkoliv informací, které by vedly k jejímu vypátrání, na Územní odbor, oddělení obecné kriminality, tel. 974 326 142 nebo 974 326 320, případně na linku 158.

Autosalon Dajbych

Autosalon Dajbych – Nejvýznamnější dodavatel offroadových speciálů všem složkám IZS na Plzeňsku. Dále zastupuje tyto značky: Toyota, Land Rover, Range Rover, Isuzu, Lexus a Jaguar.