Foto

Daniel Schamberger a Josef Barčák - hrdinové ze střechy

Hrdinové, po kterých záchranka pátrala, aby je mohla nominovat, jsou již známí

13. března 2019 16:23 , aktualizace 16:37

Hrdina Záchrana života

Partner článku – Vochoc Trade, s.r.o.

    Včera jsme na základě žádosti ZZs Pk informovali o hrdinské záchraně života pracovníka firmy, opravujícího střechu rodinného domku v Plzni Doubravce.

    U jednoho z pracovníků opravujících střechu došlo ve středu 23. ledna k náhlé zástavě oběhu a v extrémních podmínkách na latích střechy domku ho resuscitovali dva jeho kolegové, kteří zároveň přivolali pomoc. 
    Na operačním středisku zdravotnické záchranné služby se telefon rozezněl přesně ve 14:50. Operátorka správně vyhodnotila závažnost situace, zahájila telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci a zároveň na místo vyslala dvě nejbližší výjezdové skupiny. Ta první, RZP, dorazila na místo z blízké výjezdové základny na Doubravce již čtyři minuty po zavolání.
     Naštěstí na místě probíhala velmi kvalitní nepřímá masáž srdce, která zřejmě pacientovi nejen zachránila život, ale hlavně jej navrátila do běžného života. Postaral se o ni kolega pacienta. Druhý z mužů zkolabovaného kolegu držel, aby nepropadl střechou. 
     „Celá akce probíhala v naprosto extrémních podmínkách,“ vzpomíná zasahující lékařka Jana Boučková. „Pacient ležel pouze na několika latích, střecha byla zcela odkrytá. Je zázrak, že díky svým kolegům postižený po kolapsu nepropadl několik metrů buď na chodník, nebo na půdu. Oba svědci odvedli naprosto neuvěřitelnou práci – postiženého zachytili, v neskutečně obtížných podmínkách jej dokázali resuscitovat a společně s hasiči nám nakonec ještě pomohli s transportem pacienta a všech pomůcek na zem do sanitky.“
     „Laická resuscitace je při zástavě oběhu pro pacienta životně důležitá, zejména pokud se jedná o fibrilační zástavu,“ vysvětluje ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička, který často slouží jako výjezdový lékař. „Pokud mozek pacienta zůstane více než pět minut bez kyslíku, dochází k nenávratnému poškození. Pacient, i v případě, že jeho srdce dokážeme probudit k životu, odchází z nemocnice s trvalým neurologickým postižením. Buď je částečně ochrnutý, nebo má poruchy řeči či vidění. Proto tak apelujeme na veřejnost, aby se nebála oživovat.“
     Ve zmíněném případě díky pohotovosti zachránců vše dopadlo dobře a teprve devětačtyřicetiletý muž by měl být v pořádku. Na urgentní příjem jej krajští zdravotničtí záchranáři do několika defibrilacích dokonce předávali při vědomí. 
     Krajští zdravotničtí záchranáři oba zachránce označili za hrdiny a rádi by statečné muže navrhli na ocenění za záchranu lidského života. Zároveň požádali naším prostřednictvím veřejnost o pomoc při pátrání po totožnosti obou hrdinů.

     Naší redakci se podařilo ještě včera jména obou hrdinů zjistit, po vydání článku nás totiž kontaktovalo větší množství čtenářů, včetně maminky jednoho z mužů. "Jsem na syna velmi hrdá," řekla nám.

     My jsme jména okamžitě předali záchranné službě. "Na podzim primátor města Plzně vydává ocenění za záchranu života a my jsme každoročně tázáni dopisem, zda chceme na toto ocenění někoho navrhnout. My oba tyto muže oslovíme a pokud budou souhlasit, na toto ocenění je nominujeme," řekl nám Martin Brejcha ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.
     Daniel Schamberger z Vejprnic a Josef Barčák z Letkova tak kromě vděku kolegy Vlastimila K. a jeho rodiny mohou za svůj hrdinský čin obdržet ocenění za mimořádné činy při záchraně lidského života a majetku z rukou primátora.

Foto přímo z hrdinské záchrany

      
     


Vochoc Trade, s.r.o.

Dodavatel a výrobce osobních ochranných pracovních pomůcek. Nejširší sortiment OOPP, velké skladové zásoby a skvělé služby. Dlouholeté zkušenosti nám dodávají profesionalitu a možnost okamžitě reagovat na Vaše požadavky. Absolutní špička ve svém oboru - to je Vochoc!