Možnost inzerce na webu Krimi - Plzeň I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

Jeden z teroristů v Paříži zřejmě střílel českou osmapadesátkou!

Neuvěřitelné, že si tohoto faktu ještě média nevšimla, ale je to jisté. Amedy Coulibaly, střelec z obchodu s košer potravinami v Paříži, byl vyzbrojen klonem české útočné pušky vz. 58

12. ledna 2015 07:33 , aktualizace 07:33

Zbraně

První pohled na velmi známé video, kde Amedy Coulibaly, třetí z tria teroristů, kteří v Paříži zaútočili, musí překvapit každého z odborníků na zbraně. Každý očekával po boku hovořícího teroristy kalašnikova (sovětský AK 47), bezesporu nejoblíbenější teroristickou zbraň světa. K velkému překvapení zde ale Coulibaly má opřený „Sa vz. 58 Sporter COMPACT 7.62 x 39 mm“, jeden z klonů českého samopalu vz. 58. Odborníci na zbraně nyní vyskakují ze židlí, protože bych správně měl napsat útočné pušky vz. 58, ale raději volím, i když nesprávně, výraz, který jsme na vojně používali.

Pokud by měl tento terorista běžný AK47, mohli bychom usuzovat, že se zbraň do Francie dostala přes Španělsko či přes moře z Afriky, kde jsou válčící státy „na dohled“.

Pokud má ale tuto moderní, českou zbraň, je opravdu zarážející, jak se k teroristovi dostala. Jedná se totiž zřejmě o zcela nový výrobek firmy Czech Small Arms (CSA) z Jablůnky nad Bečvou a nikoli o pozůstatek po Lidových milicích či Československé lidové armádě, které se zde načerno mezi lidmi ještě občas vyskytují.

Sa vz. 58 Sporter COMPACT je poměrně novým produktem této české zbrojovky a zatím není vyrobeno mnoho kusů. Naše tajné služby či ÚOOZ již, dle našeho názoru, pátrají po původu této konkrétní, české zbraně.

Coulibaly mimo jiné v jednom rozhovoru uvádí: „Naše bratrská skupina byla rozdělena vedví. Já šel proti policii a také jsem pomohl tím, že jsem bratrům Kouachiovým dal pár tisíc eur, aby mohli svůj záměr dokončit“. Otázkou tedy je, kolik a komu zaplatil za tuto zbraň a co dalšího ještě nakoupil. Na jednom ze záznamů je totiž Coulibaly vidět v německé balistické vestě se vzorem flecktarn, kterou také u nás koupíte ve většině army shopů a na rozdíl od většiny evropských států, není prodej těchto doplňků u nás regulován.

V některých médiích se také objevila zpráva, že terorista nestřílel dávkami, ale „jako profesionál pouze jednotlivými výstřely, kdy jsou zásahy přesnější“, to je pochopitelné, protože Sa vz. 58 Sporter COMPACT pracuje pouze v samonabíjecím cyklu a nikoli v samočinném, takže z něj dávkami střílet nejde.

Naopak, na videu střílejících bratrů Kouachiových je vidět, že ti používají AK47.

Zatím je zcela jisté, že se s naší zbraní terorista fotil a točil, uvidíme, zda ji opravdu v obchodě i použil. Dle prvních informací měl dvě zbraně, zda AK47 a vz.58 či oba kalašnikovy nebo dokonce obě vz.58, zatím jisté není.
Jisté ale je, že až se tato zpráva rozšíří po světových médiích, vrátí se naší zemi samolepka „dodavatelé teroristům“, kterou jsme získali po akci libyjských teroristů v Lockerbie, kde byl použit náš Semtex a nebo celosvětově oblíbené samopaly Škorpion.