Foto Video

Turecká bestie používala Anatolské pastevecké psy na zápasy

Stále sledujeme vývoj příšerného případu utýraných Kangalů a nyní jsme získali i video z pátečního zásahu

28. dubna 2020 08:22 , aktualizace 08:22

Cizinci Zvířata

     Již v ponděli jsme informovali o děsivém případu týrání zvířat, ke kterému docházelo již delší dobu ve Slapanech na Chebsku.  Na pozemku zde v pátek nalezli již mrtvé psy, hromady pošlých ovcí a také devět zatím ještě živých, ale zcela zubožených Kangalů. Některá zvířata byla vyhublá na kost, jiná měla po těle neošetřené zahnívající rány a všechna pokrývala doslova mračna blech. Psy zde měl německý Turek Mert K. a štěňata z této množírny za cenu kolem třinácti set euro prodával převážně do Německa.

Zabijáky vypouštěl do lesů

     O Kangalech jsme psali již před dvěma lety, kdy na Chebsku bylo v průběhu několika měsíců odchyceno v lesích asi deset psů této rasy.
      "Tito volně vypuštění psi byli vysoce až patologicky agresivní, čemuž se nelze divit, protože byli používáni a cvičeni ke psím zápasům. Ti chudáci vlastně neumí nic jiného, než jít zabít jiného psa, protože mimo života v kleci a zápasů nic jiného ve svém životě nepoznali. Pokud by vás potkali s vaším mazlíčkem na vodítku, jeho osud by byl zpečetěn. Pokud byste ho bránili, padesátikilový Kangal by zřejmě zabil i Vás," varoval veterinář obyvatele před dvěma roky a policisté s ochránci zvířat psy po lesích hledali.
     Všichni tito psi byli ve velmi špatném stavu, na těle měli četná poranění a jeden z nich měl dokonce zanícené rány po čerstvě uřezaných uších. Do lesa je podle všeho majitel vypustil, když mu přestali vydělávat.

Šetří německá i česká policie

     Podle našich informací Němce tureckého původu U. B., který byl majitelem těchto odchycených Kangalů vyšetřovala německá policie kvůli používání psů pro zápasy. Německého Turka Merta K. provozujícího množírnu ve Slapanech zase vyšetřuje česká policie. "Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu Týrání zvířat. V současné době se případem usilovně zabýváme," uvedla nám mluvčí policie.

V pondělí jsme psali

     V pátek 24. dubna proběhla velká akce na záchranu psů rasy Kangal. To, co však strážníci a záchranáři na místě nalezli, předčilo veškeré jejich očekávání. Viděli scény připomínající spíše horor.

     Psi se nacházeli v zemědělském objektu v Slapanech na Chebsku, kde je měl mít umístěné německý majitel tureckého původu Mert K., který zde společně s majitelem pozemku provozoval nelegální množírnu. Po nedávném úmrtí majitele pozemku ale ustala už tak velice chabá péče o umístěná zvířata, a proto sem vyrazili pracovníci Záchranné a odchytové služba pro zvířata, životního odboru města Cheb, útulku Horní Hraničná a Městské policie Cheb.
     To, co na místě nalezli, šokovalo i lidi, kteří se v tomto oboru pohybují již dlouho. "Na pozemku se nacházelo několik mrtvých psů, hromady mrtvých ovcí, haldy výkalů a linul se odsud naprosto otřesný zápach. Krom tenčícího se stáda ovcí zde bylo nalezeno také devět zatím ještě živých, ale zcela zubožených Kangalů. Některá zvířata byla vyhublá doslova na kost, jiná měla po těle neošetřené zahnívající rány a všechna pokrývala doslova mračna blech. Veškeré činnosti v objektu jsme museli provádět v ochranných oblecích," popsal neuvěřitelnou situaci na místě jeden z účastníků záchranné akce.
     Vzhledem ke stavu zvířat bylo okamžitě zahájeno jejich odebrání a převoz do útulku v Horní Hraničné, kde mají se psy této rasy bohaté zkušenosti. Zde byli všichni psi prohlédnuti a ošetřeni veterinářem a na jejich stav bude vypracován odborný posudek.
     Na pozemek se pak pracovníci vrátí v pondělí, kdy budou řešit žijící ovce a postarají se také o těla mrtvých zvířat.
     Tisková mluvčí policie nám potvrdila, že se policisté případem také zabývají. 
     Vše je v tuto chvíli v počátcích a čeká se na odborná vyjádření.