Foto Video

Koně z bahna vyprošťovali několik hodin

Obrovské několikahodinové úsilí přineslo šťastný konec

13. listopadu 2020 11:15 , aktualizace 11:21

Hasiči Záchrana života Zvířata

Partner článku – D.S.D. METAL plus


     V sobotu 7.listopadu okolo před půl čtvrtou odpoledne vyjeli hasiči ze stanice Nepomuk a JSDH Čížkov k záchraně koně, který zapadl do bahna v lese nedaleko Přešína. Cestu k události i zásah samotný komplikoval silně podmáčený terén.
     Na místě se hasiči dozvěděli, že majitelka se byla s koněm projít, a on se začal náhle bořit do změklého terénu. Skončil tak všema nohama hluboko v bahně, z něhož se nejprve sám částečně dostal, následně ale opět zapadl. Před příjezdem hasičů se o koně starali obyvatelé Přešína a především paní Martina Kostečková – vedoucí zemědělského družstva ze Železného Újezdu, která zajistila na místo nakladač i s obsluhou.
      Ještě před příjezdem hasičů se podařilo přítomným uvolnit koni zadní nohu, kterou se zachytil v kořenech stromů a uložit zvíře na bok. Kůň byl ale příliš vysílený, než aby se mohl postavit a bylo nutné jej z lesa nějak dostat. Paní Kostečkové a ostatním se podařilo sehnat mezistěnu z vraku dodávky a velkou dřevěnou desku, pomocí nichž byl následně ležící kůň tažen přes 200 metrů lesem.
      "Před samotným  transportem, bylo nutné koně bezpečně uvázat, aby nedošlo k jeho poranění. Šťastnou náhodou je majitelka koně veterinářkou a tak bylo zvíře po celou dobu akce pod odborným dohledem," popsal tiskový mluvčí hasičů.
     Záchranu značně komplikoval zarostlý a silně podmáčený terén. Několikrát bylo nutné prořezat porost, či urovnat podloží před improvizovanými saněmi.
     Po obrovském mnohahodinovém úsilí všech zúčastněných se podařilo koně naložit na valník a ležícího jej převést do družstva v Železném Újezdu, kde mohl být bezpečně uložen ve stáji a kde se mu dostalo následné péče. Vše tak nakonec dobře dopadlo a kůň se sám večer postavil a začal i žrát. Ukázalo se, že ani neutrpěl žádné vážné zranění a již v neděli mohl být zpět u své majitelky.
     "My bychom rádi poděkovali všem, kteří se na celé akci podíleli. Díky nim, jejich nasazení a obětavosti je na světě další příběh s dobrým koncem," doplnil mluvčí hasičů.

Video HZS

 


D.S.D. METAL plus

Požádní ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.