Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Toxi tým vypátral, zadržel a obvinil dalších pět dealerů drog

Pěti mužům hrozí až pět let za mřížemi, nejmladšímu je teprve osmnáct let

Autor: Petr Novák středa 3. dubna 11:22 , aktualizace 12:11

Drogy Zadržení pachatele


     V rámci boje proti šíření toxikomanie se kriminalistům v uplynulých dnech podařilo vypátrat, zadržet a usvědčit několik dealerů drog napříč Plzeňských krajem. 

        TOXI tým ve spolupráci s dalšími policisty zadržel v rámci dvou policejních akcí tři osoby, které měly na svědomí distribuci omamných a psychotropních látek. "V prvním případě policejní komisař zahájil trestní stíhání dvou mužů ve věku 38 a 43 let, kdy podle dosud zjištěných skutečností nakupoval mladší z nich pervitin, který pak dále prodal nejméně osmadvaceti osobám. Těm poskytl více než 160 gramů této drogy. Muž měl u sebe při zadržení plastový sáček s metamfetaminem a při domovní prohlídce u něj poté kriminalisté nalezli další plastový sáček tentokrát se suchým rostlinným materiálem," popsala nám případ mluvčí policie.

     "Starší z obviněných mužů obchodoval s pervitinem minimálně od prosince loňského roku až do letošního března. Drogu si opatřoval od prvního obviněného a dále ji pak distribuoval.
     Při druhé policejní akci tachovští kriminalisté zadrželi čtyřicetiletého muže, který si opatřoval pervitin a ten dále distribuoval dalším osobám. Při domovní prohlídce u něj policisté nalezli sáčky s pervitinem a přes půl kilogramu marihuany," doplnila mluvčí.

     "Ve třetím případě obvinili teprve osmnáctiletého muže, který podle dosud zjištěných skutečností prodal od loňského března v nejméně 95 případech marihuanu za několik tisíc korun a v nejméně 10 případech drogu pervitin. Mladík si měl drogu dokonce sám vyrábět. Při domovní prohlídce u něj policisté nalezli sušinu rostlinného materiálu, která je nyní předmětem dalšího zkoumání," pokračovala mluvčí policie.

      Posledním obviněným je třiatřicetiletý muž z Plzně. "Ten prodal nejméně sedmi lidem během několika měsíců desítky gramů pervitinu a desítky gramů marihuany. Přišel si tak na více než 60 tisíc korun. I v tomto případě kriminalisté obviněného muže zadrželi a usvědčili a to díky výborné operativní činnosti policistů z plzeňského TOXI týmu a dalších složek policie," zakončila mluvčí policie s tím, že všem pěti obviněným mužům v případě prokázání viny hrozí trest až pět let odnětí svobody.

Co je to TOXI tým

     Na případech pracovali policisté z takzvaných TOXI týmů ve spolupráci s ostatními složkami policie. TOXI tým je součástí služby kriminální policie a vyšetřování a je složený ze zkušených vyšetřovatelů a vybraných kriminalistů, kteří společně tvoří významnou složku boje proti drogové kriminalitě.
     Jejich úkolem je odhalovat nelegální laboratoře, takzvané varny, a výrobce drog, pěstírny a pěstitele rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku, současně také eliminovat činnost dealerů a distributorů přípravků obsahujících tyto látky a zjišťovat osoby, které jim v této protiprávní činnosti pomáhají.

     My jsme před lety dělali reportáž s kriminalisty přímo z toho týmu a toto nám ke své práci jeden z nich uvedl: "Drogy jsou strašné svinstvo a my denně vidíme, co s lidmi udělají. Ona někdy stačí první dávka a člověk pak z toho expresu už nevystoupí nikdy. Nejhorší jsou dopady drog na děti nebo mládež, což se samozřejmě týká bohužel i Plzně.
     Klidně tam napiš pravdu, že nám v Plzni fetují i děti, alfa-omega tohoto problému je rodina a pak chvíli po ní v závěsu škola. Kluk, co celý odpoledne lítá na fotbale a chce mít nějaké výsledky, hulit nepůjde a po tvrdých drogách nesáhne samozřejmě také. Rodiče by se samozřejmě měli také zajímat, jaké má jejich potomek kamarády a jaké party se drží.

     Dalším smutným jevem poslední doby, je generační jev závislosti na drogách. Když jsem sem před mnoha lety nastupoval, vyšetřovali jsme pana XY za drogy a dnes ve stejné průšvihu s drogami lítají i jeho potomci.
     Někdy ale děláme i zpovědní vrbu. Ono se nám dost často stane, že ten závislý chudák prostě jen potřebuje pomoct, přijde sám, aniž by něco spáchal, je fakt na dně a bojí se, že něco provede. V tom případě se známe a samozřejmě spolupracujeme s mnoha odborníky, kteří mu tu pomoc poskytnou."

Foto:
zajištěné drogy - PČR
kriminalista - starší reportáž KP

AZ Catering services s.r.o.

AZ Catering pro Vás zajistí: rautové pohoštění, buffet, korporátní oslavu, občerstvení při semináři nebo konferenci, významný firemní oběd, recepci, banket, koktejl, občerstvení při firemním plesu, občerstvení při kulturní a společenské události nebo tematickou akci pro pobavení Vašich hostů.