Chtěl pomoci ženě a teď je ve vazbě

Zvolil skutečně ten nejhorší způsob, jak pomoci své známé, nyní mu hrozí až deset let

čtvrtek 29. října 13:36 , aktualizace 14:11

Napadení Vazba

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

I přes omezení vlády je advokátní kancelář v provozu a připravena Vám pomoci. Volejte 378 774 199…

     Opravdu ten nejhorší způsob, jak pomoci své známé, zvolil muž, kterému nyní hrozí velmi vysoký trest.
     "Čtyřiadvacetiletá žena měla v pátek 9. října říct svému známému, že sedmadvacetiletý muž otálí s navrácením finančních prostředků, které jí dluží," popsal začátek případu tiskový mluvčí policie.
     Oslovený muž se rozhodl situaci řešit a sedmadvacetiletému muži ještě ten den poslal výhružnou SMS zprávu, ve které požadoval, aby ženě peníze vrátil, jinak ho zbije. O několik hodin později tento samozvaný vymahač zamířil do penzionu, kde sedmadvacetiletý dlužník bydlel. Když ho muž odmítl do pokoje pustit, vykopl muž dveře, vstoupil do pokoje a muže začal opakovaně bít pěstmi do hlavy i dalších částí těla. Přitom po něm požadoval, aby dluh uhradil.
     "Sedmadvacetiletý muž mu měl ze strachu o svůj život a zdraví vydat mobilní telefon a finanční prostředky, které měl u sebe. Obviněný pak byt opustil. Tímto svým jednáním měl muži způsobit škodu přibližně tři tisíce korun," dokončil mluvčí policie.
     Napadený muž ze strachu z dalšího útoku incident oznámil na policii až po téměř čtrnácti dnech. Kriminalisté se případem začali okamžitě zabývat, prokázali, že k uvedenému jednání skutečně došlo a v pondělí 26. října sedmačtyřicetiletého muže zadrželi.

Co na takové jednání právník?

     Věřitel samozřejmě má na své peníze právo, ale při vymáhání dluhu nesmí porušit zákon. Policií popsané jednání jednoznačně ukazuje, že muž se dopustil hned tří vážných trestných činů. Takto formulovaná SMS zpráva je vydíráním, vykopnutí dveří je porušováním domovní svobody a další popsané jednání je pak nepochybně loupeží.

  • § 175 Vydírání -  Kdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitým trestem.
  • § 178 Porušování domovní svobody - Kdo neoprávněně vnikne do obydlí jiného nebo tam neoprávněně setrvá, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
  • § 173 Loupež - Kdo proti jinému užije násilí nebo pohrůžky bezprostředního násilí v úmyslu zmocnit se cizí věci, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.     

     "Karlovarští kriminalisté zahájili trestní stíhání sedmačtyřicetiletého muže z Karlových Varů, kterého obvinili ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže a přečinů porušování domovní svobody a vydírání," doplnil mluvčí policie s tím, že policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí obviněného do vazby, a ten jej akceptoval. Na základě rozhodnutí soudu byl muž vzat do vazby a v případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody až na deset let.

Foto ilustrační

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.

I přes omezení vlády je advokátní kancelář v provozu a připravena Vám pomoci. Volejte 378 774 199…