Foto Video

Marek J. pervitinem zásoboval i prostitutky

Narkomana a dealera, kterého při ujíždění policistům zastavil až PIT manévr, policie obvinila hned ze dvou trestných činů

19. listopadu 2020 11:55 , aktualizace 13:31

Drogy Zadržení pachatele

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Již v červenci jsme informovali o případu, kdy muž pod vlivem pervitinu a bez řidičského průkazu na Domažlicku ujížděl policistům. Protože svou riskantní jízdou ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu, rozhodli se ho policisté ještě před příjezdem do prostoru u hraničního přechodu, kde by ohrozil mnohem více lidí, zastavit pomocí tzv. PIT manévru. Celou svou snahu ujet a policejní pronásledování podle našich informací Marek J. dokonce streamoval na sociální sítě, čímž policistům poskytl velmi cenné důkazy.
     Manévr policistů, při kterém bočním nárazem do zadní části ujíždějícího vozidla došlo k jeho přetočení, byl úspěšný, ujíždějící vůz byl zastaven, jeho řidič zadržen a podroben orientačnímu testu na drogy, který vyšel pozitivně na pervitin. Muž byl proto převezen na lékařské vyšetření spojené s odběrem krve a byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z ohrožení pod vlivem návykové látky.

     V úterý 17. listopadu policisté na základě výsledků znaleckého zkoumání, které mužovu jízdu pod vlivem pervitinu potvrdilo, muže z ohrožení pod vlivem návykové látky obvinili. Zároveň ale byl policejním komisařem muž obviněn i ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Policistů se totiž podařilo zjistit, že muž nebyl pouhým konzumentem pervitinu, ale že jej také sám distribuoval.
     "Šestadvacetiletý muž si během letošního roku obstarával drogu pervitin a ten pak distribuoval dalším osobám, mimo jiné prostitutkám na trase Havlovice, Babylon a Folmava. Prodal nejméně 47 dávek pervitinu a přišel si tak minimálně na 35 tisíc korun," uvedla tisková mluvčí policie s tím, že obviněný drogy distribuoval i přesto, že byl rozsudkem Okresního soudu v Tachově v roce 2017 uznán vinným ze spáchání zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody v trvání dvou let se zkušební dobou tří let, tedy do letošního prosince.

     Kriminalisté spolu se spisovým materiálem doručili státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby.

Původní článek:

     Policejní honička s narkomanem, která skončila zcela novým a nutno podotknout ukázkovým zastavením pachatele, se odehrála v pondělí 13. července dopoledne na Domažlicku. 
     Policisté při ní použili manévr PIT (pursuit intervention technique), který znáte z videí americké policie. Manévr spočívá v nárazu policejního vozu do zadní části prchajícího vozidla, který obvykle prchající vůz roztočí. Právě pro tyto účely jsou nové policejní vozy vybaveny speciálním rámem.


     Policisté, kteří vykonávali silniční dohled, si před desátou hodinou dopoledne všimli u Havlovic vozidla Citroen C3 jedoucího vysokou rychlostí. Protože na základě osobní znalosti věděli, že automobil řídí muž, kterému byl nedávno zadržen řidičský průkaz z důvodu pozitivního testu na omamné a psychotropní látky, hlídka se za vozidlem ihned rozjela a zákonným způsobem jej chtěla zastavit. 
     Řidič na zvukové a světelné znamení nereagoval, naopak zrychlil a ve snaze policistům ujet přejížděl do protisměru, nebezpečně předjížděl v nepřehledných úsecích a svým jednáním a jízdou ohrožoval všechny ostatní účastníky silničního provozu. Jen díky pohotovým reakcím protijedoucích řidičů a jejich uhýbání na krajnici nedošlo v několika případech k čelnímu střetu.
     "Do pronásledování řidiče se zapojilo více hlídek, mladý muž ale i přes nespočet riskantních manévrů na výzvy k zastavení nereagoval a dál vážně ohrožoval všechny účastníky silničního provozu. Protože se řidič blížil k obci Folmava, kde je velká koncentrace chodců a hrozilo bezprostřední nebezpečí, že řidič svou bezohlednou jízdou způsobí újmu na životě nebo zdraví, rozhodli se policisté využít donucovacího prostředku k násilnému zastavení vozidla," popsala tisková mluvčí policie s tím, že i v této vypjaté situaci zvolili policisté vhodný úsek tak, aby minimalizovali rozsah škod a donutili řidiče k zastavení vozidla. 
     Za použití dalších donucovacích prostředků následně policisté muže donutili vystoupit z auta a omezili jej na osobní svobodě. Řidiči poté provedli orientační test na přítomnost omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní.
     "Ten řidič skončil zraněný v domažlické nemocnici, kde ho střeží dva policisté. Údajně byl zfetovaný pervitinem," napsal nám čtenář. Podle informací policie díky profesionální práci pronásledujících policistů nedošlo během celého zákroku k vážnému zranění osob.
     "Kriminalisté ještě týž den zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů obecné ohrožení a ohrožení pod vlivem návykové látky. V rámci prověřování si vyžádali i potřebné znalecké posudky a případem se nadále zabývají," doplnila mluvčí policie.


 


Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.