Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách

"Mexický" pervitin do Plzně nedorazí

Včera proběhla realizace protidrogové akce a byli zadrženi čtyři polští drogoví dealeři i velké množství pervitinu

22. června 2023 00:08 , aktualizace 17:46

Cizinci Drogy Zadržení pachatele Zásahová jednotka

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     Včera došlo k realizaci dlouhodobě připravované protidrogové akce, během které se kriminalisté zaměřili na polské dealery drog zásobující nejen Plzeň, ale i celý Plzeňský kraj, takzvaným "mexickým" pervitinem.

     Celý případ, respektive jeho realizace, je v tuto chvíli na začátku, takže ještě nelze zveřejnit moc podrobných informací. Zatím můžeme uvést pouze to, že kriminalisté ve spolupráci se zásahovou jednotkou zadrželi vozidlo se čtyřmi Poláky krátce po té, co překročilo polskočeské hranice.
     "Ve vozidle cestovali čtyři cizinci ve věku od jednadvaceti do šestadvaceti let a při prohlídce vozu bylo v tajné přihrádce nalezeno několik kilogramů bílé krystalické látky, která byla zajištěna a předána k dalšímu laboratornímu zkoumání. Podle testu provedeného na místě se má jednat a metamfetamin," uvedla nám mluvčí policie s tím, že zadržení cizinci putovali do policejní cely.

     Podle našich informací Poláci mířili právě do Plzně. Tento případ budeme samozřejmě dál sledovat a v následujících dnech přineseme další podrobnosti.

Mexický neboli tovární pervitin

     Jde o pervitin (odborný název je metamfetamin), který nepochází od českých domácích vařičů, ale od mexických drogových kartelů, které jeho doslova velkovýrobu přesunuly do Nizozemí.

     Čeští uživatelé této typicky české drogy jsou zvyklí na pervitin z malých domácích laboratoří, které vyrobí během jednoho varu maximálně několik gramů této drogy a obvykle nemá čistě bílou barvu, ale různobarevné odstíny podle prekurzorů ze kterých byla vyrobena. (Prekurzor - výchozí látka, z níž vzniká chemickou přeměnou výsledný produkt, tedy pervitin) 

     "Mexický" pervitin se vyrábí ve velkých, profesionálních varnách, které používají jiné prekurzory než čeští výrobci. Nevyrábí se totiž z léků proti chřipce a rýmě pokoutně nakoupených po lékárnách napříč Evropou od Chorvatska po Polsko, ze kterých poté výrobce extrahuje pseudoefedrin, ale přímo z čistého efedrinu získaného z továren.
     Při výrobě tak odpadá potřeba použití chemikálií jako je červený fosfor a další. Mexický pervitin je pak čistší a kvalitnější, dáli se to u drogy takto říct, a protože při jednom výrobním cyklu produkují výrobci celé kilogramy této drogy, ve finále vyjde i levněji. Kilogram mexického pervitinu je tak zhruba o sto tisíc korun levnější než ten vyrobený českou cestou.

Foto: ilustrační

 


     Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.