Foto

Muzika „Mezi katry“ a pod dohledem stráží

Na prvním ročníku vězeňského festivalu vystoupila i kapela z odsouzených

pondělí 15. července 16:54 , aktualizace úterý 16. července 07:46

Partner článku – ZOXO

    Ve znamení kultury se neslo nedělní odpoledne ve Věznici Plzeň, kde proběhl festival Mezi katry. Ten měl navázat na koncert skupiny Zrní, kterým byl v dubnu ve věznici odstartován projekt Havlovy děti Havlovi.
     „Letos je to přesně třicet let od pádu totality. V dubnu byl během představení kromě kvalitní hudby podtrhnutý také význam hodnot vyzdvihovaných Václavem Havlem, který na Borech seděl. Skupina Zrní jím vlastně tématicky zasela pro tento festival,“ popsal nadšeně Mgr. Blažej Pelán, kaplan Věznice Plzeň, který doplnil, že se jedná o úplně první akci pro vězně uspořádanou pod širým nebem. „S nápadem přišel pan ředitel věznice plk. Mgr. Petr Vlk, který byl přesvědčen, že pokud by se koncerty odehrály uvnitř, nebylo by kvůli akustice rozumět textům,“ doplnil kaplan.
     Pro asi stovku vězňů na nádvoří a několik stovek v oknech věznice zahrály kapely Safenat Paneach a Povodí Ohře, se třemi písněmi vystoupila i hudební skupina Těleso, složená z odsouzených.
     S touto vězeňskou kapelou, vzniklou před nedávnem, v jedné z písní vystoupil právě kaplan Pelán, který má ve Věznici Plzeň na starosti kulturu a organizuje dva až tři koncerty každý rok posledních osm let. V minulém roce tak na Borech koncertoval například Tomáš Klus, jehož vystoupení se líbilo natolik, že o něj projevily zájem i další věznice a vzniklo tak malé vězeňské turné.
     "Cílem není jen vězně zabavit, ale také je nějak motivovat ke změně. V textech vybraných kapel vidíme nějaký výchovný apel, nějaké východisko. Kultura v lidech vzbuzuje emoce a ty mohou být vlastně motorem pro změnu.
      Tato akce se podle mne vydařila a doufám, že na tento první festivalový ročník „Mezi katry“, bychom mohli za rok v létě navázat,"
 zakončil kaplan Pelán.

Foto: VS a KP

 ZOXO

ZOXO – synonymum férového úvěrování. Poskytujeme půjčky od 100.000 Kč se zástavou nemovitosti. Stačí vyplnit nezávaznou online žádost na webu.