Muž se na tržnici otrávil výfukovými plyny

Každý rok zemře na otravu plynem několik lidí

24. září 2018 14:50

     Dnes dopoledne vyjížděli záchranáři k tržnici mezi obcí Branka na Tachovsku a hraničním přechodem do Německa. Na linku 155 byla původně nahlášena pouze zdravotní indispozice muže.
     Po příjezdu výjezdové skupiny záchranářů na místo však spustil alarm detektor CO, kterým je vybavena každá výjezdová skupina. Po vstupu do prodejního objektu bylo zjištěno, že muži již nelze pomoci a lékař musel konstatovat smrt.
     V tomto případě byla zdrojem otravy elektrocentrála a výfukové plyny z ní. Na místo vyrazili samozřejmě i hasiči a výjezd kriminální policie. "My přijali oznámení v deset třicet. Jednalo se o muže narozeného v srpnu 1965. S největší pravděpodobností došlo k otravě výfukovými plyny, ale vše potvrdí až soudní pitva," uvedla mluvčí policie.
     Dle informací z místa jde o nehodu během přitápění v pevném prodejním stánku.

     Ačkoli je tento případ spíše výjimečný, o otravě Oxidem uhelnatým v běžném obydlí píšeme cca 10x ročně.

Tichý zabiják

     Oxid uhelnatý (CO), se uvolňuje při spalování paliv. Je jedovatý, neviditelný, bez zápachu a proto je velmi obtížně zjistitelný lidskými smysly. Váže se na hemoglobin v krvi místo kyslíku a vzniká karboxyhemoglobin. Dochází postupně k bolestem hlavy, slabosti, zvracení, poruchám vědomí, křečím, zástavě dechu a oběhu.
     Zatím nejhorší případ byl 29. listopadu 2014, kdy se unikajícím oxidem uhelnatým otrávilo v Plzni dokonce 25 lidí najednou a to včetně dětí.
     Hromadná otrava plynem byla tehdy kolem 22,30 nahlášena na operační středisko plzeňské policie. Na udané místo do Plynární ulice vyjelo hned několik hlídek policie a také zde zasahovalo několik jednotek hasičů i záchranářů. V jednom z bytů pravděpodobně došlo k poruše karmy a unikající oxid uhelnatý se rozšířil po celém domě.
     Během evakuace osob se plynu nadýchali i dva policisté, kteří následně museli být hospitalizováni. Celkem se oxidem uhelnatým přiotrávilo 25 osob včetně dětí a z nich muselo být 13 hospitalizováno ve Fakultní nemocnici Lochotín.

Video z případu otravy dvou dětí v Plzni v loňském roce


Život vám zachrání doslova pár korun

     Opakovaně radíme, jak se před tímto nebezpečím chránit. První radou je stálé větrání, to však například v mnoha koupelnách není dost dobře možné.
     Lepším způsobem je elektronická signalizace detekující Oxid uhelnatý, kterou s úspěchem používají právě i záchranáři. V minulých případech jsme se obrátili na našeho partnera D.S.D. Metal plus, firmu, která se zabývá hlavně požární ochranou.
     Na pultě před námi se po našem dotazu okamžitě objevilo několik přístrojů, schopných oxid uhelnatý detekovat a uživatele varovat. Od těch nejjednodušších až po modely vyšší třídy, schopné kromě oxidu uhelnatého indikovat i jiné nebezpečné a hořlavé plyny.
     Výhodou těchto zařízení je kombinovaný provoz na baterie i síťové napájení a hlavně jejich přenosnost. Zařízení je tak možné vzít i na dovolenou do pronajaté chaty nebo například do karavanu, kde se hodí schopnost kombinovaných zařízení detekovat například unikající propan-butan.

Všechny použité fotografie pocházejí z případů otravy CO