Foto Video

Zavalení muže v Plzni na Borech

Došlo k sesuvu několikametrových kamenných bloků, na místě zasahují všechny záchranné složky

11. listopadu 2021 19:02 , aktualizace 19:20

Hasiči Záchranáři

Partner článku – Klimahome

     Dnes před půl šestou večer vyjížděly všechny záchranné složky do Hřímalého ulice v Plzni. Protože z místa bylo hlášeno zavalení muže, vyjeli na místo hasiči včetně těžké techniky a kontejneru s vybavením pro vyprošťování osob z výkopů a podobných prostor.
     Na místě se ukázalo, že ve výkopu uvnitř domu procházejícího rekonstrukcí došlo k sesuvu pískovcových bloků o velikosti 2,5 až 5 metrů, z nichž jeden muži přimáčkl obě nohy. Hasičům se během krátké chvíle podařilo pomocí hydraulického rozpínáku balvany nadzdvihnout a muže vyprostit.


     Když ale muže chtěli předat záchranářům, začal se vztekat. "Můžeme potvrdit, že muž byl na naší posádku agresivní a vulgární, přičemž ošetření a jakoukoli spolupráci odmítal," popsala nám tisková mluvčí záchranářů.
     Muže museli uklidnit přítomní policisté, a když se jim to podařilo, podrobili ho dechové zkoušce na alkohol i testu na drogy. "Muž narozený v roce 1994 měl dechovou zkoušku s negativním výsledkem, orientační test na omamné a psychotropní látky ale vyšel s pozitivním výsledkem na amfetamin a metamfetamin," uvedla tisková mluvčí policie s tím, že policie se případem dále zabývá a mimo jiné i zjišťuje, co muž v budově dělal.
     Po uklidnění mohli záchranáři konečně muže ošetřit. Ukázalo se, že má nohy pouze zhmožděné, ale kvůli možným komplikacím bylo rozhodnuto o jeho transportu do nemocnice. "Protože v podobných případech hrozí takzvaný crush syndrom, byl muž transportován na Urgentní příjem Fakultní nemocnice Lochotín," doplnila mluvčí záchranářů.

     Crush syndrom zvaný také traumatická rabdomyolýza nebo Bywatersův syndrom je zdravotní stav vznikající dlouhodobým stlačením nebo masivním zhmožděním měkkého svalstva, který je charakterizovaný silným šokem a selháním ledvin. Nejčastěji se vyskytuje u obětí, které byly uvězněny pod spadlým zdivem.
     Po odstranění tlaku sice pacient může vypadat nezraněn, ale z poškozených tkání se může uvolnit tuková nebo krevní embolie a může dojít i k rozvoji hypovolemického šoku a poškození ledvin. V nejhorším případě může být nutné i zasaženou končetinu amputovat.


 


Klimahome

Specialista na klimatizace a tepelná čerpadla. O klienty se postaráme od A do Z: poradíme s výběrem, zaměříme, připravíme kalkulaci projektu na míru, profesionálně nainstalujeme a postaráme se o záruční i pozáruční servis. Dokážeme pomoci i se zajištěním financování a vyřízením dotace.