Proč inzerovat právě u nás? I vy můžete inzerovat na největším zpravodajském webu v západních Čechách
Foto

Spořílek způsobil ekologickou havárii, přišel o 80.000 a pokuta může jít do milionů

Tak tohle muži hodně nevyšlo, v potoce a rybníce jsou dva tisíce litrů nafty a hasiči zasahují už čtyři dny

7. března 2022 13:23 , aktualizace 16:00

Hasiči

     Vzhledem k současné situaci, kdy mimo jiného dochází i k raketovému vzestupu ceny pohonných hmot, se mnoho lidí rozhodlo se připravit a před dalším zdražením se zásobit. Na čerpací stanice tak lidé přijíždí nejen s kanystry, ale i s nádržemi na tisíce litrů nafty (viz první dvě fotky), jejichž převoz bez náležitých dokumentů a školení řidiče ale odporuje zákonu.
     Tisková mluvčí policie nám na dotaz uvedla, že pro osobní potřebu je možno přepravovat pouze 240 litrů pohonných hmot v šedesátilitrových nádobách.

     Na Klatovsku již kvůli výše uvedenému porušení zákona došlo k vážné ekologické havárii.

     Třiatřicetiletý muž si v pátek odpoledne do plastové nádrže na přívěsném vozíku za vozem Hyundai natankoval 1925 litrů nafty za přibližně 80 tisíc korun a vydal se na cestu k domovu, náklad ale špatně zajistil. V půl čtvrté odpoledne v Myslovicích mu nádrž při průjezdu pravotočivou zatáčkou z vozíku spadla a prorazila se. Většina uniklé nafty ze silnice natekla do kanalizace, kterou se jí bohužel velké množství dostalo do Domažlického potoka, do požární nádrže v Myslovicích a poté i do rybníka v lokalitě U Cihelny.

     Muž nepochopitelně celou věc nijak neřešil, prázdnou nádrž naložil a z místa odjel.

     K Myslovicím po oznámení úniku nafty vyjelo několik jednotek hasičů, kteří zahájili likvidaci uniklého paliva. Zatímco ze silnice naftu pomocí sorbentu šlo odstranit relativně snadno, v potoce museli hasiči vztyčit norné stěny a použít sorpční hady. Nejnáročnější částí zásahu byla ale likvidace několik centimetrů silné naftové skvrny o rozměrech přibližně 20 na 7 metrů na hladině rybníka. Ten je těžko přístupný a hasiči tak museli veškeré vybavení na břeh nanosit ručně a barely s odpadem pak také ručně odnášet k vozidlům.
      Likvidace probíhala celý víkend, hasiči na místě zasahují ještě v době vydání článku a všemi prostředky se snaží bránit dalšímu šíření nafty po proudu Domažlického potoka. Likvidaci komplikuje usazování nafty v březích a mokřadech kolem toku a hlavně zamrzlá hladina, pod kterou se naftová skvrna po proudu přesunuje.
     "Ke snížení následků této události jsme nasadili již více než 80 pytlů sorbentu na zachycování ropných látek z vodní hladiny a velké množství sorpčních rohoží. Zásah stále trvá a my postupně sbíráme sorbent z vodní hladiny a vyměňujeme nasáklé sorpční rohože," uvedl tiskový mluvčí hasičů.

      Mezitím se policistům podařilo řidiče, který celou ekologickou havárii způsobil, vypátrat. Třiatřicetiletý muž se poté k činu doznal. "Policisté obdrželi informaci o události v půl sedmé večer, zahájili pátrání a zjistili vozidlo i řidiče se jim podařilo v obci na Kolinecku.
      Při šetření dopravní nehody policisté zjistili, že k úniku nafty z nádrže docházelo již 1 300 metrů před pádem a znečištění bylo zjištěno i v délce 600 metrů za místem nehody,"
uvedla tisková mluvčí policie s tím, že se policisté nehodou dále zabývají.

      Výše škody je nyní předmětem šetření a případem se krom policistů zabývá i příslušný odbor životního prostředí Klatovské radnice. Podle toho by pachateli v rámci přestupku proti Vodnímu zákonu hrozil postih od dvou do pěti milionů korun, vše ale nasvědčuje tomu, že případ naplní kvalifikaci trestného činu a bude se jím zabývat soud, který může uložit daleko vyšší postih. Této, pro pachatele horší variantě, nasvědčuje i fakt, že případ si již převzali kriminalisté, kteří ve věci zahájili úkony trestního řízení.

Foto dva různé případy:
1, 2 - lidé tankují například do IBC nádrží
3 - 8 likvidace uniklé nafty u Myslovic

 D.S.D. METAL plus

Požární ochrana a bezpečnost práce. Společnost, která Vás může ochránit před ohněm.