Foto Video

V lese nalezl dělostřelecký granát

Lesem otřásl výbuch - pyrotechnik musel munici zlikvidovat na místě

6. listopadu 2018 15:39 , aktualizace 18:22

Zbraně

Partner článku – Alfa Tactical


     V sobotu 3. listopadu kolem jedné hodiny odpoledne oznámil 27letý muž na linku 158, že mezi Kynšperkem nad Ohří a Kamenným Dvorem nalezl podezřelý předmět připomínající munici. Uvedl, že si předmět vyfotil a dal na sociální síť, kde mu napsali, že by se mohlo jednat o tankový granát, tak učinil oznámení o nálezu na policii.
     Na místo vyjela policejní hlídka, která zajistila místo nálezu a okolí z důvodu bezpečnosti. Operační důstojník na místo povolal pyrotechnika z expozitury Teplice. Ten nález označil za dělostřelecký granát ráže 50mm z období 2. světové války.
     Pyrotechnik rozhodl o likvidaci munice na místě. Nejprve došlo ke kontrole prostoru, a poté i k samotné likvidaci. Likvidací munice nebyla způsobena žádná škoda na majetku nebo zdraví.

     Nálezy podezřelých předmětů připomínajících munici jsou docela časté, ať při stavebních nebo výkopových pracích, hledání hub, cenných předmětů z minulých let nebo jen při běžné procházce. Takové předměty mohou být výjimečně nefunkční, riziko však hrozí stále a k munici je vždy nutné přistupovat tak, že funkční je stále. 
Není proto na škodu, připomenout si pár preventivních rad, jak se zachovat při jejich nálezu:

• S nalezeným předmětem nebo podezřelou municí nikdy nemanipulujte.
• Nález označte a oznamte policii.
• Zajistěte nález tak, aby k němu nebyl možný přístup dalších osob.
• Vyčkejte příjezdu policie a dalších odborníků - psovoda se služebním psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin, pyrotechnika a dalších policistů (pyrotechnici ke každému nálezu přistupují tak, jako by šlo o nebezpečný nález a musejí zachovávat pravidla bezpečnosti, aby nedošlo k explozi).
• Respektujte vyznačený bezpečný prostor pro práci policistů a pyrotechnika. Na místech, kde nehrozí nebezpečí osobám ani poškození majetku, jsou nálezy likvidovány na místě. V ostatních případech je nález odvezen na bezpečné místo, kde je odborně zneškodněn.
• Vždy je nutné poslechnout pokyny policistů.

Foto a video: PČR

Alfa Tactical

Specializovaný obchod a e-shop se zbraněmi, vojenským a outdoor vybavením. Máme široký výběr zbraní, střeliva, army, outdoor vybavení za skvělé ceny. Nabízíme slevy pro registrované zákazníky, ozbrojené složky, IZS, AZ a členy vybraných spolků. Nakoupíte u nás online nebo v prodejně na Doubravce.